Ikonické žlté taxíky v USA vymyslel rodený Slovák

  • Pozná ich celý svet, no len málokto vie, kto ich vymyslel. Fakt, že za žltou taxi službou v Spojených štátoch stojí Slovák, prekvapuje aj mnohých Američanov.
taxi
pinterest.com/automotivehistory.org
  • Pozná ich celý svet, no len málokto vie, kto ich vymyslel. Fakt, že za žltou taxi službou v Spojených štátoch stojí Slovák, prekvapuje aj mnohých Američanov.

Pochádza zo Sklabni pri Vrútkach. Jeho pôvodné meno bolo Sándor Herz, no svet ho pozná ako Johna Daniela Herza. Narodil sa v roku 1879, no na Slovensku sa neohrial príliš dlho, keďže spolu s rodinou v mladom veku emigroval do USA. Aj keď John pochádzal z chudobných pomerov, podarilo sa mu vypracovať na rešpektovaného podnikateľa v automobilovom priemysle, ktorému nebola cudzia ani filantropia.

Aj keď sám nemal ani vodičský preukaz, v roku 1904 sa pustil do predaja áut. Tento biznis nejak obzvlášť neprosperoval, preto prišiel s nápadom otvoriť si taxi službu. Prvotným cieľom bolo urobiť taxíky prístupné aj tým menej majetným ľuďom.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: pinterest.com

Už o tri roky neskôr mal pod sebou 7 vozidiel a v roku 1915 založil v Chicagu firmu Yellow Cab. Išlo o taxi službu, prístupnú pre všetkých, keďže disponovala bezkonkurenčne najnižšími cenami. Čoskoro sa stali žlté taxíky populárne nielen v Chicagu a Hertz rýchlo získal licenciu v celých Spojených štátoch amerických.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: pinterest.com

John však neostal len pri taxíkoch, jeho ďalšou spoločnosťou bola Chicago Motor Coach Company , ktorá slúžila na prevádzkovanie autobusovej dopravy ako aj Chicagu a Yellow Cab Manufacturing Company, v ktorej prebiehala samotná výroba taxíkov.

V roku 1924 začal podnikať s požičiavaním áut v spoločnosti Hertz Drive-Ur-Self Corporation. O dva roky neskôr predal väčšinové podiely vo svojich firmách General Motors a stal sa riaditeľom jednej z divízií. Hertz však stál aj za investičnou bankou Lehman Brothers

V roku 1933 Robert Lehman predal Hertzovi menšinový podiel v investičnej banke Lehman Brothers v New Yorku a tak sa stal jej akcionárom až do svojej smrti.

Meno Johna Daniela Hertza sa v Chicagu spája aj so svetelnými križovatkami, ktoré v meste budoval. Ešte v roku 1924 venoval mestu 34-tisíc dolárov na inštaláciu prvých semaforov na Michigan Avenue. Bol i chovateľom čistokrvných koní, ktoré vyhrávali americké dostihy. S manželkou Fannie zase založili nadáciu, ktorá doteraz udeľuje štipendiá nadaným študentom fyziky, biológie a technických smerov. John Daniel Hertz zomrel 8. októbra 1961 ako 82-ročný v americkom Chicagu.

zdroj:wikipedia.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá