IKEA otvorila kúsok od Bratislavy nový koncept predajne. Mnohí sem nebudú chcieť prísť kvôli nečakanej zmene

  • Vo Viedni vyrástla predajňa budúcnosti
  • IKEA sa postarala o to, aby si sem nemohol prísť autom a využil si ekologickú dopravu
IKEA
  • Vo Viedni vyrástla predajňa budúcnosti
  • IKEA sa postarala o to, aby si sem nemohol prísť autom a využil si ekologickú dopravu

Po dvoch rokoch príprav otvorila IKEA svoj nový koncept predajne a to priamo v centre Viedne, len 80 kilometrov od Bratislavy. Nová predajňa sa svojím sortimentom aj polohou zameriava predovšetkým na mestských zákazníkov, ktorí sem prídu pešo, na bicykli či mestskou hromadnou dopravou. Revolučnú predajňu nájdeš pri Westbahnhof len neďaleko známej nákupnej ulice Mariahilfer Straße v srdci Viedne.

Podľa zástupcov švédskeho reťazca ponúkne oveľa viac než len nakupovanie. Zo sedempodlažnej budovy sa stalo miesto, kde sa ľudia chcú stretávať a čerpať nielen dizajnérsku inšpiráciu. Tovar je možné si tu vybrať dokopy až na piatich poschodiach. Na horných dvoch sa nachádza hotel JO & JOE reťazca Accor, lekáreň, pekáreň, kaderníctvo a tiež terasa s reštauráciou, ktorá ponúka výhľad na celú Viedeň.

zdroj: IKEA

Reštaurácia je prístupná pre všetkých návštevníkov bez nutnosti si tu kúpiť niečo na jedenie či pitie. Snackbar, ktorý tu IKEA otvorila, je zároveň prvým svojho druhu. Podľa manažérky obchodného domu IKEA Rakúsko, Maimuny Mosserovej, kladie táto predajňa dôraz predovšetkým na potreby a očakávania zákazníkov, ktorý sa po meste pohybuje bez auta.

„Nový obchod IKEA je úplne bez áut, celý koncept sa zameriava na chodcov, cyklistov a cestujúcich mestskej hromadnej dopravy. Tým ušetria celkovo 350-tisíc výjazdov autom, a teda 1 000 ton CO2, ktoré pripadajú na obvyklú predajňu,“ hovorí k novému konceptu vo Viedni Mosserová.

zdroj: IKEA

Absencia parkovacích miest sa však nijako nepodpíše na vystavenom sortimente. Zákazníci si všetko budú môcť prezrieť, vyskúšať a ohmatať. Chýbať nebudú ani charakteristické plánovacie štúdiá. Naopak, tradičný sklad chýbať bude.

Ty ako zákazník si tak budeš môcť odviezť len taký sortiment, ktorý unesieš v rukách alebo si schopný ho prepraviť metrom či na bicykli. Väčší tovar bude možné objednať cez službu Click & Collect alebo s dopravou až domov. O bezchybnú logistiku sa má postarať plne automatizovaný sklad v najnižšom poschodí domu. 

zdroj: IKEA

Okrem moderného dizajnu zaujme nová predajňa hlavne množstvom zelene. Na celkovo štyroch fasádach sa nachádza 160 stromov a kríkov, ktoré prispejú k ochladeniu mikroklímy mesta. V horúci deň tak vďaka inštalovanej zeleni bude obchodný dom schopný ochladiť okolitú štvrť o – 1,5 stupňov Celzia. 

zdroj: IKEA

Výsledná podoba zelene je inšpirovaná švédskymi lesmi a národnými parkmi. O udržateľnosť budovy sa zaslúžia aj fotovoltaické panely s výkonom 88 kWp a váhou 13 ton, ktoré zaberú až 800 metrov štvorcových plochy strechy. Ide tiež o technologicky vyšperkovaný koncept, kedy sa tovar dodaný do predajne vykladá na otočných plošinách. Stačí preto, ak vodič s kamiónom zastaví na plošine a po vyložení tovaru bude automaticky otočený o 180 stupňov.

IKEA Festival v Bratislave

Švédsky reťazec nábytku prichádza tento rok s novinkou aj pre Slovákov. Značka spúšťa svoj vlastný festival, ktorý budeš môcť sledovať priamo v obchodnom dome, ale aj online a to od 13. septembra. Cieľom je previesť zákazníkov a fanúšikov zákulisím firmy.

Prvý deň bude venovaný prednáškam o aktuálnych trendoch v zariaďovaní či o zmenách v štýle bývania. Viac sa dozvieš aj o udržateľných riešeniach a konceptoch smart domácností. Počas druhého dňa festivalu predstaví značka svoje plány v rámci postupnej transformácie obchodných domov na zážitkové centrá, a rovnako aj ciele v oblasti zlepšovania zákazníckej skúsenosti.

zdroj: IKEA

Atmosféra festivalu vyvrcholí vo štvrtok, 16. septembra priamo v obchodných domoch reťazca po celom svete. IKEA Bratislava si v tento deň pre zákazníkov pripravila aj program. Dvere k lepšiemu bývaniu otvorí prostredníctvom workshopov.

Na svoje si prídu fanúšikovia RAW kuchyne ale aj nadšenci jogy, ktorí posilnia svoje telo spolu s inštruktorkou power jogy, Dianou Hô Chí. Vďaka kreatívnym workshopom sa budeš môcť zdokonaliť dokonca aj v maľovaní obrazov a naučiť sa vyrábať vlastné teráriá pre rastliny v domácnosti. Kompletný zoznam workshopov je dostupný aj online.

Zdroj: IKEA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech