Ich bývanie je tajomné ako hrad v Karpatoch. Slovenskí milionári však radi investujú do svetových nehnuteľností

  • Ich majetky majú väčšiu hodnotu, ako majetky ktoréhokoľvek iného Slováka
  • Väčšina slovenských milionárov na seba neupozorňuje, no nájdu sa aj takí, ktorí sa radi ukážu
  • Vieš, ako bývajú slovenskí milionári?
pjimage - 2021-05-23T133755.617
TASR/Jakub Kotian sothebysrealty.hr
  • Ich majetky majú väčšiu hodnotu, ako majetky ktoréhokoľvek iného Slováka
  • Väčšina slovenských milionárov na seba neupozorňuje, no nájdu sa aj takí, ktorí sa radi ukážu
  • Vieš, ako bývajú slovenskí milionári?

Len pred niekoľkými mesiacmi zverejnil magazín Forbes zoznam 32 najbohatších ľudí Slovenska. Mená síce prekvapivé nie sú, no hodnota ich majetkov áno. Na poslednom mieste sa umiestnil Martin Blaškovič so svojou rodinou, ktorého hodnota majetku klesla na hranicu 60 miliónov eur.

Blaškovič sa však aj napriek tomu umiestnil „len“ na 32. mieste. S majetkom v hodnote 1,65 miliardy eur naopak získal prvenstvo Ivan Chrenko, za ktorým sa umiestnil Jaroslav Haščák. Zaujímavosťou je, len títo dvaja dokázali prekonať hranicu jednej miliardy. 

Od ľudí, ktorí majú toľko peňazí, by sme mohli očakávať, že budú žiť v honosných vilách a budú vlastniť aj iné nehnuteľnosti. Ako to však naozaj je? Sú slovenskí milionári naozaj vlastníkmi luxusných nehnuteľností?

Ivan Chrenko

Ivan Chrenko
zdroj: HBReavis/nasi-ludia

Ide o prvého Slováka, ktorý sa objavil v zozname miliardárov. Rodák zo Šale začal s podnikaním na začiatku 90. rokov, v tom čase mal len 24 rokov. Miestom jeho podnikania bol panelák, v ktorom žil a jeho podnikanie sa týkalo predaja audiovizuálnej techniky, teda hlavne reproduktorov a ich montáže.

Úspech sa dostavil až neskôr a bol spojený so spoločnosťou HB Reavis, do ktorej neskôr vstúpil. „Ivan Chrenko je spoluzakladateľom HB Reavis. Od roku 1994 do októbra 2013 zastával funkciu generálneho riaditeľa skupiny,“ píše sa dnes priamo na stránke spoločnosti.

Dozvedieť sa niečo o Chrenkovi, môže byť dosť veľkým problémom, keďže o medializáciu vôbec nestojí. Týždenník Plus 7 dní prišiel v roku 2013 s informáciou, že Chrenko žije v rezidenčnej štvrti v dedine Marianka pri Bratislave.

Jeho obrovský dom je ukrytý za vysokými múrmi a nápadne sa podobá na pevnosť, ktorú môže byť problém dobyť.  

ivan chrenko vila
zdroj: Reprofoto: Google Maps

V Bonaparte môžeš teraz bývať za cenu, akú platil aj Fico. Rovnaký luxus a rozlohu však nečakaj ani vo sne

Jaroslav Haščák

Haščák naopak patrí medzi ľudí, ktorí sú v hľadáčiku takmer všetkých médií. Nie je to tým, že niektoré z nich aj vlastní, ale skôr pre svoje vzťahy a rôzne podnikateľské aktivity.

Haščák založil spoločnosť PENTA INVESTMENTS LIMITED (Penta), ktorá je v súčasnosti so svojím sídlom zapísaná na Cypre. Penta má rovnaké zastúpenie aj v Maďarsku, Českej republike, Poľsku alebo Holandsku. Stala sa jednou z dvoch investičných skupín z polovice 90. rokov u nás. Tou druhou je finančná skupina J&T.

V súčasnosti zamestnáva, podľa údajov zo svojej stránky, viac ako 44-tisíc ľudí. Za rok 2018 vykázala zisk 288 miliónov eur. Momentálne pôsobí v 10 krajinách.

Jaroslav Haščák
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Nájsť informácie o bývaní Haščáka a jeho rodiny nie je jednoduché. Je však známe, že meno rodiny sa spája s niekoľkými projektami v lokalite Vývrat. Ide o poľovnícku chatu a rekreačný dom.

Nehnuteľnosti sú vyrobené výlučne z prírodných materiálov, konkrétne kameňa a dreva. Projekty boli investované zo súkromných prostriedkov a podľa denníka SME sa investícia vyšplhala na 270-tisíc eur. 

haščák vila
zdroj: Reprofoto: Google Maps

V roku 2012 médiami rezonovala správa, že podnikateľ Haščák žije v prenajatej vile v lukratívnej časti pri Bratislave.

Nehnuteľnosť mu mal podľa Nového Času prenajímať Tomáš Malatinský za 4-tisíc eur mesačne. Celá štvrť je skrytá za plotom a verejnosť do nej nemá prístup. Dom, v ktorom mal Haščák bývať, sa tak nedá odfotiť ani z ulice.

Miroslav Trnka

Nadšenec do počítačov Miroslav Trnka vybudoval svetovo uznávanú firmu ESET. Tá je priekopníkom v oblasti antivírusovej ochrany a vytvára oceňovaný softvér na detekciu hrozieb. Dnes patrí k najpredávanejším antivírusom na svete s pobočkami po celej planéte.

Miroslav Trnka
zdroj: TASR/Marko Erd

ESET Trnkovi nepriniesol len uznanie, ale aj milióny na konte. „Slovenský Bill Gates“, ako ho zvyknú prezývať, v tohtoročnom rebríčku najbohatších Slovákov časopisu Forbes obsadil tretiu priečku. Podnikateľov majetok je odhadovaný na 700 miliónov eur a v spoločnosti ESET vlastní najväčší podiel.

O bývaní Miroslava Trnku je taktiež len minimum informácií. Nie je verejne známe, kde býva a ako vyzerá jeho príbytok.

Podľa týždenníka Plus 7 dní je vlastníkom malého kaštieľa s vežou, ktorý sa nachádza na Jadrane. Nehnuteľnosť pochádza z roku 1916 a podnikateľ ju kúpil prostredníctvom aukčnej siene Sotheby’s za osem miliónov eur. Budova má obytnú plochu vyše osemsto metrov štvorcových. Ponúka päť spální, salón aj priestory na ubytovanie personálu.

Podľa chorvátskej tlače ide o nehnuteľnosť na prvotriednom mieste.

zdroj: sothebysrealty.hr

Peter Paško

S menom Petra Paška sa taktiež spája spoločnosť ESET, na ktorej vzniku sa podieľal. V roku 2016 dostal Cenu ministra kultúry Slovenskej republiky za svoj podiel na otvorení Galérie Nedbalka, ktorej je vlastníkom. 

Rekonštrukcia priestorov galérie Nedbalka stála podľa hnonline.sk približne 1,5 milióna eur.  „Táto galéria je moja súkromná záležitosť. Ale prostriedky na vybudovanie galérie a rekonštrukciu sú z činnosti v ESETe a na tom je krásne to, že 95 % príjmov je zo zahraničia, tak na toto všetko sa nám zložili Číňania, Rusi a Američania, celý svet,“ hovorí Paško pre pluska.sk.

Máme pre Vás výbornú správu :) Od 21.7. do 8.9.2014 bude galéria Nedbalka otvorená 7 dni v týždni. Zapojili sme sa do…

Posted by Galéria Nedbalka on Tuesday, July 15, 2014

 

Paško už v ESETE nepôsobí a po odchode zo spoločnosti sa rozhodol angažovať v realitách. Začínal s projektmi na Liptove a v Banskej Bystrici, no neskôr sa presunul aj do Bratislavy. V roku 2019 začal s výstavbou luxusného rezidenčného bývania pod Slavínom

Patrik Tkáč

Patrí medzi najbohatších Slovákov. Do biznisového sveta ho zasvätil otec Jozef.

Podľa informácií portálu Forbes sú spolu zaradení do prvej pätnástky najbohatších ľudí na Slovensku – konkrétne im patrí šieste miesto. Na konte majú spoločne majetok v hodnote viac ako 600 miliónov eur. Viacerí odborníci sa zhodujú, že odhady Forbesu sú značne podhodnotené a jeho skutočný majetok sa pohybuje tesne nad 1 miliardou eur.

Ich mená sú známe predovšetkým z J&T Banky a Poštovej banky. Okrem toho Patrik Tkáč vlastní viaceré malé zahraničné bankové domy.

zdroj: TASR/ Henrich Mišovič- Na fotografii Patrik Tkáč

Svojej manželke a dvom deťom vybudoval v roku 2018 haciendu, ktorá sa pýši dokonalým výhľadom na Devín a navôkol sa rozprestierajúce vinice. Vila sa budovala tri roky. Realitný maklér hodnotí cenu samotných pozemkov na sumu 2,5 až 3,5 milióna eur.

„Bez bližšieho pohľadu je nemožné stanoviť presnú cenu. Vzhľadom na pozemok, nadštandard prevedenia a pravdepodobne aj nadštandard vybavenia, je cena nehnuteľnosti na úrovni 4-6 mil. eur, možno aj viac. Je zjavné, že ide o riešenie na mieru klienta a obdobnú nehnuteľnosť by sme ťažko hľadali,“ povedal pred dvoma rokmi Novému Času Martin Lazík, ktorý sa zaoberá nehnuteľnosťami.

Za návrhom vily stojí Tkáčove dvorné architektonické štúdio GFI, ktoré má na svedomí viaceré projekty J&T. Okrem toho GFI figuruje aj pri budovaní stavieb ako Eurovea 2, Klingerka, či Grand Hotel Kempinski vo Vysokých Tatrách. 

zdroj: screenshot/gfi.sk

Vila je umiestená na najlepšej adrese na Devíne, ulici pri Zlatom rohu. Podľa informácií denníka Nový čas finančníkovi pripadajú pozemky v rozsahu siedmich hektárov.

Na pozemku nechýba bazén, wellness a vraj sa tam nachádza aj herňa. V podzemí sú vybudované priestory pre dorábanie vlastného vína. Vinárstvo sa volá Zlatý Roh a niektoré odrody by mali byť dostupné aj v nových lokálnych potravinách, ktoré Patrik Tkáč aktuálne v Devíne stavia. 

Zdroje: Forbes.sk, Plus 7 dní, SME, Čas.sk, Pluska, Trend.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK