IKEA začína vyrábať domy, vymysleli to geniálne. Je extrémne lacný a vieš ho zaparkovať na lúke

  • Udržateľnosť, skvelý dizajn a prijateľná cena.
  • Aj toto sú veci, ktoré charakterizujú tento úžasný projekt.
  • Presvedčí ťa o tom, že ekologické a štýlové bývanie môže byť aj cenovo dostupné.
90-3
JOSIAH AND STEPH PHOTOGRAPHY
  • Udržateľnosť, skvelý dizajn a prijateľná cena.
  • Aj toto sú veci, ktoré charakterizujú tento úžasný projekt.
  • Presvedčí ťa o tom, že ekologické a štýlové bývanie môže byť aj cenovo dostupné.

Celý tento unikátny projekt dostal názov Ikea Tiny Home Project, a gigant Ikea v ňom spojil svoje sily s výrobcom tiny domčekov Escape. Konkrétne na tento účel použili typ domu Boho XL, ktorý disponuje plochou cca 17 metrov štvorcových. 

Aj z mála sa dá spraviť veľa

Možno si povieš, že s takýmto malým priestorom sa nedá vymyslieť nič zaujímavé, opak je však pravdou. Ako informuje portál New Atlas, tiny house, ktorý bol použitý na tento účel, má dĺžku 7,6 metra, a stojí na dvojnápravovom prívese.

Jeho výhodou teda je, že pomocou auta si ho môžeš odniesť prakticky kamkoľvek. Vyrobený je z cédrového dreva, ktoré je špeciálne upravené japonskou metódou Shou Sugi Ban pre maximálnu odolnosť.

zdroj: JOSIAH AND STEPH PHOTOGRAPHY

Moderný, štýlový a udržateľný interiér

Ak si nadšencom škandinávskeho Ikea dizajnu, tento interiér ťa určite nadchne. Využiteľný priestor síce nie je veľkolepý, no dizajnéri z neho vyťažili absolútne maximum. 

Netradičná drevenica, v ktorej by chcel stráviť lockdown každý

Ako uvádza portál Dwell, kovová strecha domu je pokrytá solárnymi panelmi, ktoré poháňajú úplne všetko – od energeticky šetrných RYET LED žiaroviek až po solárnu chladničku. Interiér je obložený drevom z udržateľne pestovaných borovíc. Natretý je na bielo, čo priestor opticky zväčšuje. Použitá bola napríklad aj kuchynská linka KUNGSBACKA, ktorej dvere sú vyrobené z recyklovaných fliaš. 

zdroj: JOSIAH AND STEPH PHOTOGRAPHY

Presne v strede domu sa nachádza skladateľný stôl NORDEN, ktorý slúži ako pracovný kútik a jedálenský stôl zároveň. Jeho výhodou je aj zabudovaný úložný priestor a fakt, že keď sa práve nepoužíva, dá sa jednoducho sklopiť. 

Medzi ďalšie vychytávky, ktoré môžeš v Ikea Tiny Home Project nájsť, patria napríklad stojan na uteráky zo 100 % obnoviteľných materiálov, kúpeľňová batéria s nízkym prietokom vody, sprcha s termostatickou hlavicou šetriacou vodu, či viaceré ďalšie. 

Dom mal cestovať po celej Amerike

Ako uvádza portál Green Matters, dom bol dokončený ešte v marci, a pôvodný plán bol taký, že bude bude mať svoju vlastnú „tour” po celej Amerike. Vzhľadom na aktuálnu situáciu na celom svete však museli organizátori od tejto idey upustiť, a IKEA sa tak rozhodla ukázať svoj projekt svetu online, pomocou virtuálnej prehliadky, ktorú môžeš absolvovať na tomto webe. Môžeš sa tak prejsť celým tiny houseom, a uvidíš tu aj názvy jednotlivých použitých produktov. 

Dokážeš si predstaviť život v takomto domčeku?

zdroj: JOSIAH AND STEPH PHOTOGRAPHY

Cena je stále veľmi prijateľná

A na záver, čo ťa bude zaujímať možno najviac, je cena tohto skvelého domčeka. Tá bola stanovená na 63 350 dolárov (už so všetkým vybavením), čo predstavuje cca 53 600 eur. Cena je teda viac než prijateľná, a keďže dom si môžeš premiestniť kam len chceš, grátis v nej máš zahrnuté aj to, že žiaden stereotyp ti nehrozí. 

Zdroje: greenmatters.com, archive.curbed.com, dwell.com, newatlas.com, archive.curbed.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech