Huliak vyzýva Šatana: Zohľadnite hráčov z KHL. Môžu nám na MS pomôcť, nech už hrajú kdekoľvek
- Čerstvý minister poslal odkaz prezidentovi SZĽH
- Výkonnosť hráčov v ruskej súťaži podľa neho výrazne zvyšuje šance Slovenska na úspech

- Čerstvý minister poslal odkaz prezidentovi SZĽH
- Výkonnosť hráčov v ruskej súťaži podľa neho výrazne zvyšuje šance Slovenska na úspech
Minister cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky Rudolf Huliak sa v predvečer majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji obrátil so silným apelom na prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslava Šatana. Vo videu, ktoré bolo zverejnené na oficiálnom facebookovom účte ministerstva, ho vyzval, aby pri tvorbe konečnej nominácie na šampionát zvážil účasť hráčov z ruskej KHL.
„Drahí priatelia, ako minister cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky sa dnes chcem verejne obrátiť na prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja a generálneho manažéra slovenskej hokejovej reprezentácie pána Miroslava Šatana,“ povedal Huliak v úvode svojho posolstva.
Výzva: hráči z KHL majú formu a môžu pomôcť reprezentácii
Minister Huliak sa vo svojom vystúpení označil nielen za člena vlády, ale aj za fanúšika slovenského hokeja. V tejto súvislosti apeloval na Miroslava Šatana, aby nezohľadňoval geopolitické okolnosti, ale predovšetkým športovú formu hráčov.
„Blížia sa majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Aj ja ako fanúšik slovenského hokeja, ale aj ako predstaviteľ vlády, vás, pán Šatan, prosím a dôrazne žiadam, aby ste pri tvorbe nominácie zohľadnili čo najviac hráčov pôsobiacich v KHL,“ uviedol Huliak.
Zároveň dodal, že hráči pôsobiaci v ruskej KHL „reprezentujú našu krajinu na najvyššej úrovni, majú vynikajúcu formu a ich prítomnosť v národnom tíme by jednoznačne zvýšila naše šance na úspech“.
„Nehádžme politikárčenie do športu. Dajme prednosť výkonom, kvalite a hrdosti na slovenských reprezentantov – nech už hrajú kdekoľvek,“ dodal minister.
KHL pod drobnohľadom, nominácia zatiaľ len s dvoma menami
Aktuálna nominácia slovenskej hokejovej reprezentácie na nadchádzajúce majstrovstvá sveta zahŕňa len dvoch hráčov z KHL – brankára Patrika Rybára a obrancu Mária Grmana. Viacerí ďalší slovenskí hokejisti pôsobiaci v tejto lige zatiaľ na zozname nefigurujú, a podľa doterajších vyjadrení realizačného tímu to tak pravdepodobne aj zostane.
Výber hráčov z ruskej súťaže je na Slovensku dlhodobo citlivou témou, najmä po začiatku vojny na Ukrajine. Zástancovia nominácie hráčov z KHL argumentujú výkonom a športovou stránkou, kým jej odporcovia poukazujú na nevhodnosť reprezentovania krajiny v prostredí, ktoré je spojené s ruským režimom.
Minister Huliak svojím verejným apelom otvoril túto tému znova – tentoraz priamo pred blížiacim sa šampionátom.
Namiesto Moskvy do ambasády, rokovania nebudú
V rovnakom videu sa minister Huliak posťažoval aj na to, že sa nemôže zúčastniť plánovanej cesty premiéra Roberta Fica do Moskvy, ktorá sa koná pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny. Podľa jeho slov mu z kancelárie premiéra neformálne oznámili, že „nemôže ísť žiaden minister ani poslanec, iba pán premiér“.
Minister avizoval, že chcel v Moskve rokovať s ruským ministrom športu, no namiesto toho sa zúčastní na oslavách na ruskej ambasáde v Bratislave.
Huliakov apel na nomináciu hráčov z KHL tak prichádza nielen ako športová výzva, ale aj ako súčasť širšieho prejavu politického postoja. Otázka, či vedenie Slovenského zväzu ľadového hokeja na výzvu zareaguje, však zatiaľ zostáva nezodpovedaná. Majstrovstvá sveta sa začínajú už čoskoro.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: Facebook/Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR