Ikea musí zaplatiť poriadne mastnú pokutu. Špehovala zamestnancov aj nepohodlných zákazníkov

  • Francúzska pobočka Ikea bola uznaná vinnou v prípade sledovania zamestnancov
  • Okrem toho vraj mali preverovať aj informácie o zákazníkoch, ktorí boli s Ikeou v spore
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, commonswikimedia/High Contrast, flickr/Daniel Foster
  • Francúzska pobočka Ikea bola uznaná vinnou v prípade sledovania zamestnancov
  • Okrem toho vraj mali preverovať aj informácie o zákazníkoch, ktorí boli s Ikeou v spore

Francúzsky súd v utorok nariadil spoločnosti IKEA zaplatiť pokutu 1 milión eur za špehovanie svojich zamestnancov. Najznámejší predajca nábytku na svete bol tak uznaný vinným z neoprávneného zhromažďovania a uchovávania údajov o svojich zamestnancoch.

Falošní pracovníci

Vinným súd uznal aj bývalého generálneho riaditeľa pobočky Jeana-Louisa Baillota. Ten bol odsúdený na dvojročný trest väzenia s podmienkou a pokutou vo výške 50 000 eur. Vo všeobecnosti bola francúzska pobočka švédskej spoločnosti obvinená z toho, že niekoľko rokov sledovala svojich pracovníkov.

Polícia vyzbierala za jediný týždeň viac ako 300 000 eur na pokutách. Slováci už na opatrenia úplne kašlú

Okrem iného získavali výpisy z bankových účtov zamestnancov, alebo ich sledovali prostredníctvom falošných pracovníkov. Tí mali následne vedeniu podávať správy, informuje Reuters.

Podobné praktiky sa mali odohrávať v rokoch 2009 – 2012. Niektorí však uvádzajú, že podobné činnosti praktizovali už začiatkom roku 2000.

Ikea
zdroj: flickr/Daniel Foster

Malý peniaz, veľký symbol

Okrem bývalého generálneho riaditeľa bolo obžalovaných aj ďalších 13 osôb. Po prešetrení boli niektorí oslobodení, iní dostali podmienečné tresty, informuje AP.

Abel Amara, bývalý zamestnanec Ikea, ktorý sa pričinil o odhalenie protiprávneho konania, označil toto rozhodnutie za veľký krok obrany občana. „Teší ma, že vo Francúzsku existuje spravodlivosť,“ cituje bývalého zamestnanca AP News.

Právnik Solene Debarre zas v nádeji uviedol, že verdikt by mohol „spôsobiť to, že sa aj ďalšie spoločnosti začnú obávať“. Dodal tiež, že si uvedomuje, že jeden milión pre spoločnosť Ikea nie je veľa, no zároveň je obrovským symbolom.

AP tiež informuje, že francúzska pobočka Ikea mala zaplatiť aj za získanie prístupu k policajným spisom, ktoré obsahovali informácie aj o zákazníkoch, ktorí boli so spoločnosťou v sporoch.

Na základe spomínaných problémov spoločnosť prepustila štyroch vedúcich pracovníkov a zmenila vnútornú politiku firmy.

Ikea
zdroj: flickr/Daniel Foster
 
 
Zdroje: Reuters, AP News

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK