Ich zariadenie rýchlo odhalí sexuálne prenosné choroby. Startup s prelomovou technológiou chce dobyť svet

  • Spoločnosť Prenetics vstupuje na burzu a plánuje predstaviť svoje zariadenie, ktoré dokáže odhaliť infekčné choroby
  • Klienti firmy sú napríklad aj futbalisti Premier League, ktorí využívajú spoľahlivé PCR testy
PCR test
PCR Test, Flickr/IAEA Imagebank, Wikimedia Commons
  • Spoločnosť Prenetics vstupuje na burzu a plánuje predstaviť svoje zariadenie, ktoré dokáže odhaliť infekčné choroby
  • Klienti firmy sú napríklad aj futbalisti Premier League, ktorí využívajú spoľahlivé PCR testy

Hongkongská spoločnosť Prenetics Group Ltd. vstupuje na burzu prostredníctvom špeciálnej akvizičnej spoločnosti na základe dohody, ktorá ohodnotila ich lekársku diagnostiku na 1,25 miliardy dolárov, píše The Wall Street Journal.

Spoločnosť Prenetics, ktorá prosperovala najmä počas pandémie koronavírusu, sa spojí s Artisan Acquisition Corp, spoločnosťou, ktorú založil Adrian Cheng, vnuk zosnulého hongkonského realitného a klenotníckeho magnáta Cheng Yu-tunga. Adrian Check minulý rok investoval do spoločnosti Prenetics a jeho podiel v startupe je 0,8 percent. 

Z odboru genetiky k PCR testom

Prenetics vznikla pred siedmimi rokmi. Zameriavala sa na testovanie genomiky a po nástupe pandémie v minulom roku sa presťahovala, aby pracovala na testovaní na Covid-19 . 

Je to jeden z tucta vládnych dodávateľov testov PCR v Hongkongu a poskytuje testovanie na Covid-19 na londýnskom letisku Heathrow a pre futbalistov a zamestnancov anglickej Premier League.

Spoločnosť Prenetics, ktorej názov je odvodený zo slov „prevencia“ a „genetika“, je najnovšou spoločnosťou v oblasti lekárskej diagnostiky, ktorá v rámci obchodného boomu vyvolaného pandémiou využíva akciové trhy. Podľa údajov Dealogic sa od roku 2020 sa na burze objavilo celkom 28 spoločností pôsobiacich v oblasti lekárskej diagnostiky.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Adrian Cheng (@adriancheng)

Spoločnosť Prenetics z transakcie získa až 459 miliónov dolárov v hotovosti, vrátane 339 miliónov dolárov, ktoré už získala spoločnosť Artisan, a 120 miliónov dolárov z takzvaného PIPE alebo „súkromnej investície do verejného kapitálu“. Kolo financovania PIPE, ktoré je typické pre fúzie SPAC, vedie hongkonská investičná spoločnosť Aspex Management, súkromná investičná skupina PAG a indonézsky konglomerát Lippo Group. Očakáva sa, že transakcia bude dokončená v prvom štvrťroku 2022.

Rozhovor s investormi bol neuveriteľne ťažký,“ povedal 42-ročný Yeung. „Investori, ktorých máme na palube, sa skutočne pozreli na základy spoločnosti,“ dodal.

Odhalenie infekčných chorôb

Spoločnosť Prenetics dúfa v popularizáciu prenosného zariadenia Circle HealthPod, ktoré dokáže rýchlo diagnostikovať Covid-19 a ďalšie infekčné choroby. Zariadenie používa technológiu vyvinutú Univerzitou v Oxforde, ktorá ponúka výsledky testovania za 20 minút s kvalitou podobnou široko uznávaným testom PCR.

Zariadenie stojí 127 dolárov a je možné ho používať s jednorazovými kapsulami, ktoré stoja 15 až 20 dolárov za kus. Spoločnosť Prenetics plánuje v roku 2022 pridať testy na chrípku a niektoré sexuálne prenosné choroby.

testovanie na koronavírus
zdroj: TASR/Michael Kappeler/dpa via AP

Spoločnosť Yenung uviedla, že spoločnosť Prenetics predala 3 000 zariadení online a má predbežné dohody o dodávke ďalších 70 000 spoločností podnikom v juhovýchodnej Ázii. Spoločnosť tiež dúfa, že do prvého štvrťroka 2022 zaistí autorizáciu v USA na núdzové použitie prenosného testovacieho zariadenia.

Zdroj: The Wall Street Journal

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK