Hurikán Ida odpojil od elektriny milión ľudí, záplava ich väzní vo vyšších poschodiach budov. Známa je jedna obeť

  • Hurikán Ida úrovne 4 (z piatoch) zasiahol pobrežie Louisiany a Mississippi
  • Sú známe prvé škody, množstvo ľudí ostalo bez elektriky, jeden človek umrel
Ida hurikán
TASR/AP/Eric Gay, TASR/Gerald Herbert
  • Hurikán Ida úrovne 4 (z piatoch) zasiahol pobrežie Louisiany a Mississippi
  • Sú známe prvé škody, množstvo ľudí ostalo bez elektriky, jeden človek umrel

V nedeľu 29. augusta sme ťa informovali, že na USA sa rúti hurikán, ktorý každou chvíľou naberá na obrátkach, Američania museli bojovať s vetrom v rýchlosti približne 240 kilometrov za hodinu. Táto rýchlosť je zároveň tesnou hranicou od presunutia hurikánu do kategórie číslo 5.

Hurikán Ida napokon nebol taký ničivý, ako sa mnohí meteorológovia obávali. Idu prirovnávali ku katastrofe spôsobenej hurikánom Katrina z roku 2005.

Vo večerných nedeľných hodinách hurikán udrel na pobreží Louisiany a Mississippi. Zatiaľ nie sú známe presné škody vzhľadom na časový posun. Napriek tomu už vieme, že si vyžiadal prvú obeť, zaplavil obrovskú plochu a odpojil ľudí od elektrickej energie. K nešťastnej nehode došlo tak, že mal na jeden z domov spadnúť strom.

Ida
zdroj: TASR/AP/Eric Gay

Presne 16 rokov od Katriny

Hurikán udrel na deň presne, 16 rokov po hurikáne Katrina. Ten na juhovýchode USA spôsobil enormné škody nie len na majetku, ale aj na životoch. Celkové škody na majetku boli vyčíslené na 108 miliárd dolárov, o život prišlo takmer 2 000 ľudí a ďalší milión ľudí skončil bez strechy nad hlavou.

zdroj: Unsplash/Markus Spiske

Priaznivejšia predpoveď

Ida pevninu zasiahla asi 72 kilometrov západne od miesta, kde prvý raz udrela Katrina, informuje SITA.

Vietor s rýchlosťou asi 230 kilometrov za hodinu radí Idu na piate miesto medzi najsilnejšie hurikány, ktoré zasiahli pevninské Spojené štáty. O hodinu neskôr zoslabla na búrku prvej kategórie s maximálnym vetrom 155 kilometrov za hodinu a ďalej sa posúvala do vnútrozemia.

Ida
zdroj: TASR/AP/Felix Marquez

Predpovede však stále varujú pred silným vetrom, dažďom, ktorý by mohol spôsobiť prívalové povodne, a tiež život ohrozujúcim prílivom.

Záplavy aj pre zlyhania hrádze

Ako informuje portál The Guardian, viaceré mestá pocítili prudké záplavy nielen pre samotný hurikán, ale aj zlyhania hrádze na viacerých miestach. Po ohlásení zlyhania hrádze boli obyvatelia cez noc vyzvaní, aby opustili Alliance, južne od New Orleans.

Ida
zdroj: TASR/AP/Felix Marquez

K ďalšiemu zlyhaniu hrádze došlo aj v oblastiach Lafitte a Jean Lafitte, kde boli obyvatelia vyzývaní, aby okamžite hľadali vyššie poschodia. Inde zostávajú niektorí uväznení v podkroviach v LePlace, ktoré postihli silné záplavy.

Prezident Joe Biden vyhlásil túto udalosť za veľkú katastrofu a nariadil federálnu pomoc na pomoc obnove. Celkový rozsah škôd zostáva nejasný.

Ida
zdroj: TASR/AP/Gerald Herbert

Škody utrpeli aj nemocnice, a to priamo počas štvrtej vlny koronavírusu, keď sú naplnené pacientmi. Energetická spoločnosť Entergy predtým potvrdila, že elektrina bola prerušená v celom New Orleans.

Zdroje: Startitup, SITA, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie