I. Matovič: Zrazu zisťujeme, že ľudia sa dobrovoľne pýtajú do štátnej karantény

  • Nudzový stav necháva vláda preventívne vyhlasený
  • Dohodol sa na tom ústredný krízový štáb na štvrtkovom zasadnutí
  • Premiér tiež skonštatoval, že ho prekvapilo, že viacero repatriantov chce ísť dobrovoľne do štátnej karantény
  • 1.6. sa bude rokovať o otvorení hraníc SR
Igor matovič
TASR
  • Nudzový stav necháva vláda preventívne vyhlasený
  • Dohodol sa na tom ústredný krízový štáb na štvrtkovom zasadnutí
  • Premiér tiež skonštatoval, že ho prekvapilo, že viacero repatriantov chce ísť dobrovoľne do štátnej karantény
  • 1.6. sa bude rokovať o otvorení hraníc SR

Potrebujeme hlbšiu analýzu toho, či môže štát fungovať bez núdzového stavu alebo ho má vláda nechať preventívne vyhlásený. Dohodol sa na tom ústredný krízový štáb na štvrtkovom zasadnutí, novinárov o tom informoval premiér Igor Matovič (OĽaNO).
 „Mali by sme mať spustené všetky ochranné mechanizmy a na to ten núdzový stav potrebujeme,“ povedal premiér. Argumentuje tým, že celý svet očakáva druhú vlnu šírenia nového koronavírusu a treba byť na to pripravený.

Premiér tiež skonštatoval, že ho prekvapilo, že viacero repatriantov chce ísť dobrovoľne do štátnej karantény. Podľa jeho slov sa očakávalo, že po spustení domácej smart karantény budú chcieť ísť všetci repatrianti domov. „Zrazu zisťujeme, že ľudia sa dobrovoľne pýtajú do štátnej karantény, a ten hlavný dôvod, ktorý hovoria, je, že nechcú nakaziť svojich blízkych,“ uviedol.

zdroj: Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (uprostred), hlavný hygienik SR Ján Mikas (vľavo) a generálny riaditeľ bezpečnostnej spoločnosti ESET Richard Marko (vpravo) s diagnostickým kitom pre 500 testov na COVID -19 počas tlačovej konferencie na tému: 100-tisíc slovenských testov na koronavírus sa stalo realitou - úspech slovenských vedcov a inovatívnych firiem, v Bratislave 15. mája 2020. FOTO TASR – Dano Veselský

V pondelok (1. 6.) má konzílium odborníkov podľa Matovičových slov hovoriť aj o otváraní hraníc s ďalšími krajinami. Premiér si myslí, že otváranie hraníc sprevádza riziko. „To, čo sa chystá od 15. júna, znamená, že v priestore strednej a západnej Európy bude asi osem, deväť krajín, ktoré budú mať navzájom otvorené hranice, ale je dosť možné, že tam budú diery v systéme, že budú mať zároveň otvorené hranice voči ďalším krajinám, kde nákaza zďaleka nie je pod kontrolou a v tom prípade by sme sa mohli vystaviť nie práve príjemnému riziku,“ povedal.

Rizikom je podľa Matoviča aj zvýšená mobilita ľudí v rámci Slovenska i na hraniciach. Pripomenul, že od pondelka nastúpi do škôl a škôlok približne 300.000 detí a tiež niekoľko tisíc ľudí prechádza hranicami na základe režimu návratu do 48 hodín. Premiér si preto myslí, že Slovensko bude postupovať tak ako doteraz. „Radšej opatrnejšie, ale s o to lepšími výsledkami,“ doplnil s tým, že väčšie otváranie Slovenska znamená väčšie riziko.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech