IKEA vyplatí tisíckam ľudí 6 miliónov eur. Firma prijíma zodpovednosť za krutú minulosť
- Švédsky nábytkársky gigant IKEA oznámil novinku
- Prispeje do nového vládneho fondu na odškodnenie obetí nútených prác v bývalej NDR
- Švédsky nábytkársky gigant IKEA oznámil novinku
- Prispeje do nového vládneho fondu na odškodnenie obetí nútených prác v bývalej NDR
Tento krok prichádza po rokoch odhalenia, že politickí väzni v NDR boli nútení vyrábať nábytok pre spoločnosť IKEA počas 70. a 80. rokov minulého storočia, informuje CNN.
Pre mnohých z nich to znamenalo viac než len fyzickú drinu – stálo ich to zdravie a často aj psychickú pohodu, ktorú nesú dodnes.
História nútených prác v NDR
Počas studenej vojny bola NDR známa svojím represívnym režimom, kde tisíce politických väzňov boli nútené pracovať v továrňach.
Mnohí z týchto väzňov boli uväznení za nesúhlas s komunistickým režimom, pričom ich „zločiny“ spočívali často iba v prejave nesúhlasu s politikou jedinej vládnucej strany. Vplyvná tajná polícia Stasi sledovala každý krok občanov a represie boli bežnou praxou.
V roku 2012 sa IKEA ocitla v centre pozornosti, keď nezávislé vyšetrovanie odhalilo, že využívala prácu politických väzňov na výrobu svojho nábytku.
Audítorská spoločnosť Ernst & Young preskúmala tisíce dokumentov a archívnych materiálov a potvrdila, že medzi rokmi 1960 a 1990 sa do nútených prác zapojilo 66 spoločností z bývalej NDR a 117 tovární, ktoré vyrábali produkty pre IKEA.
Zistenia ukázali, že niektorí manažéri IKEA boli informovaní o tejto praxi v období rokov 1978 až 1981.
Reakcia IKEA na odhalenia
Po zverejnení týchto informácií IKEA vyjadrila hlbokú ľútosť nad svojou účasťou na nútených prácach. Generálny riaditeľ IKEA Nemecko Walter Kadnar uviedol: „Hlboko ľutujeme, že produkty pre IKEA boli vyrábané aj politickými väzňami v NDR. Odvtedy IKEA dôsledne pracuje na objasnení tejto situácie.“
Táto verejná sebareflexia priniesla zmenu v prístupe IKEA k vlastnej minulosti a posunula spoločnosť k väčšej zodpovednosti.
Zriadenie vládneho fondu a príspevok IKEA
Po rokoch kampaní zo strany organizácií zastupujúcich obete nútených prác nemecká vláda v roku 2021 navrhla zriadenie fondu na odškodnenie obetí.
Tento návrh prichádza ako výsledok dlhodobých snáh tých, ktorí zažili zverstvá bývalého režimu. Nemecký parlament by mal o jeho zriadení hlasovať v najbližších týždňoch, no tento krok sa považuje za formalitu, ktorá by mala prejsť bez problémov.
IKEA oznámila, že prispeje do tohto fondu sumou 6 miliónov eur, čím potvrdila svoje odhodlanie k náprave minulých chýb.
Kadnar dodal: „Dali sme slovo tým, ktorých sa to týka, že sa budeme podieľať na poskytovaní podpory. Preto vítame implementáciu fondu a sme radi, že môžeme dodržať náš sľub.“
Reakcie obetí a organizácií
Organizácie zastupujúce obete nútených prác privítali tento krok IKEA. Dieter Dombrowski, predseda Únie združení obetí komunistickej diktatúry (UOKG), označil tento vývoj za „priekopnícky“. Podľa neho IKEA prijala pozvanie na diskusie po tom, čo sa zistilo, že spoločnosť bola zapojená do nútených prác väzňov.
„Spoločne sme sa vydali cestou objasnenia a IKEA pristúpila k postihnutým s rešpektom,“ uviedol Dombrowski. Zároveň vyjadril nádej, že tento krok bude inšpiráciou pre ďalšie spoločnosti, ktoré by mali uznať a kompenzovať svoju účasť na podobných praktikách, informuje Fortune.
Evelyn Zupke, špeciálna zástupkyňa pre obete NDR v nemeckom parlamente, uviedla: „Prísľub IKEA podporiť fond je prejavom zodpovedného prístupu k temným kapitolám v histórii spoločnosti. Nemôžeme zvrátiť to, čo väzni museli pretrpieť v väzniciach NDR, ale môžeme ich dnes rešpektovať a podporovať.“
Výzva pre ďalšie spoločnosti
Podľa UOKG IKEA nie je jedinou spoločnosťou, ktorá profitovala z nútených prác v komunistickom Nemecku. Bývalý predseda UOKG Rainer Wagner v roku 2012 varoval, že IKEA je „len špičkou ľadovca“.
Požiadal, aby ďalšie firmy nasledovali príklad IKEA a prispeli k odškodneniu tých, ktorí stále nesú psychické následky väznenia a nútených prác. Táto výzva je dôležitým krokom k zodpovednosti v podnikateľskom prostredí.
Tento čin môže slúžiť ako príklad pre ďalšie spoločnosti, ktoré by mali prehodnotiť svoju minulosť a prijať zodpovednosť za svoje činy. Ako uviedol Dombrowski: „Dúfame, že ďalšie spoločnosti budú nasledovať príklad IKEA.“
Príbeh IKEA a jej krok k náprave temných stránok svojej minulosti je ukážkou toho, ako sa korporácie môžu zodpovedne postaviť k svojim historickým chybám.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: CNN, Fortune