Húževnaté stredoškoláčky prišli s originálnym nápadom. Podarí sa im ho presadiť u veľkovýrobcov?

  • Mladé Popradčanky vymysleli originálne chipsy s omáčkou v jednom balení. Pre takmer nulový rozpočet k výrobe pristúpili naozaj kreatívne.
33
Zdenky
  • Mladé Popradčanky vymysleli originálne chipsy s omáčkou v jednom balení. Pre takmer nulový rozpočet k výrobe pristúpili naozaj kreatívne.

Mnoho ľudí sa dnes sťažuje na dlhoročné praktiky v školstve, ktoré nijak študentov nepripravujú na reálny svet. Našťastie jestvujú aj svetlé výnimky, ktorými by sa mohol inšpirovať nejeden učiteľský zbor na Slovensku. V Poprade na Strednej priemyselnej škole si pani Ing. AnnaSchaleková zobrala pod svoje krídla predmet aplikovaná ekonómia, v rámci ktorého každoročne so študentmi zakladá školskú firmu. Fingujú pri nej akciovú spoločnosť so všetkým, čo k tomu patrí (predaj akcií, valné zhromaždenie, poskytovanie služieb/produktov).

foto:Zdenky

V rámci tohto predmetu jej žiačky vymysleli originálny produkt, celý si ho vymysleli, navrhli a vyrobili. Okrem toho, že produkt už na prvý pohľad stojí za to, je skvelé, že sa na našich školách učí takýto predmet a že sú učitelia, ktorým záleží na tom, aby sa žiaci učili veci, ktoré sú z reálnej praxe a nie len teóriu, ktorú si mládež nevedie v praxi ani predstaviť.

Produkt s príbehom, ktorý vypĺňa dieru na trhu. Ako to celé začalo?

V jedno ráno prišiel Denis do školy a spolu s učebnicami si z tašky vytiahol klobásku a dosku na krájanie – po spišsky denko, na ktorú si poukladal svoje raňajky. Vlastne to ráno nebolo len jedno, Denis takto zvykol raňajkovať denne. Samozrejme, spolužiaci to nenechali nepovšimnuté a prischla mu prezývka zDenko. A neostalo iba pri tom. Na jeho počesť vznikli aj Zdenky – chipsy s omáčkou v jednom balení. Za Zdenkami sa však ukrýva viacero  príbehov.

foto:Zdenky

Zdenky vymysleli mladé študentky zo Strednej priemyselnej školy v Poprade na predmete aplikovaná ekonómia. V rámci neho si na škole totiž založili vlastnú firmu a učia sa podnikať. Stredoškoláčky dovtedy nemali žiadne skúsenosti s výrobou nového produktu, jeho uvádzaním alebo testovaním. Keď však prišla ponuka zúčastniť sa študentského veľtrhu podnikateľských nápadov, povedali si, že bez nich sa neuskutoční. Ich triedna učiteľka ich povzbudzovala, aby sa neuspokojili s priemerným výrobkom, ale aby prišli s niečím, čo na slovenskom trhu chýba.

foto:Zdenky

„Spolužiak má veľmi rád chipsy s omáčkou, ale posťažoval sa nám, že takýto produkt „dva v jednom“ chýba. Spravili sme si prieskum trhu a naozaj sa ukázalo, ešte nikomu nenapadlo vyrábať chipsy s omáčkou. Bolo teda rozhodnuté,“ približuje prvú myšlienku Viki Hegedúšová, prezidentka školskej firmy a dodáva: „Pri potravinovom produkte je to hop alebo trop. Ale zároveň máte okamžitú spätnú väzbu, stačí sa pozrieť na tvár človeka, ktorý váš produkt ochutná.“

foto:Zdenky

Na výrobu Zdeniek mali veľmi obmedzené finančné prostriedky. A práve to napomohlo ich kreativite a nápaditým riešeniam. V jednom z reťazcov kúpili chipsy a v inom omáčku. Obal vyrobili z recyklovaných roliek kuchynských utierok. „Keďže s tým nikto nemal skúsenosti, začínali sme pomaly a učili sa na vlastných chybách. Balenie je ručne vyrobené dostupnými prostriedkami,“ vysvetľuje Viki.  Grafiku im navrhla spolužiačka z grafického odboru.

foto:Zdenky

„Na obale sme znázornili nášho Zdenka. Grafika obsahuje všetky detaily, ako aj iné výrobky, ktoré nájdete v obchode,“ hovorí Viki.  Do obalu potom vložili hygienicky balené chipsy a na vrch uložili plastovú misku s omáčkou. Tá bola v troch príchutiach – paradajková, syrová a chili.

Aj vďaka nadšeným reakciám návštevníkov veľtrhu dievčatá Zdenkám veria. „Chceme ich ponúkať výrobcom, myslíme si, že Zdenky majú veľký potenciál,“ dodáva Viktória.

Mladé podnikateľky chcú svoj nápad posunúť ďalej a začať ho ponúkať firmám. Zatiaľ sa ale stretávajú s nedôverou, pretože sú stále študentky. A čo ty? Páči sa ti nápad so Zdenkami? Povzbuďte v komentári mladé nádejné podnikateľky a pomôž tak nabúrať predsudky.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK