Igor Matovič dnes predstavil „koštovku” toho, čo čaká Slovensko 

  • Definitívne schválenie Programového vyhlásenia vlády je na spadnutie
  • Ide o akýsi manuál, podľa ktorého bude vláda najbližšie štyri roky robiť politiku
  • Premiér už prezradil jeden z bodov, ktorý bude určite zahŕňať
imat
TASR - František Iván
  • Definitívne schválenie Programového vyhlásenia vlády je na spadnutie
  • Ide o akýsi manuál, podľa ktorého bude vláda najbližšie štyri roky robiť politiku
  • Premiér už prezradil jeden z bodov, ktorý bude určite zahŕňať

Premiér Igor Matovič dnes na sociálnych sieťach zverejnil podľa jeho slov takzvanú koštovku.” Upozorniť chce na fakt, že už dnes zasadá vláda, kde bude definitívne schválené Programové vyhlásenie vlády (PVV). 

„Zatiaľ len pár zaujímavostí – napriek Corone bude 2-krát rozsiahlejšie ako od vlád, ktoré si ho robili v klídku. Je najambicióznejšie v snahe posunúť Slovensko k lepšiemu. A sľúbená koštovka: Vláda SR umožní občanom SR dlhodobo žijúcim na území iného štátu, nadobnúť občianstvo toho štátu bez straty občianstva SR … niečo, čo sme sa snažili aj opakovane v minulosti, len akosi nebola dobrá vôľa,” objasňuje premiér a sľubuje aj “kopu” iných zmien k lepšiemu.

Skutočnosť, že schvaľovanie programového vyhlásenia vlády bude len pár hodín predtým, ako bude predložené do Národnej rady SR, poskytuje priestor domnievať sa, že text mohol byť „šitý horúcou ihlou“. Pre agentúru SITA to uviedol politológ z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Ján Ruman.

Za hlavný dôvod považuje súčasnú situáciu na Slovensku v dôsledku šírenia koronavírusu, ktorej riešeniu sa podľa jeho slov venuje väčšina vlády.

Vláda schvaľuje znenie programového vyhlásenia na svojom rokovaní dnes od 9:00. O programovom vyhlásení vlády bude následne rokovať parlament na schôdzi, ktorá sa začína v pondelok 20. apríla. 

Tak dôležitý dokument si podľa politológa vyžaduje časový odstup a diskusiu. „Je to vlastne manuál, podľa ktorého bude vláda najbližšie štyri roky robiť politiku, to znamená predkladať a schvaľovať konkrétne legislatívne návrhy,“ vysvetlil Ruman.

Nová vláda musí podľa neho v súčasnosti čeliť vážnym výzvam, ktorými sú problémy týkajúce sa šírenia koronavírusu na Slovensku, v dôsledku čoho je „drvivá väčšina politickej agendy sústredená na riešenie týchto problémov“. Považuje to za primárny dôvod, prečo sa programové vyhlásenie „rodilo“ tak dlho a nebolo predmetom diskusie v takom rozsahu, ako to bolo pri minulých vládach. 

„Samozrejme, v pozadí môžu existovať aj ďalšie dôvody, a to napríklad náročnejšie hľadanie konsenzu koaličných partnerov pri zostavovaní jednotlivých programových téz. Predsa len, okrem strany SaS, ktorá sa ideologicky a hodnotovo radí k pravici a v niektorých sociálnych a ekonomických otázkach až k radikálnej pravici, ostatné koaličné strany oscilujú okolo politického stredu a sú skôr ľudovo a konzervatívne ladené,“ vysvetlil Ruman.

Predchádzajúci mesiac podľa politológa ukázal, ako samotnú moc uchopil premiér Igor Matovič a ako sa k určitým otázkam postavila strana SaS. „Nečudoval by som sa, ak by v budúcnosti bola práve SaS tým koaličným partnerom, vďaka ktorému bude dochádzať k intenzívnym konfliktným situáciám,“ uzavrel Ruman.

kampan zadarmo od startitup
Zdroje: facebook.com/igor.matovic, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá