Ich hydropanely vyrobia vodu takmer hocikde. Startup podporil aj Bill Gates

  • Do troch rokov bude na Zemi problém s vodou
  • Riešením by mohli byť hydropanely od Source Global
  • Mali by vyrobiť vodu kdekoľvek
pitna voda
Unsplash/ Jacek Dylag, Manki Kim
  • Do troch rokov bude na Zemi problém s vodou
  • Riešením by mohli byť hydropanely od Source Global
  • Mali by vyrobiť vodu kdekoľvek

Aj keď sa na nám to tak často nezdá, na Slovensku je „sveta žiť“. Jedným z mnohých dôvodov je aj to, že keď si smädný, stačí ti spraviť jednoduchý pohyb rukou a z vodovodného kohútika ti už tečie pitná voda – áno, vzácnosť, ktorú nevieme skutočne oceniť, pretože je už pre nás samozrejmosťou.

Inde vo svete to ale takto nefunguje. Nehovoriac o tom, že my sa v pitnej vode ešte aj sprchujeme či ňou splachujeme wc – tomu niekde doslova radšej ani nechcú uveriť.

voda
zdroj: Unsplash/Imani

Už v roku 2025, teda o necelé 3 roky, bude až polovica ľudstva zápasiť s nedostatkom vody vo svojich regiónoch a situácia sa bude ďalej zhoršovať.

Len ťažko si reálne predstaviť, aké problémy to spôsobí – jedným z odhadov je napríklad to, že to spustí takú vlnu migrácie, akú svet ešte nezažil.

Logo

Generálny riaditeľ spoločnosti Source Global – Cody Friesen – už od roku 2014 pracuje na systéme, ktorý to môže aspoň čiastočne zmeniť.

Jeho takzvané hydropanely, ktoré už firma úspešne vyskúšala napríklad v Keni a dnes ich má vo vyše 50 krajinách sveta, dokážu vyrábať vodu zo vzduchu.

Tento systém používajú už napríklad aj na farmách v Dubaji:

Berieme slnečné svetlo a vzduch, z ktorých dokážeme vyrobiť dokonalú pitnú vodu v podstate kdekoľvek na planéte. Tak robíme z vody obnoviteľný zdroj, čo bola historicky pravdepodobne najväčšia výzva ľudstva,“ hovorí o svojom projekte Friesen.

Viac o tom, ako to funguje, sme našli priamo na stránke spoločnosti: „Solárna energia napája panel úplne mimo siete. Ventilátory nasávajú okolitý vzduch a tlačia ho cez hygroskopický alebo vodu absorbujúci materiál, ktorý zachytáva vodnú paru zo vzduchu. Vodná para sa následne odsaje a pasívne kondenzuje na kvapalinu, ktorá sa zhromažďuje v nádrži. Na výrobu dokonalej pitnej vody sa ešte pridávajú minerály.“

Ako píše stanica CNBC, tento projekt je už dnes zúfalo potrebný na niektorých miestach sveta. Potenciál záujmu oň je skrátka obrovský – bez vody sa jednoducho žiť nedá.

Nie je preto ani prekvapením, že do Source Global už investovali peniaze viaceré firmy, ako napríklad Duke Energy, BlackRock, Lightsmith Group i spoločnosť Billa Gatesa Breakthrough Energy Ventures, ktorú môžeme označiť za energeticko-inovačnú spoločnosť známeho miliardára a spoluzakladateľa Microsoftu.

Cody Friesen nevidí vo svojich hydropaneloch potenciál len kvôli čoraz väčšiemu nedostatku vody, ale celkovo pôjde podľa neho aj o iné, jednoduchšie zabezpečenie prísunu vody, kde už nebude potrebné kopať míle pre olovené rúry, v rámci ktorých sa len v USA denne hlásia a musia riešiť stovky porúch.

Zdroje: Source Global, CNBC, The National

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá