Huba ako z Last Of Us robí z hmyzu zombie, no zlepší každý aspekt tvojho zdravia

  • Cordyceps sa čoraz viac využíva ako doplnok stravy plný benefitov
  • Okrem účinkov na mentálne zdravie lieči vraj aj cukrovku či potenciu, zistili vedci
huba cordyceps
Cordyceps, Wikimedia/Antrodia, Lucas Henrique Gomes de Almeida
  • Cordyceps sa čoraz viac využíva ako doplnok stravy plný benefitov
  • Okrem účinkov na mentálne zdravie lieči vraj aj cukrovku či potenciu, zistili vedci

Ak si sledoval seriál The Last of Us, pravdepodobne si pochopil, akú hrozbu môžu predstavovať parazitické huby pre naše zdravie. Našťastie, Cordyceps, známa aj ako „pravá zombie“ huba, infikuje iba hmyz.

Preberá kontrolu nad ich telami, aby sa mohla šíriť všade, kde sa dá, ale ľudský organizmus je plne v bezpečí. Na rozdiel od nás však mravce po požití tejto huby menia svoje správanie, až nakoniec zahubí hostiteľa tým, že ho „rozožerie“ zvnútra.

mravec prerastený hubou Cordyceps
zdroj: Wikimedia/Insects Unlocked

V poslednej dobe sa však práve táto „zombie huba“ čoraz viac začína využívať ako doplnok stravy s terapeutickým potenciálom pre ľudí. Cordyceps používajú nielen športovci, ale aj diabetici či ľudia s mentálnymi ochoreniami.

V tomto článku sa pozrieme na širokú škálu benefitov, ktoré Cordyceps telu prináša, ale aj na možné riziká, spojené s užívaním tejto zázračnej huby.

Cordyceps otvára zákutia mysle

Niektoré huby dokážu v ľudskom organizme produkovať malé molekuly, nazývané metabolity, ktoré môžu ovplyvniť naše myslenie. Možno si počul o halucinogénoch ako psilocybín, ktorý sa nachádza v „kúzelných“ hubách, alebo o lysergickej kyseline dietylamid (LSD), ktorá takisto pochádza z húb.

Ľudia už stáročia poznajú halucinogénne účinky húb. Napríklad Aztékovia podávali „čarovné“ hríbiky umierajúcim osobám, aby im pomohli prejsť pokojne do sveta „na druhej strane“. Nedávno však vzrástol záujem o metabolity z húb pre ich neurologické výhody a potenciál pri liečbe duševných porúch.

Aby sme pochopili, ako metabolity z húb fungujú, predstav si mozog ako mapu. V mladosti túto mapu preskúmavame a vytvárame nové spojenia, aby sme porozumeli svetu okolo seba. S časom sa tieto spojenia stávajú silnejšími, zatiaľ čo nepoužívané spojenia miznú.

Stavy, ako je závislosť, chronická depresia a posttraumatická stresová porucha (PTSD), sú charakterizované opakujúcimi sa negatívnymi myšlienkami, ktoré udržiavajú nepriaznivý duševný stav. O metabolitoch z húb sa predpokladá, že umožňujú našim mozgom preskúmať nové oblasti, ktoré sme predtým nepoznali.

Dajú sa mentálne poruchy liečiť „čarovnými“ hubami?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Science Direct, FASEB, The Conversation, Very Well Health, Science Direct

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá