IKEA predstavila jedinečnú kolekciu ručne vyrobenú na Slovensku

  • Nová kolekcia ÅTERSTÄLLA pozbierala nevyužité lázky a pretvorila ich na doplnky do domácnosti
  • Na jej výrobe pracovali ľudia s mentálnym a kombinovaným postihnutím
  • V predaji je od včera
okaa
TASR, IKEA
  • Nová kolekcia ÅTERSTÄLLA pozbierala nevyužité lázky a pretvorila ich na doplnky do domácnosti
  • Na jej výrobe pracovali ľudia s mentálnym a kombinovaným postihnutím
  • V predaji je od včera

Myšlienky a postupy upcyklácie už nie sú iba vecou experimentálnej módy či undergroundových dizajnérov. Aj veľké reťazce ako IKEA sa pokúšajú, o čo najmenšiu tvorbu odpadu. Dôkazom toho je nová limitovaná kolekcia textilných doplnkov ÅTERSTÄLLA.

Tá vznikla v spolupráci s chránenou dielňou Dom Svitania a vytvorili ju ľudia s mentálnym a kombinovaným postihnutím. Kolekcia sa do predajní IKEA dostala už včera 22. októbra. 

zdroj: IKEA

Nepotrebné kusy látok premenili na užitočné doplnky do domácnosti. Nájdeš medzi nimi napríklad kuchynskú zásteru, púzdro na ovládač či tablet, vrecúško na drobnosti, poťah na vankúš aj podložky na pláž.

Sme veľmi vďační, že nás IKEA Bratislava oslovila. Je pravda, že pre ľudí s mentálnym postihnutím sa ťažko hľadá práca, aj napriek tomu, že sú veľmi precízni a šikovní. Je dôležité, aby neležali iba doma pri televízore, pretože sa nerozvíjajú a veľmi ľahko zabudnú, čo sa naučili. Tým, že chodia do práce, sa udržiavajú v rozbehu, a zároveň sú si vedomí svojej spoločenskej hodnoty. Vďaka tejto spolupráci máme pocit istoty, vieme, že budeme mať prácu,“  hovorí Marta Prochyrová, riaditeľka chránenej dielne Dom Svitania.

Kolekcia ÅTERSTÄLLA obsahuje osem výrobkov a na ich výrobu sa použili rôzne zostatkové látky. Kúpou výrobkov z kolekcie zároveň podporíš lokálnu chránenú dielňu Dom Svitania. 

Chceli sme vdýchnuť nový život nepotrebným látkam a zmeniť ich na niečo jedinečné a užitočné. Našli sme šikovných ľudí, ktorí nám s tým napriek svojmu hendikepu pomohli. Veríme, že sa naša nová kolekcia, ktorá v sebe nesie sociálne a environmentálne posolstvo, bude zákazníkom páčiť,“ hovorí Martina Hlisnikovská, marketing sustainability coordinator IKEA Bratislava.

zdroj: IKEA

 

Okrem nového projektu Druhý život látkam spustila IKEA Bratislava minulý rok aj službu Druhý život nábytku, vďaka ktorej môže nepotrebný nábytok IKEA v domácnostiach nájsť využitie u nového majiteľa, a dostať tak šancu na nový život.

IKEA už niekoľko rokov ponúka aj službu Odvoz a ekologicky šetrná likvidácia. V rámci tejto služby si zákazník môže pri objednaní dopravy nového nábytku zaistiť odvoz a ekologickú likvidáciu svojho starého nábytku (napr. matrace, pohovky, kuchyne, atď.).

 

Zdroj: TS

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK