Iba pár percent Slovákov by sa zaočkovať nikdy nedalo. Čo sa týka opatrení, tak je to jasné (PRIESKUM)

  • Najviac Slovákov sa dalo zaočkovať kvôli ochrane zdravia, niektorí tak urobili kvôli tlaku okolia
  • Takmer 75 % respondentov by zrušilo opatrenia pri cestovaní. 43 % Slovákov považuje cestovanie za bezpečné
cestovanie, covid
Unsplash/Daniel Schuldi, Edgar Chaparro
  • Najviac Slovákov sa dalo zaočkovať kvôli ochrane zdravia, niektorí tak urobili kvôli tlaku okolia
  • Takmer 75 % respondentov by zrušilo opatrenia pri cestovaní. 43 % Slovákov považuje cestovanie za bezpečné

V súčasnosti je vakcína našou najlepšou zbraňou proti pandémii Covid-19. Práve v snahe ochorenie ďalej nešíriť pristúpili mnohé krajiny k rôznym reštrikciám a opatreniam.

Drvivú väčšinu z nich však vieš jednoducho obísť, ak si zaočkovaný. Práve jednoduchšie cestovanie motivovalo k vakcíne mnohých, vyplýva z najnovšieho prieskumu spoločnosti Kiwi.com v spolupráci s výskumnou agentúrou STEM/MARK.

Ľudí presvedčil aj tlak okolia

Až 47 % Slovákov motivovala k očkovaniu možnosť voľnejšieho pohybu a cestovania. Najčastejším dôvodom očkovania Slovákov je však ochrana zdravia, uviedlo tak 66 % zo zaočkovaných ľudí.

20 % ľudí povedalo, že sa dali zaočkovať zo solidarity voči ostatným a 11 % tak urobilo kvôli svojej práci či škole. „Najmenšia, aj keď nie zanedbateľná časť respondentov tak urobila na základe tlaku okolia,“ uvádza spoločnosť Kiwi.com v tlačovej správe, urobiť tak malo 8 % opýtaných.

V roku 2021 vycestovalo do zahraničia 52 % Slovákov. K cestovaniu boli otvorenejší zaočkovaní ľudia, ide o 58 %, než nezaočkovaní, kde ide o 32 %.

„Možnosť chrániť svoje zdravie a cestovať do zahraničia sú najväčšou motiváciou nielen pre očkovaných cestovateľov, ale aj pre tých, ktorí sa ešte rozhodujú. Možnosť vycestovať za hranice krajiny je pre nich najväčšou motiváciou,“ hovorí Eliška Řezníček Dočkalová, riaditeľka Customer Experience v Kiwi.com. Dodáva, že tento rok plánuje vycestovať do zahraničia až 77 % Slovákov.

Opatrenia by Slováci zrušili

Respondenti dostali otázku, či by oni sami rozhodli o tom, aby sa vakcína proti koronavírusu zaradila medzi cestovné vakcíny proti chorobám, ako je malária či týfus. 40 % Slovákov s nápadom súhlasilo, 31 % bolo proti a 29 % ľudí by túto možnosť zvážilo v budúcnosti.

Odporcovia sú väčšinou neočkovaní ľudia. Je preto zaujímavé, že pri cestách do exotických krajín sa viac ako 54 % respondentov vrátane neočkovaných riadi odporúčaniami ohľadom očkovania. Dôležitá je však pre nich dobrovoľnosť. Iba 4 % Slovákov by sa nikdy nedali zaočkovať,“ uvádzajú v tlačovej správe.

Obmedzenia pri cestovaní ľudí už unavujú, ich zrušenie by preferovali takmer všetci a hneď teraz. V tomto názore prevládajú neočkovaní, no zhodli sa takmer tri štvrtiny všetkých respondentov. Existujúce cestovné opatrenia by zachovalo 8 % neočkovaných a 25 % zaočkovaných.

43 % Slovákov považuje v súčasnosti cestovanie za bezpečné a opačný názor má tretina účastníkov prieskumu. Na jeho základe sa dá očakávať, že záujem o cestovanie do zahraničia v tomto roku vzrastie.

Zdroj: Tlačová správa/Kiwi.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá