Hygienici prezradili, koľko očkovaných Slovákov sa nakazilo. Vakcína účinkuje lepšie, ako sa predpokladalo

  • Opätovné infikovanie sa koronavírusom SARS-CoV-2 nie je vylúčené
  • Jeho pravdepodobnosť je po druhej dávke vakcíny nižšia než 0,5 %, ukazujú dáta ÚVZSR
očkovanie
ÚVZSR, TASR/Patrick Pleul/dpa-Zentralbild/dpa +++ dpa-Bildfunk ++
  • Opätovné infikovanie sa koronavírusom SARS-CoV-2 nie je vylúčené
  • Jeho pravdepodobnosť je po druhej dávke vakcíny nižšia než 0,5 %, ukazujú dáta ÚVZSR

Napriek tomu, že žiadna vakcína nedokáže ochrániť všetkých na 100 %, jej ochrana je podľa dát, ktorými disponuje ÚVZSR, skutočne vysoká.

„Do 22. apríla 2021 sme zaznamenali 6141 prípadov pozitivity SARS-CoV-2 u zaočkovaných  osôb. Vo všeobecnosti tento počet nepresahuje proporciu 0,5 %. Po prvej dávke vakcíny išlo o 4647 prípadov pozitivity, čo je 0,47 % zo všetkých 987 555 zaočkovaných osôb,“ informuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

Po druhej dávke vakcinačných látok dostupných na slovenskom trhu bolo infikovaných len 1494 ľudí, čiže 0,4 % z 382 953 zaočkovaných obomi dávkami.

Druhá dávka poskytne komplexnú ochranu očkovanej osobe 14 dní po jej podaní, no žiadna vakcína nedokáže úplne ovplyvniť tvorbu protilátok. Tá závisí od imunitného systému každého človeka. Z tohto dôvodu sa medzi zaočkovanými jedincami nájdu aj tí, ktorí sa nakazia druhýkrát. Aj v tomto prípade poskytuje vakcína určitú ochranu, ktorá zabezpečí, že sa vyhneš stredne ťažkému či ťažkému priebehu.

„Existuje viacero dôvodov, prečo k tomu môže dochádzať: Žiadna očkovacia látka nemá stopercentnú imunogenicitu, teda schopnosť vyvolať u očkovaného tvorbu protilátok, tvorba ochranných protilátok po očkovaní závisí aj od imunitného systému očkovanej osoby a u malého percenta ľudí nemusí postačovať reakcia vyvolaná vakcínou. Vo všeobecnosti tiež nemožno vylúčiť, že k infekcii SARS-CoV-2 u zaočkovaných došlo krátko pred podaním vakcíny, resp. ešte pred vytvorením dostatočných hladín ochranných protilátok v tele,“ dodáva ÚVZSR.

Do dosiahnutia kolektívnej imunity

Zaočkovaných však úplná sloboda ani po druhej dávke nečaká. Je naďalej potrebné, aby sa chránili a tým chránili aj ostatných okolo seba. Rúško, odstup a čisté ruky zabránia šíreniu sa koronavírusu aj medzi nezaočkovanou časťou populácie. Bez dodržiavania týchto opatrení však môže dôjsť k výrazným škodám, ako sa to stalo aj v prípade, kedy sa pre nezaočkovaný personál začal vírus šíriť v domove dôchodcov, upozorňuje profil Vaxinátor na Facebooku.

Celkovo bolo infikovaných 26 pacientov z toho 18 očkovaných a 20 zdravotníckych pracovníkov, vrátane štyroch, ktorí boli zaočkovaní. Hoci sa vďaka očkovaniu u väčšiny ľudí neprejavili závažné symptómy, ktoré by si vyžadovali hospitalizáciu, zahynuli dvaja neočkovaní a dokonca aj jeden zaočkovaný človek, upozorňuje.

Zdroj: ÚVZSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech