Ikea spája sily s herným gigantom, Slovákom o pár dní predstaví celkom nečakané novinky

  • Počet hráčov počítačových hier na svete neustále narastá. V súčasnej dobe je ich odhadom až 2,5 miliardy
  • Populárnej témy sa najnovšie chytá aj Ikea, ktorá sa pustila do spolupráce s s hernou značkou Republic of Gamers (ROG)
Facebook/ Mafia Game, Unsplash/J.Song
  • Počet hráčov počítačových hier na svete neustále narastá. V súčasnej dobe je ich odhadom až 2,5 miliardy
  • Populárnej témy sa najnovšie chytá aj Ikea, ktorá sa pustila do spolupráce s s hernou značkou Republic of Gamers (ROG)

Ikea a ROG na slovenský trh uvedú celkom nový sortiment, ktorý zahŕňa desiatky výrobkov – od nábytku po doplnky, ktoré toto duo vyvinulo. Na slovenskom trhu budú nové produkty predstavené už v októbri 2021.

„Oblasť herného sortimentu je pre nás ešte stále predmetom skúmania. Aby sme dokázali v Ikea vytvoriť výkonné riešenia pre hráčov, spojili sme sa so skutočnými odborníkmi zo sveta hier – spoločnosťou Republic of Gamers (ROG), “ oznámila v oficiálnom stanovisku Ewa Rychert, Global Business Leader of  Workspace pre Ikea vo Švédsku.

zdroj: IKEA

Značka ROG si v hernom priemysle udržiava vedúce postavenie a je známa tým, že hľadá nové možnosti, ako začleniť herné zariadenia do domácnosti.

„Skombinovali sme to najlepšie z oboch svetov a rozhodli sme sa zamerať na demokratizáciu hráčskej komunity tým, že budeme ponúkať funkčné, pekné a cenovo dostupné výrobky či dokonca celé herné riešenia, aby si hernú zostavu mohol vytvoriť naozaj každý,“ dodáva Ewa Rychert.

zdroj: IKEA

Nový herný sortiment pozostáva celkovo z 30 výrobkov – z nábytku, ako sú herné stoly, stoličky či zásuvkový diel a tiež z doplnkov, ako je držiak na hrnček, držiak na kábel myši, vankúš na krk či kruhové svetlo. 

„Chceme, aby naše výrobky ponúkali lepšiu ergonómiu a funkcie, vďaka ktorým môžu byť hráči výkonnejší a zlepšovať sa v hre, bez toho, aby trpelo ich telo,“ hovorí dizajnér IKEA Jon Karlsson. 

zdroj: IKEA

Nie je to len strata času

Z jednej z austrálskych štúdii, ktorej autorom je ekonóm Alberto Posso vyplýva, že hranie hier môže ľuďom značne pomôcť k dosiahnutiu úspechu v škole.

Výskum z univerzity RMIT v Melbourne sa zameral na absolventov testu s názvom Program for International Student Assessment (PISA). V roku 2012 sa ho zúčastnilo 34 krajín vrátane Slovenska a Česka. V teste bolo možné získať spolu 1000 bodov a bol rozdelený na matematickú oblasť, čítanie a vedu.

zdroj: Pexels/Rodnae

Hráči videohier získali v priemere o 15 bodov viac a vo vedeckej oblasti boli ich výsledky lepšie dokonca až o 17 bodov. Pri porovnávaní výsledkov jednotlivých krajín považuje komisia za významné rozdiely nad hranicu deviatich bodov.

Autorom štúdie priznáva, že z tohto prieskumu nie je celkom jasné, či samotné hry zlepšujú vedomosti študentov. Vzťah môže byť totižto opačný a učenlivé typy ľudí môžu byť naklonené k aktívnejším formám zábavy.

Possova štúdia sa však zaoberá aj výsledkami ľudí, ktorí radi trávia čas na sociálnych sieťach ako je Facebook a Twitter. A práve pre študentov, ktorí si krátia čas prezeraním sociálnych sietí, dopadli testy PISA horšie.

V priemere boli ich výsledky o 4 % horšie. Skóre sa znižovalo úmerne so zvyšujúcim sa časom, ktorý trávili na danej sociálnej sieti. U skalných hráčov videohier sa zlepšuje najmä analytické myslenie a schopnosť riešiť problémy.

zdroj: Pexels/cottonbro

„Je možné, že deti nadané v matematických, vedeckých a čitateľských oblastiach preferujú online hry a jedinci s horšími študijnými vedomosťami trávia viac času socializovaním sa,“ konštatoval Posso.

„Je zaujímavé, že táto štúdia ukazuje pozitívny vzťah medzi hraním video hier a študijnými výsledkami u študentov, ale určite potrebujeme ešte detailnejšiu analýzu, aby sme pochopili, ako a prečo ľudia hrajú videohry. Potom budeme môcť lepšie vysvetliť, aký je súvis medzi hraním hier a výsledkami v škole, ak tam vôbec nejaký je,“ dodáva psychológ Peter Etchells z Bath Spa University v UK. 

Zdroje: RMIT University, IKEA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK