Ikea má aplikáciu, ktorá ťa naučí žiť ekologicky. Slováci vďaka nej ušetrili už stovky kíl odpadu

  • Ikea prišla a aplikáciou Better Living
  • Slováci vďaka nej už ušetrili 980 kilogramov odpadu
  • Vyprodukovali o 15-tisíc kilogramov menej CO2
IKEA
IKEA
  • Ikea prišla a aplikáciou Better Living
  • Slováci vďaka nej už ušetrili 980 kilogramov odpadu
  • Vyprodukovali o 15-tisíc kilogramov menej CO2

Spoločnosť Ikea prišla v rámci svojho udržateľného programu a prebiehajúcej kampane „Lepší svet sa začína doma“ s aplikáciou Better Living. Tá má ľudí motivovať k šetrnosti a ekologickému spôsobu života, limitovať tvorbu odpadu, spotrebu vody či vypúšťanie oxidu uhličitého do ovzdušia sa dá prostredníctvom malých krokov a jednoduchých činností.

Práve tie si používatelia aplikácie našli vo svojej 9-dňovej výzve, do ktorej sa zapojili. Aplikácia im ponúkala praktické nápady a rady, akými môžu zmierniť svoj dopad na životné prostredie.

Sprchuj sa kratšie a vypínaj svetlá

Medzi najobľúbenejšie patrilo napríklad nenechať tiecť vodu zbytočne, naplniť si fľašu vodou z vodovodu, sprchovať sa kratšie, nespláchnuť po malej potrebe či vypnúť svetlá.

zdroj: Unsplash.com

Do výzvy sa zapojilo celkovo 600 Slovákov, ktorí splnili 1 600 úloh. Okrem iného nájdeš v aplikácii, ktorá je dostupná pre Android a iOs aj návody na to, ako správne recyklovať, variť zo zvyškov v kuchyni a ponúka aj jednoduché videá, ktoré ti vysvetlia ako na to. Počas svojej cesty k udržateľnosti zbieraš body a posúvaš sa v rebríčku používateľov.

zdroj: IKEA

Za menej ako dva týždne sa Slovákom, ktorí sa zapojili do projektu podarilo predísť vzniku 980 kilogramov odpadu, čo sa rovná váhe 149 vriec odpadu, ušetriť 147 000 litrov vody, čo by stačilo na spláchnutie toalety 4 200-krát a dokonca aj vyprodukovať o 15-tisíc kilogramov menej CO2, čo sa rovná zasadeniu 387 stromčekov/mesačnej spotrebe elektriny 22 domácností.

zdroj: Infografika Canva

Aj zdanlivo malá zmena môže mať veľký vplyv, ak ju spravíme všetci. Aplikáciu si môžeš stiahnuť aj ty a dozvieš sa, aký vplyv na životné prostredie majú aktivity, ktoré vykonávaš.

Podľa štatistík Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry minie priemerný Slovák ročne na sprchovanie až 14 600 litrov vody, pri kúpaní je to až 58 400 litrov a ohrievanie vody v kanvici nás stojí až 1 500 litrov ročne.

Zdroj: TS, Siea.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech