Iba 16 ročná študentka z Istanbulu prišla na to, ako vyrobiť bioplast z banánových šupiek

  • Elif Bilgin je jasným príkladom, že aj v mladom veku človek dokáže vytvoriť veľké nápady. Svojim projektom výroby bioplastu získala mnohé ocenenia.
bioplastic2
  • Elif Bilgin je jasným príkladom, že aj v mladom veku človek dokáže vytvoriť veľké nápady. Svojim projektom výroby bioplastu získala mnohé ocenenia.

Zvedavosť a túžba meniť svet k lepšiemu prinútila Elif Bilgin k záujmu o environmentálne otázky. Vo svojom rodnom meste ju znepokojovala obrovská miera znečistenia plastom. Veľká frustrácia ju donútila hľadať alternatívne spôsoby výroby plastu.

foto: bayvoice.com

 

Po zhruba dvoch rokoch výskumu a množstve neúspechov dosiahla svoj cieľ výroby bioplastu z banánových šupiek. „V tomto projekte som vyvinula metódu výroby plastu z bio odpadu a našla jeho reálne využitie. Bioplast sa môže využívať napríklad na kozmetickú protetiku, ako aj na izoláciu káblov. Tento bioplast môže byť využívaný v každodennom živote,“ tvrdí E. Bilgin o svojom projekte.

Bioplast, na rozdiel od bežných plastov vyrobených z ropy, je produktom z biologického odpadu. Jeho hlavnou výhodou je, že je ľahko rozložiteľný v prírode, lacný, pochádza z obnoviteľného zdroja a emituje o 0,8 až 3,2 tony oxidu uhličitého menej, ako konvenčný plast. Na spresnenie treba dodať, že je rovnako pevný a pružný ako spomínaný konvenčný plast. Skutočnosť, že E. Bilgin využíva banánové šupky a nie samotné banány robí z bioplastu ešte viac eco-friendly výrobok.

bioplastic

foto: interestingengineering.com

 

Bioplast je materiál, ktorý má potenciál spôsobiť biologickú revolúciu. Podobné vynálezy môžu znížiť množstvo znečistenia spôsobené plastovými výrobkami, ktoré obsahujú deriváty z ropy, vysvetľuje autorka projektu.

Jej skvelý nápad získal ocenenie Science in Action za rok 2013 a rovnako aj ocenenie 2013 International Google Science Fair Inspired Idea. V budúcnosti sa chce ambiciózna „vedkyňa“ aj naďalej venovať projektom súvisiacich so životným prostredím. Jej veľkým snom je postaviť „zelený“ dom, ktorý bude postavený len z odpadového materiálu.

Zdroj: interestingengineering.com, businessinsider.in, zdroj titulnej fotografie: takepart.com, elif-bilgin.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech