Hučanie v ušiach a napokon poškodenie mozgu. Záhadný havanský syndróm majú aj diplomati vo Viedni

  • Diplomati USA vo Viedni čelia záhadnému syndrómu, ktorý postihol už približne 130 predstaviteľov diplomacie
  • Prejavuje sa nevysvetliteľnými zmenami zdravotného stavu bez zjavnej príčiny
  • Pôvod tejto choroby je neznámy, v podozrení sú však jednotky ruskej GRU
GRU mozog
Unsplash/ Austin Lowman/Usman Yousaf
  • Diplomati USA vo Viedni čelia záhadnému syndrómu, ktorý postihol už približne 130 predstaviteľov diplomacie
  • Prejavuje sa nevysvetliteľnými zmenami zdravotného stavu bez zjavnej príčiny
  • Pôvod tejto choroby je neznámy, v podozrení sú však jednotky ruskej GRU

Americká vláda vyšetruje početné zdravotné problémy u svojich diplomatov a ďalších zamestnancov v rakúskej Viedni. Niektoré príznaky sú podobné tým, ktoré po prvý raz hlásili americkí diplomati a agenti v kubánskej Havane v rokoch 2016 a 2017 a pri ktorých sa zatiaľ nenašla definitívna príčina.

O takzvanom Havanskom syndróme sme ťa už informovali. U viacerých diplomatov sa objavili nevysvetliteľné zmeny zdravotného stavu, ktorých príčina dodnes nie je známa.

Ako z Bondovky: Americkí špióni trpia záhadným poškodením mozgu. Podozriví sú agenti GRU a mikrovlnka

 

Môže ísť o útok

Predstavitelia USA v piatok uviedli, že lekárske tímy ministerstva zahraničných vecí, ministerstva obrany či Ústrednej spravodajskej služby (CIA) aktuálne preverujú viac ako 20 nových prípadov „nevysvetlených zdravotných incidentov„, píše agentúra AP.

Niektorí sa domnievajú, že neobjasnené zranenia, zahŕňajúce aj poškodenia mozgu, sú dôsledkom útokov mikrovlnovými alebo rádiovými zbraňami. Napriek rokom skúmania však neexistuje zhoda na tom, čo alebo kto môže byť za týmito incidentmi, alebo či sú to vôbec útoky.

Zamestnanci americkej vlády vo Viedni hlásili záhadné zdravotné symptómy od januárovej inaugurácie prezidenta USA Joea Bidena, uviedla AP s odvolaním sa na vládne zdroje s tým, že o prípadoch z rakúskej metropoly po prvý raz v piatok informoval časopis The New Yorker.

130 prípadov

Tento problém dostal označenie „havanský syndróm“, keďže prvé prípady sa v roku 2016 týkali pracovníkov veľvyslanectva USA na Kube. V máji tohto roka americká vláda vyšetrovala najmenej 130 takýchto prípadov v rôznych svojich zložkách, v porovnaní s niekoľkými desiatkami z vlaňajška.

Ľudia, ktorých sa podľa predpokladov tento problém týka, hovorili o bolestiach hlavy, závratoch a príznakoch zodpovedajúcich otrasom mozgu, pričom ich stav si niekedy vyžiadal niekoľkomesačnú liečbu. Viacerí uviedli, že pred náhlym nástupom príznakov počuli silný hluk.

Hoci niektorí sú presvedčení, že ide o následky cielených energetických útokov, podľa iných by rastúci počet prípadov mohol v skutočnosti súvisieť s „masovou psychogénnou chorobou“, keď sa ľudia začnú cítiť chorí po tom, ako sa dozvedia o iných ľuďoch so symptómami, dopĺňa AP.

Čo je havanský syndróm

Správy o záhadnom syndróme sa objavujú už niekoľko rokov, začali ešte počas Trumpovej administratívy. Spočiatku išlo o utajené incidenty, ktoré postihovali príslušníkov amerických spravodajských služieb, pracovníkov ministerstva zahraničia ale aj armády. NBC News uvádza, že rovnaké incidenty hlásili aj kanadskí diplomati, ktorí obviňovali kanadskú vládu z utajovania týchto incidentov.

Podľa portálu The New Yorker americká vláda začala zaznamenávať prvé prípady od roku 2016 v Havane. Štátni zamestnanci popisovali tlak v hlave, ktorý prichádzal vo vlnách. „Niektorí hovorili, že počuli zvuky pripomínajúce nesmierny roj cikád, ktoré ich sledovali z miestnosti do miestnosti – ale keď otvorili dvere zvonku, zvuky sa náhle zastavili. Niekoľko hlásilo pocit, akoby stáli v neviditeľnom lúči energie,“ opisuje príznaky portál.

Tieto príznaky spôsobovali zdravotné problémy ako prudké bolesti hlavy, tinnitus, strata zraku alebo sluchu, vertigo, problém s rovnováhou či ovládaním svalov. Líšila sa aj dĺžka pretrvávania týchto problémov. Niektorí hlásili, že prešla po krátkom čase u iných trvá dokonca dodnes.

Zdroje: TASR, NBCNews, NewYorker

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie