Ikea pomáha životnému prostrediu vykupovaním a predajom starého nábytku bez zisku. Službu zavádza aj na Slovensku!

  • Starý použiteľný nábytok už nebude musieť zbytočne končiť na smetisku.
collage
derrickjknight.com / neweuropeinvestor.com
  • Starý použiteľný nábytok už nebude musieť zbytočne končiť na smetisku.

Známy švédsky predajca nábytku sa netají svojim záujmom o životné prostredie. Najnovšie skúša službu výkupu starého nábytku.

Zákazník jednoducho nechcený nábytok ponúkne na stránke Ikey. Cenu navrhne sám. Ak Ikea s cenou súhlasí, nábytok odkúpi, opraví a ponúkne ďalej. Je treba dodať, že predávajúci zákazník nedostane od Ikey hotovosť, ale zľavovú kartu.

„Nie každý má energiu na to, aby išiel na internetový portál a tam tovar inzeroval. My zákazníkovi garantujeme, že sa nábytok predá, nemusí sa o to starať. Nevykupujeme však všetko. Niekedy sa nezhodneme na cene, inokedy nie je nábytok v takej kvalite, aby sme ho mohli predať ďalej,“ povedal pre portál FinWeb.sk Vladimír Víšek, manažér pre udržateľný rozvoj Ikey pre Česko, Slovensko a Maďarsko.

foto: neweuropeinvestor.com

Projekt pilotne skúšajú už od začiatku roka v Česku. Stretol sa tam s nečakaným záujmom. Predalo sa tam tak už 140 kusov nábytku.

Primárne sa vykupujú postele, gauče, stoly, stoličky a komody. Kvôli technickým a hygienickým štandardom od teba Ikea naopak nekúpi použitú elektroniku alebo matrace.

Momentálne je tento projekt vo fáze testovania, no podľa Vladimíra Víšeka ho chcú zaviesť aj na Slovensku. Okrem toho chcú spustiť aj ďalšie služby, ktoré by udržali starší nábytok v obehu. Medzi nimi napríklad prenájom nábytku, alebo tipy na jeho opravu.

foto: derrickjknight.com

Projekt výkupu starého nábytku ukazuje, že Ikea to s udržateľnosťou a environmentálnym dopadom svojho biznisu myslí vážne. Samozrejme, pomocou zľavových kupónov si zaisťuje ďalší predaj svojich produktov, no to jej nemôžeme mať za zlé. Stále je to biznis, nie charita.

Uvidíme, či sa táto služba uchytí aj u nás. Čoraz viac máme v našej spoločnosti tendenciu vyhadzovať funkčné veci. Takto sa aspoň časť z nich bude môcť využiť znovu. Ak nič iné, je to aspoň efektívne a možno to aspoň trochu spomalí životný cyklus priemerného produktu. Nehovoriac o tom, že lacnejší použitý nábytok tiež mnohým ľuďom pomôže.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech