Infektológ Peter Sabaka: Drvivá väčšina detí sa nakazí, bez ohľadu na to, či sa budú testovať. Záleží však na rýchlosti

  • Nový školský rok počas pandémie prináša aj nové výzvy
  • Deti podstúpia prvé dobrovoľné testovanie 2. a 5. septembra, no odborníci avizujú, že v nasledujúcich mesiacoch dôjde k šíreniu nákazy
  • Rodičom radia, aby sa neobávali, koronavírus má u detí priebeh ako akákoľvek iná viróza
  • Na pozore by sa však mali mať deti s vážnymi ochoreniami či Downovým syndrómom
školský rok, zošit
TASR/Radovan Stoklasa
  • Nový školský rok počas pandémie prináša aj nové výzvy
  • Deti podstúpia prvé dobrovoľné testovanie 2. a 5. septembra, no odborníci avizujú, že v nasledujúcich mesiacoch dôjde k šíreniu nákazy
  • Rodičom radia, aby sa neobávali, koronavírus má u detí priebeh ako akákoľvek iná viróza
  • Na pozore by sa však mali mať deti s vážnymi ochoreniami či Downovým syndrómom

V dnešnej relácii Na telo s Michalom Kovačičom sa stretli infektológ Peter Sabaka, lekár Peter Visolajský a autorka školského semaforu Elena Prokopová. Školský rok sa čoskoro začne a s ním aj rozširovanie variantu Delta medzi deťmi. Podľa odborníkov sa mu nie je možné vyhnúť, takmer všetky deti v nasledujúcich mesiacoch ochorejú. Napriek tomu majú pre verejnosť skvelé správy, ktorými sú nízka miera úmrtnosti, hospitalizácií, ťažkého priebehu či iných komplikácií.

Hospitalizácia v tejto vekovej kategórii je podľa Visolajského 1 zo 100 detí, predpokladanú premorenosť na Slovensku je ťažké odhadnúť, nakoľko túto vekovú skupinu len veľmi málo testujeme, no odhadom by sa mala pohybovať okolo 30 %. Potvrdená úmrtnosť je len 0,03 %, čiže 3 z 10 000 nakazených detí. Tento balík nám dáva predpoklad na dobrý vývoj situácie aj po otvorení škôl.

„Približne 6 či 7 detí od vypuknutia koronavírusu skončilo aj na pľúcnej ventilácii. Úmrtí do 18 rokov od začiatku COVIDu sme mali 11, často to ale boli deti, ktoré mali iné ochorenia, rovnako je veľmi rizikový Downov syndróm, veľmi malé alebo imunosuprimované deti,“ vraví Peter Visolajský.

Zároveň tvrdí, že zatváranie škôl na slovensku je vysoko pravdepodobné, „pretože je tu delta, ale aj preto, že sme mali dlho zatvorené školy a deti majú slabú imunitu z prekonania či očkovania.“

Zväčša však táto veková skupina prekoná ochorenie COVID-19 pomerne ľahko

Elena Prokopová, autorka školského semaforu tvrdí, že takmer všetky deti dostanú koronavírus. Pravdepodobne väčšina detí získa imunitu na základe ochorenia, prípadne očkovaním pri deťoch nad 12 rokov.

Infektológ Peter Sabaka súhlasí s radou Visolajského, znížiť infekčnú dávku na čo možno najnižšiu mieru. „Keď hovoríme o znížení infekčnej dávky, sú to nefarmakologické postupy, umývanie rúk, rúška. To sa dá len malo u detí dosiahnuť. Ak však dieťa dostane teplotu, je potrebné, aby to v čo najväčšom pokoji vyležalo.“

Si za zavedenie predmetu mediálna výchova na školách?

Infekčná dávka je dôležitá, čiže je rozdiel či sa dieťa nadýchne z dychu infikovaného spolužiaka bez respirátora, alebo s ním, podotýka Prokopová. V prípade, že má dieťa podozrenie na koronavírus, je potrebné, aby dieťa ostalo doma, rodič kontaktuje pediatra a ten ho oboznámi s ďalším postupom. Pri väčšine detí prebieha koronavírus ako akákoľvek iná viróza.

Zamedziť rodinné kontakty

Kontakt so starými rodičmi by mal byť limitovaný. Napriek tomu, že je starý rodič zaočkovaný, nemusí mať dostatočnú ochranu na to, aby ostal zdravý po strete s infikovaným dieťaťom. Vzhľadom na riziko hospitalizácií a ťažkého priebehu koronavírusu pri vysokom veku je vhodné, aby rodičia v prvých mesiacoch školského roka takýto kontakt obmedzili na úplné minimum, nakoľko sa na Slovensku už takmer v 100 % zastúpení nachádza Delta variant, ktorý je oproti predošlým variantom infekčnejší a hrozí pri ňom vyššia miera hospitalizácií a ťažkého priebehu.

Takéto správanie a zodpovednosť nepovedie len k ochrane najbližších, ale celkovému vývoju tretej vlny, v ktorej môžeme uchrániť naše nemocnice pred kolapsom. Odborníci akceptujú, že na školách vzniknú ohniská, no nemali by sa plošne zatvárať, presne, ako sľúbil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Zdroj: Na Telo 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie