Inatale: Mladé baby prinášajú ručne vyrábané oblečenie plné kreativity

  • Za značkou Inatale stoja kreatívne duše Žaneta z Komárna a Veronika z Piešťan. Ich cesty sa prvýkrát spojili na Strednej umeleckej skole v Trenčíne, kde študovali Odevný dizajn a spoločne prežívali internátny život.
ina
facebook.com/inatale
  • Za značkou Inatale stoja kreatívne duše Žaneta z Komárna a Veronika z Piešťan. Ich cesty sa prvýkrát spojili na Strednej umeleckej skole v Trenčíne, kde študovali Odevný dizajn a spoločne prežívali internátny život.

Už vtedy si uvedomili, že ich postupy pri práci sú diametrálne odlišné. Zatiaľ čo Žany pracuje spontánne s návalom kreativity, Veronika si všetko svedomito organizuje. Ich cesty sa opäť spojili až v Trnave, kde študovali na katedre výtvarnej výchovy.

Zatiaľ čo Veronika momentálne pracuje v Nemecku ako administratívna pracovníčka, Žanet učí na Slovensku výtvarný odbor na ZUŠ.  To im však nebráni viesť spoločnú značku oblečenia Inatale. Jednotlivé kúsky z dielne Inatale sršia pozitivizmom a originalitou.

Foto: inatale

Ako sa však zo záľuby v šití a maľbe vykľuje značka ako Inatale? Prvá spoločná práca dvoch mladých Sloveniek vznikla pred 3 rokmi, počas víkendu, kedy boli obe na Slovensku. Prvý kúsok a zároveň odrazový mostík predstavovali šaty.

“Pracovali sme celý víkend, aby sme šaty ušili, pokreslili, nafotili a zavesili na internet. Celé nedočkavé a napäté sme čakali, akú budú mať odozvu. Šaty sa nakoniec predali za pár hodín, a tak sme si sľúbili, že aj napriek našej vzdialenosti to nemôže byť náš posledný projekt,” povedali zakladateľky značky pre Startitup.

Svoj sľub dodržali a po roku vypustili do sveta prvú kolekciu tričiek a šiat. ”Bolo to zaujímavé, pretože táto kolekcia vznikla celá na diaľku, ale vďaka tomu sme zistili, že vzdialenosť nehrá žiadnu rolu a my si môžeme veselo tvoriť. Tento rok sme odštartovali našu spoločnú značku Inatale so zámerom byť dostupnejšie. A to počtom kusov, veľkosťami a aj cenou,” dodali

Všetky ich grafiky sú najprv ručne kreslené, následné transformované do digitálnej podoby a upravované v grafických programoch, aby ich kvalita bola čo najlepšia a zároveň z nich nezmizol poctivý rukopis. Momentálne majú v ponuke tričká, ktoré sú potláčané sieťotlačou, avšak plánujú sa zamerať aj na priamu digitálnu tlač.

Aj keď každá z dua šikovných Sloveniek má trochu iný vkus a aj záujmy, vždy sa vedia dohodnúť, zharmonizovať svoje predstavy a vytvoriť spoločný produkt. Žanet nachádza inšpiráciu všade okolo seba, všíma si mnohé detaily, aj tie, ktoré iní prehliadnu, a tak vidí kreatívny potenciál snáď vo všetkom. Keďže je milovníčkou prírody, v jej kresbách vidno prevažne zvieratá a rôzne potvory od výmyslu sveta. Veroniku inšpirujú súčasné trendy, hra s materiálmi a farbami. Spája ich však neprehliadnuteľná  nadčasovosť a minimalizmus.

A ako je to s custom tvorbou? Oficiálne zatiaľ túto časovo náročnejšiu možnosť neponúkajú, no ani ju nevylučujú. „Ak nás niekto osloví s nejakou požiadavkou, tak sme ochotné spraviť vždy čo je v našich silách,” priznali baby. 

Ak ťa kúsky z dielne Inatale oslovili, o pár dní bude vonku nová kolekcia, ktorá je opäť od hlavy až po päty  robená ručne. “Máme pripravené úžasné fotografie od našej fotografky, tak sa už nevieme dočkať, kedy uzrie svetlo sveta. V budúcnosti máme v pláne vyrábať aj pánske tričká, úžitkové predmety a neskôr aj detské oblečenie,“ dodali. 

Tvorbu inatale si môžeš objednať na sashe.sk a nové kúsky zachitíš na ich Facebooku.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK