Igor Matovič podľa majetkového priznania nič nevlastní. Jeho manželka však investovala státisíce eur do zmeniek

  • Nadácia Zastavme korupciu funguje od roku 2014
  • Od tej doby zvyšujú povedomie o korupcii a jej možných riešeniach
  • Aktuálne venovali pozornosť aj novému ministrovi financií
Igor Matovič
Igor Matovič, TASR/Dano Veselský
  • Nadácia Zastavme korupciu funguje od roku 2014
  • Od tej doby zvyšujú povedomie o korupcii a jej možných riešeniach
  • Aktuálne venovali pozornosť aj novému ministrovi financií

Z majetkových priznaní verejných funkcionárov zverejnených na webe Národnej rady vyplýva napríklad aj to, že súčasní ministri zarobili za rok 2019 každý okolo 37 000€. Mnohí priznali okrem bytov či domov aj pozemky a autá.

Bývalý premiér Igor Matovič však podľa aktuálneho majetkového priznania nič nevlastní. Všetok majetok prepísal na manželku. Konkrétne tak spravil v roku 2006. „Podľa dostupných informácií mohlo jeho konanie súvisieť so záujmom daňových kontrolórov o jeho živnosť,“ uvádza Zastavme korupciu. Tí vo svojom článku zosumarizovali, prečo by mohol podnikateľ Matovič predstavovať problém pre ministra Matoviča.

Kvapkalo na karbid

Daňoví kontrolóri venovali pozornosť Matovičovi už  v súvislosti s dovozom tlačiarenského stroja cez súčiastky či 200-tisíckami zaúčtovaných kilometrov na firemnom aute za jediný rok. Nadácia Zastavme korupciu vysvetľuje, že to, či prepis majetku naozaj súvisel so záujmom daňových kontrolórov, minister financií neodpovedal.

Nadácia si podľa infozákona od súdu vyžiadala rozhodnutie o zrušení bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) Matovičovcov, o ktoré požiadala manželka Pavlína Matovičová v lete 2006. Po vyhovení žiadosti si manželia spísali dohodu o rozdelení majetku. Všetky nehnuteľnosti aj podiel v Regionpress pripadol ,,výlučne“ manželke Pavlíne Matovičovej.

23. apríla 2007 svoje podpisy overili u notára a na ďalší deň dohodu „vkladajú do obchodného registra,“ ako informuje Zastavme korupciu. Ďalej tiež uvádzajú: „Matovič si ešte v roku 2002 ako živnostník doviezol z Nemecka tlačiarenský stroj rozložený na súčiastky. Neskôr ho predal svojej firme Regionpress, no predtým ho už dva roky používal. Daňoví kontrolóri mu dorubili daň, keďže podľa nich mal živnostník stroj evidovať nie ako obchodný tovar, ale ako výrobný prostriedok. Rozhodnutie neskôr daňové riaditeľstvo zrušilo.

To či boli činnosti daňových kontrolórov dôvodom k zrušeniu BSM si minister financií v minulosti obhájil tak, že „mu z majetku kvapkalo na karbid“.

To ale podľa nadácie nie je úplnou pravdou, nakoľko síce jedinou spoločníčkou síce bola od apríla 2007 Matovičova manželka, no on sám bol ešte dlhú dobu jediným konateľom firmy. „Z orgánov firmy odišiel definitívne v roku 2010 po tom, čo sa stal poslancom Národnej rady ,“ píše Zastavme korupciu.

Na súvislosti s majetkami Matovičovej ženy v minulosti reagovalo aj Transparency International Slovensko. Tí poukázali na to, že by mal expremiér Matovič zverejniť aj majetkové priznanie svojej polovičky.

Šéf OĽaNO ale v tom čase podotkol, že tak spraví iba v prípade, že rovnaký krok podniknú aj iní volební lídri. Transparency International Slovensko však argumentovalo, že ostatní v podobnej papierovo „nemajetkovej“ situácii neboli.

„Keď to nezaujíma mňa, nevidím prinajmenší dôvod, aby to zaujímalo niekoho iného,“ reagoval na ich otázky Matovič.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Igor Matovič (@igor_matovic_olano)

Od predaja odstúpil

Ako nadácia ďalej informuje, niektoré podnikateľské postupy nového ministra financií vzbudzujú u odborníkov pochybnosti. Tí poukazujú najmä na znovunájdenie účtovníctva Matovičovej živnosti. V lete 2008 Matovič predal podnikanie svojmu zamestnancovi Palovi Vandákovi a predaj sa mal udiať len deň predtým, čo sa u Matoviča ohlásili daňoví kontrolóri.

Vandák sa mal údajne väčšiny účtovníctva zbaviť. Po dvoch mesiacoch Matovič od predaja odstúpil a účtovníctvo sa napokon záhadne našlo na povale rodinného domu. Polícii ho odovzdal sám Igor Matovič.

Toto považujem za najvážnejšiu pochybnosť v súvislosti s medializovanými informáciami o podnikaní nového ministra financií. Strata, zahodenie či spálenie účtovníctva je naozaj niečo, čo do štandardného podnikania nepatrí,“ cituje nadácia daňového odborníka, ktorý si ale pre politické pozadie kauzy neželal byť menovaný.

Zastavme korupciu pre vysvetlenie uvádza, že uchovávanie účtovníctva aspoň na 10 rokov je povinnosťou každého podnikateľa.

Igor Matovič
zdroj: TASR/ Pavel Neubauer

Matovičovej zmenky

Ako informuje nadácia, Matovič bude mať na starosti ako minister financií aj oblasť rizikových investícií. Medzi také možno zaradiť napríklad aj zmenky. Jedná sa o cenný papier, ktorý je rozšírený napríklad v privátnom bankovníctve pre bonitnejšiu klientelu.

„Zmenky nie sú ale napríklad chránené štátom tak ako bankové vklady. Matovičova manželka pritom podľa medializovaných informácií investovala do zmeniek v posledných rokoch opakovane. Pavlína Matovičová naposledy investovala niekoľko stoviek tisíc eur do zmeniek Arca Investments. No pred rokmi podľa uznesenia inšpekcie ministerstve vnútra investovala aj do zmenky J&T Private Equity,“ uvádza Zastavme korupciu.

Dodávajú tiež, že inšpekcia preverovala zverejnenie informácií o takzvaných neobvyklých operáciách na Matovičovej účte, kde bol spomínaný aj nákup tejto zmenky. Banky totiž polícii ohlasujú operácie, ktoré sú im sumou alebo zameraním podozrivé a nepôsobia ako štandardné pre daného klienta.

Matovič sa pred rokmi ale vyjadril, že ,,nikdy nevlastnil žiadnu zmenku voči tejto firme a tak sa ju nemohol ani nikdy pokúšať predať“, uvádza na záver Nadácia Zastavme korupciu.

Zdroje: Nadácia zastavme korupciu, Facebook Transparency International Slovensko

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech