Hviezdna Bratislava: Umiestnila sa v prestížnom rebríčku, stále napreduje a je udržateľná

  • Región si obhájil vlaňajší úspech, aj tento rok bol ocenený ako jediný zo Slovenska
  • Cenu získal, pretože naplno zohľadňuje ekonomické, sociálno-kultúrne a environmentálne dosahy
Bratislava
Unsplash/Martin Katler
  • Región si obhájil vlaňajší úspech, aj tento rok bol ocenený ako jediný zo Slovenska
  • Cenu získal, pretože naplno zohľadňuje ekonomické, sociálno-kultúrne a environmentálne dosahy

Región Bratislava sa aj tento rok ocitol medzi TOP 100 globálne udržateľnými destináciami. Ocenený bol v rámci celosvetovej súťaže Green Destinations (Zelené destinácie). Krajská organizácia cestovného ruchu Turizmus regiónu Bratislava bola tento rok ocenená opäť ako jediná zo Slovenska. Cieľom medzinárodnej iniciatívy je podporiť rozvoj udržateľného turizmu v regiónoch.

Podľa predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraja Drobu však kraj nevníma udržateľnosť ako cieľ, ale ako prostriedok, cez ktorý sa pozerá na všetky aktivity a plány smerujúce ku kontinuálnemu rastu a rozvoju regiónu.

To, že sa destinácia ocitne na zozname TOP 100, neznamená, že už je udržateľná, keďže celkom udržateľné destinácie neexistujú. Ide skôr o hodnotenie, že sa o udržateľnosť konkrétnymi krokmi usiluje a úspešne napreduje,“ skonštatoval Droba.

Bratislava Deň Zeme klíma UFO
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Svetová organizácia cestovného ruchu (UNWTO) identifikovala udržateľný turizmus ako turizmus, ktorý naplno zohľadňuje momentálne, ale aj budúce ekonomické, sociálno-kultúrne a environmentálne dosahy.

Byť udržateľným neznamená podľa nej iba starať sa a chrániť prírodné zdroje, ale aj podporu lokálnych podnikov a produktov, ktoré vytvárajú benefity priamo pre miestnu ekonomiku.

Aby sa zodpovedný udržateľný turizmus stal normou spoločnosti, je potrebná vhodná a systematická edukácia a najmä spolupráca verejného, súkromného a mimovládneho sektora, turistov, miestnych obyvateľov a ostatných relevantných subjektov.

Región Bratislava sa medzi TOP 100 ako jediný z Slovenska dostal aj vlani, a to projektom Záhoráčik.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK