Huliak v ostrej konfrontácii Startitup: Som perzekvovaný za pravdu, radím sa k Blahovi a Trumpovi

  • Exkluzívny rozhovor pre Startitup
  • Huliak v ostrej konfrontácii o jeho kontroverzných názoroch
  • Rodinkárstvo, dohoda s USA, blokovanie na Facebooku
Huliak rozhovor
Rudolf Huliak, Startitup/Gabriel Bezuška
  • Exkluzívny rozhovor pre Startitup
  • Huliak v ostrej konfrontácii o jeho kontroverzných názoroch
  • Rodinkárstvo, dohoda s USA, blokovanie na Facebooku

Rudolf Huliak je jeden z najkontroverznejších poslancov slovenského parlamentu. Do Národnej rady SR sa prebojoval na kandidátke SNS, aj keď priamo nie je jej členom.

Huliak je kritizovaný za viacero konšpirácií či vulgárnych príspevkov na sociálnych sieťach, ale aj za postoj k vojne, ktorú vedie Rusko na Ukrajine. Startitupu poskytol hodinový rozhovor, kde riešime aj tieto otázky.

Huliakovi pritom len čerstvo zablokovali profil na Facebooku, kde mal viac ako 60-tisíc fanúšikov. Ako mu to odôvodnili? „Prichádzali postupne signály, že nie som v rámci komunity prístupný. Neviem, kto si uzurpoval právo rozhodovať, či nejaký status alebo príspevok je v rámci komunity.“

„Prvá blokácia a obmedzenie prišli za to, že som zdieľal, že Etna vyprodukuje viac CO2 ako všetka činnosť ľudí v priebehu roka,“ tvrdí Huliak.

Následne dostal ďalšie upozornenie a definitívna blokácia vraj prišla za zdieľanie videa, kde mimoparlamentný politik Michal Kiča „útočil“ na neho a ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča za účasť na proteste farmárov. „Za toto som dostal definitívnu stopku, prišiel len status bez upozornenia, že vaša stránka bola vymazaná,“ konštatuje Huliak.

Vulgárne statusy na sieťach

Na otázku, či nebol problém v tom, že v minulosti vystupoval na sieti vulgárne, hovorí, že nie. Počas migračnej krízy mal aj príspevky ako: „Každého jedného EÚ a USA politika by mali takto podrezať ako prasa, keď im ešte stále nedochádza, ako nás zapredali a zradili svoje krajiny.“

Huliak rozhovor
zdroj: Startitup/Gabriel Bezuška

Huliak sa bráni, že je to vytrhnuté z kontextu. „Nevidím vulgaritu v tom, že vyslovíte, že by sa malo rázne zasiahnuť proti ľuďom, ktorí robia proti Slovensku a proti slovenskému národu. Nikdy som ani nehanobil žiadnu rasu, som človek, ktorý je schopný akceptovať akýkoľvek názor,“ háji sa Huliak.

Meta reaguje na blokáciu

Novinár Martin Hodás však zisťoval, aké je odôvodnenie na blokáciu Huliaka. „Meta má voči politikom veľmi vysokú mieru tolerancie. Dá sa doslova povedať, že môžu klamať a vymýšľať si, koľko len chcú. Úplne beztrestne. Avšak Facebook má svoje pravidlá. Jednou z najcitlivejších oblastí v pravidlách Facebooku je zoznam nebezpečných organizácií a jednotlivcov. Zjednodušene povedané, ide o čierny zoznam entít spájaných s nenávisťou, extrémizmom a terorizmom,“ tvrdí Hodás.

Používatelia Facebooku nemôžu zdieľať ich obsah a nemôžu ich oslavovať a vyjadrovať im podporu. Ak sa takéhoto konania používateľ dopustí, Facebook môže takýto obsah zmazať. Ak sa toho dopustí opakovane, používateľovi môže zmazať celý účet.

„A práve to sa v Huliakovom prípade stalo. Ako mi totiž oficiálne potvrdila Meta, Rudolfa Huliaka zablokovala z dôvodu, že na Facebooku opakovane zdieľal videá Daniela Bombica, slovenského extrémistu, konšpirátora a hoaxera žijúceho v Londýne, známejšieho pod pseudonymom Danny Kollar,“ tvrdí Hodás.

Výzva na smrť ochranára?

Vlnu pobúrenia vzbudil Huliak aj tým, že sa nelichotivo na Facebooku vyjadroval na adresu ochranára Mariána Hletka. Nazval ho „špinou či smradom“ a štátnych ochranárov „sprostými teľcami“. Vo videu hovoril o obesení ľudí, ktorí boli za štúdiou o počte medveďov na Slovensku a riešilo sa, či to bolo v súvislosti s ochranárom Hletkom.

Huliak hovorí, že mu je Hletka ľúto a tvrdí, že išlo o rozkrádanie envirorezortu. „Bolo 400 dohodárov, medzi ktorých patril aj pán Hletko a dohodári brali peniaze za nič, skôr za protištátnu politickú činnosť v prospech niektorých politických strán. Dnes poukázať na pravdu, tak ste perzekvovaným. Zaujímavé, že sa radím do skupiny ako Blaha, Trump a Huliak, to je silné ‚kafé‘ a obrovské povzbudenie. Myslím si, že jasne dali najavo, kto je ich hlavný nepriateľ,“ dodáva Huliak.

Huliak rozhovor
zdroj: Startitup/Gabriel Bezuška

Čo hovorí na to, že sa bráni proti odstráneniu z americkej sociálnej siete, keď sa netají sympatiami k Rusku? „Politik využíva akékoľvek možnosti masovokomunikačných prostriedkov. Kde sa podela sloboda prejavu? Prečo ma neobmedzili na dva-tri mesiace, ale zrušiť facebookový profil, kde ste tvrdou prácou zaujali 60-tisíc ľudí, je u mňa barbarstvo,“ myslí si Huliak.

Ľudia mu posielajú domov náboje

Vysvetľuje, že zmenil celú politiku. „A pohľad na enviro pána Hojsíka, Wiezika a spol., títo ľudia sa postarali o to, že som bol eliminovaný z tejto sociálnej siete.“

Teraz mal nový profil, kde sa mu vraj infiltrovalo množstvo falošných profilov. „Vulgárne mi nadávajú, do svíň, do prasiat, do hajzľov, fašistov, ruských agentov, to je v poriadku? Oni môžu a ja nemôžem, hej? Pritom ja so bol oproti nim ako jehoviatko, nevinný oproti statusom, ktoré o mne píšu. Vyhrážajú sa rodine, domov mi chodia obálky s nábojmi, som rád, že vedia, akú mám ráž, aspoň to využijem. Keby chceli aspoň po kartónoch posielať, takto nedôjdem k nejakému obohateniu.“

Internet riešil aj prejav jeho straníckej kolegyne z SNS Martiny Šimkovičovej, ktorá mala anglickú reč na konferencii UNESCO. Huliak si myslí, že to zvládla dobre. „Ona ovláda angličtinu a to, že ju reprodukovala so slovenským prízvukom… Prial by som zážitok zahraničiu alebo našim opozičným politikom mňa čítať ten anglický prejav. To by ste ešte len zažili hanbu. Keby som to prečítal ja, tak sa učúrate k smrti,“ dopĺňa Huliak.

Pozri si exkluzívny rozhovor s Rudolfom Huliakom, kde sme preberali aj rodinkárstvo pri nomináciách v SNS, Tomáša Tarabu, Andreja Danka, prezidentské voľby, obrannú dohodu s USA, ale aj pokračujúcu vojenskú pomoc zo Slovenska pre Ukrajinu.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá