Ikea si v Malackách nenápadne vysádza lesné plantáže na výrobu svojich poličiek

  • Dostupného dreva je na Slovenska čoraz menej, Ikea si preto začala "pestovať" vlastné.
ikea
pexels.com/facebook.com/IKEABratislava
  • Dostupného dreva je na Slovenska čoraz menej, Ikea si preto začala "pestovať" vlastné.

Zdá sa, že nezmyselné plantáže husto rastúcich topoľov aj vo vojenských lesoch na Záhorí už majú svoje opodstatnenie. Na svedomí ich má Ikea Industry Malacky, ktorá  pozostáva zo závodov Boards a Flatline. Boards je zameraný na výrobu ľahkej drevotrieskovej dosky a Flatline na výrobu kúpeľňového sortimentu nábytku.

Všetko nasvedčuje tomu, že dreva je u nás nedostatok. Výrobcovia nábytku sa už nemôžu spoliehať len na drevo z dlhovekých lesov od lesníkov. Na tento problém reaguje aj švédsky výrobca nábytku Ikea, ktorý zahájil výsadbu rýchlorastúcich drevín. Plantáže sa nachádzajú na strategickom mieste, len kúsok od ich tunajšej fabriky na výrobu drevotrieskových dosiek v Malackách. Tá je súčasťou dcérskej nábytkárskej divízie Ikea Industry.

Ikea Industry, ako súčasť Ikea Group, patrí medzi najväčších výrobcov dreveného nábytku na svete. Spolu majú 44 výrobných jednotiek v 11-tich krajinách a viac ako 20-tisíc spolupracovníkov. Každý rok vyprodukujú viac ako 100 miliónov kusov nábytku pre Ikea zákazníkov, pričom tu pracuje vyše 500 zamestnancov.

Ikea svoje plantáže vysádzala doposiaľ vskutku nenápadne, bez informovania verejnosti. Ďalšie kroky nábytkárskej spoločnosti odhalil až dokument, ktorý museli predložiť slovenským úradom životného prostredia. Týkal sa novej výsadby plantáže v okolí Malých Levár na Záhorí. Ikea Industry tu plánuje pre svoju továreň v Malackách vysadiť 49 až 65 hektárov plantáží.

Ani zďaleka pritom nemá ísť o prvý projekt, ktorý na Záhorie prinesie hustú výsadbu topoľov, ktoré skončia ako stoly, stoličky či skrine. Ikea si má pestovať vlastné stromy na drevo už pár rokov, v súčasnosti by podľa TREND-u malo byť v okolí Malaciek okolo 500 hektárov plantáží. Je preto veľmi pravdepodobné, že stolík, ktorý si o pár rokov kúpiš v Ikea, bude pochádzať  z rýdzo záhoráckeho dreva z Malaciek.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech