Igor Matovič sa dnes ospravedlnil každému, koho sa dotkol. Posledný rok označil za boj hodnôt

  • Minister financií Igor Matovič sa dnes ospravedlnil každému, koho sa dotkol počas svôjho pôsobenia na poste premiéra
  • Bývalý premiér tiež pochválil niekoľkých ministrov
Igor Matovič
Igor Matovič, TASR/ Pavel Neubauer
  • Minister financií Igor Matovič sa dnes ospravedlnil každému, koho sa dotkol počas svôjho pôsobenia na poste premiéra
  • Bývalý premiér tiež pochválil niekoľkých ministrov

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa vo svojom vystúpení k programovému vyhláseniu novej vlády ospravedlnil každému, koho sa dotkol počas svojho pôsobenia na poste premiéra. Posledný rok označil za boj hodnôt, uviedla SITA.

Na jednej strane podľa neho stáli tí, ktorí na prvé miesto dávali slobodu jednotlivca. Na druhej strane boli ľudia, ktorí bojovali za život, zdravie a boli ochotní tomu podriadiť všetko, aj svoj pád na dno.

Zápas hodnôt ho pokoril na úplne dno

Parlament dnes rokuje o programovom vyhlásení novej vlády. Kabinet sa uchádza o vyslovenie dôvery poslancov Národnej rady SR (NR SR). Rokovanie má dnes prebiehať do 19:00.

„Dnes tu stojím ako človek, ktorého tento zápas hodnôt pokoril na úplne dno,” dodal expremiér s tým, že urobil aj chyby. Mrzí ho, že aj kľúčoví reprezentanti štátu, veľakrát tí najvyšší, podliehali pokušeniu pozerať sa na preferencie a nepozerať sa na tých najslabších, ktorí sa nevedia brániť.

Igor Matovič
zdroj: TASR/Dano Veselský

„Mrzí ma, že za ten rok som od pani prezidentky počul minimum vystúpení, ktoré by ľudí nabádali, aby sa správali zodpovedne, aby sa chránili, aby pomohli vláde,” podotkol. Podľa neho bolo veľa vystúpení, ktoré prirovnal k „mise plnej hrachu.”

„Ospravedlňujem sa tým, ktorí možno vnímali moje vyjadrovanie ako nenáležité. Tým ktorí nerozumeli tomu, že ma do nepríčetnosti vytáčal cynický prístup niektorých ľudí, pre ktorých vlastné percentá boli viac než život a zdravie človeka,“ povedal s tým, že ak by ľudia vedeli, čo všetko bolo za tým, možno by ho pochopili.

Pochválil niekoľkých ministrov

Matovič pripomenul, že ľuďom desať rokov sľuboval, že ak raz bude mať možnosť, prestane platiť politika „našich” ľudí. „Pri tejto zlomovej chvíli, kedy sa menia vlády, by som chcel spomenúť aspoň pár ministrov, na ktorých prácu som hrdý,” uviedol.

Podľa svojich slov je hrdý aj na ministerku investícií Veroniku Remišovú (Za ľudí) napriek tomu, že „v zlomovej situácii stála na druhej strane.” Vyzdvihol, že hrdý je aj na exministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO), ale aj šéfov rezortov dopravy, vnútra, obrany, práce či životného prostredia.

Igor Matovič
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Marek Šefčík (OĽaNO) je rád, že Matovič príhovorom ukázal, že je len obyčajný človek a vie si priznať chyby. Podľa Karola Kučeru (OĽaNO) neexistuje na Slovensku väčší symbol boja proti korupcii ako je Igor Matovič.

Ľuboš Blaha (Smer-SD) uviedol, že „po piatich hodinách rokovania konečne vystúpil skutočný premiér”. Podľa neho je Matovič zodpovedný za viac ako 11-tisíc obetí koronavírusu.

Faktickú poznámku na vystúpenie bývalého predseda vlády malo približne 30 členov zákonodarného zboru. Väčšinu z nich tvorili predstavitelia hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktorí mu ďakovali za odvedenú prácu. Opoziční poslanci to označili za „ódu na Igora Matoviča.”

Problém v očkovaní

Igor Matovič dnes na svojom Facebooku uverejnil status, v ktorom sa vyjadruje k očkovaniu mladých ľudí: „Verím, že Ministerstvo zdravotníctva nepripustí BLAMÁŽ, aby ešte predtým ako budú zaočkovaní starí ľudia a chronicky chorí, ktorí chcú byť zaočkovaní, bol zaočkovaný čo i len jeden zdravý 16-17 ročný tínedžer Pfizerom či Modernou.“

Verím, že Ministerstvo zdravotníctva nepripustí BLAMÁŽ, aby ešte predtým ako budú zaočkovaní starí ľudia a chronicky…

Uverejnil používateľ Igor Matovic Piatok 30. apríla 2021

V pokračovaní zaujal stanovisku, že by to bol „znak úplného zlyhania zdravého rozumu, ministerstva a malo by patričné a nemilosrdné následky.“ Na záver dodal, že svoje stanovisku radšej napísal verejne, aby sa potom neobjavili trápne výhovorky.

Ako sme ťa už informovali, analytici ale prišli na to, kde sa v systéme mohla stať chyba. Zdá sa, že očkovací systém neprideľuje termíny podľa veku, ale podľa rodného čísla.

„Ak systém pozerá na rodné číslo a otvorili sa kategórie 16 a viac, tak je možné, že systém: 1. zobral cifry reprezentujúce ROK: napríklad 1902 bude 02, 2. systém nevie, že 118-ročných nemáme, 3. systém ale zoberie aj u 18-ročných rok, 2002 a bude to 02, 4. systém vie, že ak je tam nula, tak pridaj 100 rokov, 5. 18-ročného vyhodnotí ako 118-ročného, zoradí prihlásených podľa veku, 6. najstarším pridelí termín dnes poobede, pripadne na víkend, samozrejme, že vakcínou PfizerBioNTech alebo Moderna, lebo tie sú „pre starších“. Mladším AstruZenecu.“ uviedli.

Zdroje: SITA, Facebook

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech