IKEA vyhrala cenu za dizajn roka so svojím stanom pre utečencov

  • Dizajn roka 2017 vyzerá naozaj jednoducho.
utecenci
  • Dizajn roka 2017 vyzerá naozaj jednoducho.

IKEA  nepatrí medzi spoločnosti, ktoré by pri svojom podnikaní nebrali ohľad na spoločenskú zodpovednosť. Práve tento „koníček“ ju spojil s Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov. Zo spolupráci vzišiel po pár rokoch nápad za 3,5 milióna eur. IKEA navrhla skladateľný stan navrhnutý pre ľudí v utečeneckých táboroch, ktorého dizajn zožal veľký úspech.

zdroj fotografie:bettershelter.org

V súčasnosti sa v záchytných táboroch využívajú stany, ktoré by ledva vydržali slovenský festival. Jednoducho, nie sú to práve all-inclusive domčeky pre niekoľkočlennú rodinu. IKEA preto prišla s Better Shelter, ktorý má záruku 3 roky, je uzamykateľný a funguje na čistú energiu, keďže jeho súčasťou sú aj solárne panely. Vďaka špeciálnej fólii tu funguje taktiež samoregulácia teploty. V lete sa preto neprehreje a v zime drží teplotu. Samozrejmosťou sú aj LED lampy a nabíjateľná stanica s USB vstupmi.

zdroj fotografie:bettershelter.org

IKEA tieto stany dodáva v plochých krabiciach a pre ňu typickým návodom. Podľa švédskeho výrobcu by ho mali zvládnuť postaviť štyria ľudia za štyri hodiny. Vyrobený je z recyklovateľných plastov a tvorí ho dokopy 68 komponentov.

Už minulý rok sa Better Shelter dostal na prestížnu expozíciu Múzea moderného umenia v New Yorku. Úspech však zožal aj na minulo týždňovom podujatí v Lodýne. Tam sa odovzdávala Beazley Design of Year, čo predstavuje cenu za najlepší dizajn roka. Tento rok sa teda víťazom nestala váza s pokrokovým dizajnom a ani sedačka s atypickým tvarom. To čo porotu najviac oslovilo bol na prvý pohľad jednoduchý stan od koncernu IKEA.

zdroj fotografie:bettershelter.org

V tomto prípade však nejde primárne o dizajn, ale o schopnosť zareagovať na súčasnú spoločenskú situáciu kreatívnym riešením. A to sa zjavne švédskemu nábytkárskemu gigantovi podarilo. Tento projekt prekonal dokonca aj viacerých silných kandidátov na hodnotnú cenu londýnskeho múzea dizajnu. Medzi nich patril napríklad aj Adidas so svojími bežeckými topánkami vyrobenými z recyklovaného plastu získaného z oceánu.

zdroj fotografie:bettershelter.org

Produkcia Better Shelter začala už v roku 2015 a odvtedy bolo dodaných už viac ako 16 000 jednotiek do celého sveta. Stany majú pritom hneď niekoľko funkcií v Iraku, Grécku alebo Nigérii ich využívajú ako dočasné kliniky, kancelárie a samozrejme domovy.

zdroj:cnn.com zdroj titulnej fotografie:amazonaws.com/archinect.net

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech