IKEA spravila skvelý ťah, uverejnila katalógy nábytku od roku 1950. Vieš zistiť, čo bolo kedysi „in“

  • Švédska nábytkárska firma IKEA oslavuje 70 rokov od svojho založenia a ako oslavné gesto uverejnila na webstránke katalógy staré desiatky rokov
  • Pri ich online listovaní môžeš zahliadnuť, ako sa postupom času menil dizajn nábytku
ikea
ikeamuseum/Katalog 1971/Unsplash/billow926
  • Švédska nábytkárska firma IKEA oslavuje 70 rokov od svojho založenia a ako oslavné gesto uverejnila na webstránke katalógy staré desiatky rokov
  • Pri ich online listovaní môžeš zahliadnuť, ako sa postupom času menil dizajn nábytku

IKEA, švédska nábytkárska firma, je známa ako v Európe, tak v USA či Kanade. Jej pobočky existujú dokopy v 53 krajinách a podľa CNBC dosiahla IKEA v roku 2019 globálne predaje vo výške 45,5 miliárd amerických dolárov. Výhodou IKEA je fakt, že v pobočkách nájdeš rôzne variácie nábytku a okrem toho je to aj cenovo dostupné.

Na počesť 70. výročia od svojho založenia firma uverejnila katalógy, ktoré siahajú až do roku 1950. Vďaka nim si teda môžeš pozrieť, aký nábytok bol „in“ za čias tvojich rodičov či dokonca starých rodičov.

ikea
zdroj: ikeamuseum/Katalog 1963

Nábytok sa rok od roku menil 

Prvý z katalógov z roku 1950 je tlačený na zažltnutom papieri a nábytkárske kúsky by dnes oslovili predovšetkým milovníkov histórie. Katalóg z roku 1951 sa od toho predošlého príliš nelíši, no má evidentne iný formát a viac obrázkov nábytku. Farebne zaujímavejší je jednoznačne katalóg zo začiatku 60. rokov minulého storočia.

Ku koncu 60. rokov sa v katalógu začínajú objavovať kúsky, ktoré môžeš dodnes vidieť napríklad u svojich starých rodičov. Začiatok 70. rokov je pre mladšiu generácie typické retro, ktoré napokon pokračuje až do 80. rokov minulého storočia. Nábytok, ktorý IKEA uvádza v katalógu z 90. rokov, si možno pamätáš aj ty. Pokiaľ nie, určite ale eviduješ kúsky po roku 2000.

ikea
zdroj: ikeamuseum.com/Katalog 1972

Práve po tomto roku sa zmenil koncept katalógov. Do popredia začali prichádzať fotografie, na ktorých je nábytok zobrazený v bežnom živote, ako je tomu dodnes.

IKEA nezačala predajom nábytku 

Prostredníctvom spomínaných katalógov môžeš nahliadnuť do histórie firmy. Jednotlivé obdobia so sebou priniesli špecifické požiadavky zo strany zákazníkov, čomu IKEA dokázala dobre vyhovieť.

IKEA chce naučiť Slovákov nejesť mäso. Spustila kampaň na špeciálne vegánske guličky

Deje sa tak aj do dnešného dňa, 70 rokov po jej založení, o ktoré sa podľa Bloomberg postaral Ingvar Kamprad. Zaujímavosťou možno je, že IKEA nezačínala ako firma ponúkajúca nábytok, ale pohľadnice či písacie potreby. 

ikea
zdroj: ikeamuseum.com/Katalog 2000

Od roku 2013 si môžeš IKEA nábytok kúpiť aj v hlavnom meste Slovenska, Bratislave. Táto pobočka je mimoriadne úspešná, o čom svedčia údaje z Finstatu. V roku 2019 vzrástli tržby bratislavskej pobočky o 9 percent na celkových 117,1 milión eur. Zvýšil sa aj jej zisk a to o 5 percent. Švédska značka tak prirástla k srdcu aj Slovákom. 

Zdroje: CNBC, IKEA Museum, Bloomberg, Finstat

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK