Ikar predstavil životopis ex prokurátky, aj posledný diel slovenskej mafiánskej ságy

 • Prostredníctvom Knižného kompasu predstavilo vydavateľstvo Ikar sedem pôvodných titulov a deväť autorov
 • Okrem toho na facebookovej stránke Knižný kompas nájdeš aj technologickú novinku, ktorá ti pomôže vybrať darček
Ikar
Ikar
 • Prostredníctvom Knižného kompasu predstavilo vydavateľstvo Ikar sedem pôvodných titulov a deväť autorov
 • Okrem toho na facebookovej stránke Knižný kompas nájdeš aj technologickú novinku, ktorá ti pomôže vybrať darček

V prvej vlne Knižného kompasu – jeseň 2019 sa čitatelia môžu tešiť na celkovo 21 titulov, z toho 7 pôvodných a 5 detských kníh. V druhej vlne pribudne 20 titulov, z toho 10 pôvodných. V druhej vlne zaujmú napríklad novinka Tenis je môj život od Andrei Coddington a Dominiky Cibulkovej, Oteckovník od autoriek populárneho denného seriálu Oteckovia, ale aj nová detská kniha Zuzany Štelbaskej s názvom Kde sú včely.

Deväť slovenských autorov prezentovalo sedem pôvodných titulov

 • Psychologička a terapeutka Júlia Halamová predstavila knihu o partnerských vzťahoch s názvom Pripútajte sa, prosím.
 • Slovenský bestsellerový autor  Jozef Karika uzatvoril najväčšiu románovú ságu v slovenskej literatúre šiestym románom Čierny kruh – Koniec mafie.
 • František Kozmon odprezentoval svoj detektívny román zo zvieracej série s názvom Vlk.
 • Prokurátorka Eva Mišíková a investigatívna novinárka Ľudmila Lacková predstavili spoločnú knihu Proti zločinu.
 • Adriana Macháčová priniesla čitateľom počas jesennej sezóny nový román Čo má ona a ja nie.
 • Lucia Sasková zasa zaujímavú sondu do psychiky ženy, ktorá trpí nevyliečiteľnou chorobou s názvom Odsúdená.
 • Marek Semelbauer zo SAV a pani Anna Krejčová predstavili unikátnu publikáciu, výnimočnú nielen po textovej stránke, ale najmä vďaka nádherným ilustráciám akademického maliara Jindřicha KrejčuVeľkú knihu živočíchov.

Novinkou aj technologická vychytávka

Za vydavateľstvo Ikar vystúpila generálna riaditeľka Gabriela Belopotocká, ktorá predstavila okrem aktuálnej kampane aj jedinečnú technologickú „vychytávku“ – chatbot Knižný kompas, ktorý bude na sociálnych sieťach komunikovať s čitateľmi a odporúčať im vhodné knihy napríklad aj na vianočné darčeky.

Obchodný riaditeľ vydavateľstva Peter Kačmár uviedol, že Knižný kompas prinesie aj počas tejto jesene viac ako 40 titulov pre všetky vekové kategórie čitateľov. Vyzdvihol žánrovú pestrosť titulov zahrnutých v jesennej ponuke vydavateľstva Ikar a pripomenul, že kniha je najkrajší dar – čo je aj mottom tohtoročného Knižného kompasu.

Ikar
zdroj: Ikar

Černák, „kyselinári“ a každodenná brutalita

Biografia Proti zločinu mapuje život a kariéru bývalej prokurátorky Evy Mišíkovej, ktorá dlhé roky bojovala proti mafii na Slovensku. Tá podľa jej slov fungovala na princípe – kde nie je telo, tam nie je možné dokázať vraždu. Taká bola na Slovensku prax. Kniha sa okrem neraz šokujúcich detailov z praxe venuje aj jej osobnému životu a tomu, prečo v roku 2013 odišla z prokuratúry a zostala len advokátkou.

„Aj takzvaní kyselinári“ si mysleli, že spáchali dokonalý zločin. Svoje obete rozpustili v kyseline sírovej, nezostalo z nich nič, len hustá tmavočervená tekutina,“ uvádza sa v knihe, ktorá sa venuje brutalite slovenskej mafie. Prípad ako z hororu zverilo vedenie Generálnej prokuratúry SR vtedy už ostrieľanej prokurátorke Eve Mišíkovej a kyselinári aj vďaka nej skončili za mrežami.

„Šokujúce bolo, že talianska mafia sa do svojej brutálnej podoby formovala viac než storočie. U nás stačili k sformovaniu týchto zločineckých skupín a dosiahnutiu zarážajúcej brutality len štyri roky,“ vyjadrila sa doktorka Mišíková pre redakciu StartitUp. V knihe okrem iného priznáva aj to, ako sa v 90tych rokoch bála o svoju jedinú dcéru.

Mišíková sa od začiatku svojej kariéry učila u tých najlepších v odbore a inštinkt na odhaľovanie zločinu jej nechýbal. Kvôli usvedčeniu mafiánskeho bosa Mikuláša Černáka nechala policajtov hodiny prehrabávať haldy starej sutiny za hotelom Gerlach, kde pred mnohými rokmi  odrezali hlavu Slivenskému. Tú následne umyli a vystavili na kapote auta na verejnom mieste.

Ďalším prípadom, ktorý v spoločnosti zarezonoval svojou brutalitou, bola aj vražda Jána Kubašiaka. Po rekonštrukcii Kubašiakovej vraždy neomylne ukázala na jedného z páchateľov, ponúkla mu spoluprácu a on pomohol pri odhalení nebezpečného gangu. Ten bol zložený z bývalých aj aktívnych policajtov pôsobiacich na rôznych úrovniach.

Vďaka svojej práci sa vtedy ešte prokurátorka Mišíková stala v podsvetí pojmom. Kdekto ju nenávidel a tajné zložky proti nej intrigovali. Strach občas prepadol aj ju, ale snažila sa nedať ho najavo. Táto kniha  ponúka čitateľovi aj širší kontext prípadov, na ktorých pracovala.

Ikar
zdroj: Ikar

Koniec najväčšej mafiánskej ságy

Kultová séria o mafii na Slovensku je nielen najrozsiahlejšou v dejinách slovenskej literatúry, ale zároveň aj prvou, ktorá ako prvá zachytila šokujúce skutočnosti 90. rokov a nebezpečenstvo vzmáhajúceho sa neonacizmu na Slovensku. S pomocou brutálneho a rafinovaného štýlu Jozefa Kariku môžeš lepšie spoznať odvrátenú stranu našej spoločnosti a príčiny rozvratu nielen celej jednej  generácie, ale aj štátu.

Strhujúci príbeh o Michalovi Harvanovi, ktorý sa pod vplyvom tragických udalostí mení z nesmelého a idealistického chlapca na obávaného bossa podsvetia. Práve táto postava nesie autobiografické črty a v postave Michala Harvana nájdeš veľa aj z Jozefa Kariku. Mafiánska trilógia je brutálne, drsné, ale aj dojímavé čítanie o tvrdej slovenskej realite.

Čierny kruh – Koniec mafie je záverečnou šiestou knihou, ktorá mapuje 30 rokov mafiánskych praktík na Slovensku. Román popisuje nielen mechanizmi, ale aj konania, ktoré v spoločnosti vnímame dodnes. Autor sa opäť nevyhol téme, ktorá je leitmotívom celej jeho tvorby – krehkej hranici medzi dobrom a zlom. Niekedy stačí málo, aby sa človek ocitol na tej nesprávnej strane. Dej sa odohráva v Ružomberku odkiaľ autor pochádza.

„Ružomberok je pre mňa mikrosvetom, v ktorom sa v predstihu niekoľkých rokov stáva to, čo sa potom odohrá na celom Slovensku. Tento jav trvá už asi 100 rokov. Kedysi sa práve z tohto mesta rozšírilo ľudáctvo a vznikol tam kult Hlinku,“ vyjadril sa Karika na tlačovej besede.

Zbierkou drobných príbehov je aj spomínaný posledný román Čierny kruh. V lete 2003 začali mafiáni 90tych rokov pomaly strácať vplyv a moc. V tomto období nastupuje na úrad v Ružomberku čerstvo vyštudovaný Milan Ostrý. Pracuje v nej nielen pre mafiánskeho bosa Petra Štarcha, ale aj pre vplyvného skorumpovaného úradníka Alexandra Vokoša. Lenže v jednom meste nemôžu byť dvaja vládcovia a tak sa schyľuje k veľkej zrážke.

Ikar
zdroj: Ikar

Túžite po láske a hľadáte ocenenie vo vzťahoch?

Možno aj vás osloví kniha Pripútajte sa prosím od psychoterapeutky Júlie Halamovej. Kniha, ktorá je zbierkou rozhovorov, ktoré autorka absolvovala s novinárom Karolom Sudorom. Hovorí o tom, ako budovať vzťahy, v ktorých ľudia môžu cítiť blízkosť, uznanie, bezpečie a príťažlivosť. Kniha je doplnená o karikatúry Martina Shootyho Šútovca.

Autorka sa opiera sa o svoje dlhoročné skúsenosti z terapeutickej praxe, ako aj o najnovšie poznatky z vedeckých výskumov. Pozýva vás na cestu spoznávania a chápania vzťahov, prekvapuje témami, na ktoré si radšej ani nepomyslel alebo si sa neodvážil opýtať.

Približuje, ako zdokonaliť komunikáciu, ako obohatiť sexuálny život alebo ako si zdravo a lepšie navzájom napĺňať potreby. Nezabúda ani na konfliktné situácie, opisuje, ako pristupovať k hádke alebo ako naložiť s neverou.  Povzbudzuje čitateľov, aby sa odvážili pripútať k inému človeku.

Kniha do každej rodiny

Okrem románov sa čitatelia môžu tešiť aj na Veľkú knihu živočíchov– unikátne, bohato ilustrované dielo, ktoré v ucelenej forme podáva obraz fauny celej strednej Európy. Táto kniha má za sebou už niekoľko vydaní a teraz vychádza v novej podobe.

 

Ikar
zdroj: Ikar

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech