Hyperloop je o krok bližšie k Bratislave. Firma už podpísala zmluvu aj s Brnom

  • V Brne má začať v spolupráci s firmou Hyperloop Transportation Technologies vypracovávať štúdiu možnosti realizácie. Tá by mala ukázať, koľko by to stálo a čo by z právneho alebo technického hľadiska obnášalo prepojenie Prahy, Brna a Bratislavy dopravným systémom Hyperloop.
brnko
  • V Brne má začať v spolupráci s firmou Hyperloop Transportation Technologies vypracovávať štúdiu možnosti realizácie. Tá by mala ukázať, koľko by to stálo a čo by z právneho alebo technického hľadiska obnášalo prepojenie Prahy, Brna a Bratislavy dopravným systémom Hyperloop.

V stredu mesto Brno podpísalo memorandum so spoločnosťou Hyperloop Transportation Technology (HTT). Teraz má v pláne v spolupráci s krajom vypracovať štúdiu možnosti realizácie. Vďaka nej sa oficiálne zistí, či je Brno vhodným adeptom na prepojenie Hyperloopom aj s okolitými mestami. So samotným konceptom prišiel pred troma rokmi americký podnikateľ a vizionár Elon Musk, ktorý sa ho chystá v nasledujúcich rokoch pretaviť do praxe.

Zástupcovia spoločnosti vyrábajúci Hyperloopy sľubujú technologickú revolúciu v doprave. Kapsula na cestovanie by sa mala v potrubí pohybovať rýchlosťou až 1200km/h.

zdroj fotografie:independent.co.uk

„Ide o nesmierne rýchly a ekologický spôsob prepravy cestujúcich. Kapsule budú brzdením taktiež produkovať veľké množstvo energie,“  popísal výkonný riaditeľ HTT Dirk Ahlborn.  Cesta Hyperloopom by pritom mala byť desaťkrát bezpečnejšia než cesta lietadlom.

Firma HTT má s ním veľké ambície. Vývojári majú už premyslené technologické riešenie. Do troch rokov chcú zostaviť tubus a prepraviť v kapsulách prvých cestujúcich. Spoločnosť s 500 zamestnancami už podpísala podobné memorandum aj so slovenskou vládou. Rokovania však už prebehli aj s politikmi v Rusku, Indii a Turecku.

„Chceme byť od začiatku na mape tejto novej technológie. Inovácie sú potrebné a mali by sme premýšľať dopredu,“ prehlásil Jaroslav Kacer, námestok primátora Brna.

Brno chce štúdiu možnosti realizácie spracovať už v priebehu tohto roka. Či sa však Česko v budúcnosti Hyperloopu naozaj dočká, nie je vôbec jasné. Aj napriek tomu, chce firma HTT do roka otvoriť prvú testovaciu trať.

Stavba jedného kilometra trati  by na základe odhadov firmy mala stáť 11 miliónov eur. Tubus má podľa riaditeľa HTT Dirka Ahlborna merať 3,6 metra. Kapsule s cestujúcim by v ideálnom prípade mohli štartovať len 40 sekúnd po sebe. Hyperloop funguje na princípe magnetickej levitácie a jeho koncept dal Elon Musk v roku 2013 k dispozícií pre ďalší vývoj. HTT však nie je jedinou firmou, ktorá sa zaujíma o výstavbu Hyperloopu. Ďalším hráčom na tomto poli je napríklad spoločnosť Hyperloop One.

zdroj:wired.com zdroj titulnej fotografie:planetware.com/http://varosh.com.ua

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá