Infektológ: Sestričky boli na nohách v skafandroch celú noc. Otázka je, ako dlho to vydržia. Pribudlo 829 nakazených

  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 432 830 za predchádzajúci deň pribudlo 3 009 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 240 511 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 3 109 ľudí
koronavírus nemocnica lekári žilina
TASR/Erika Ďurčová
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 432 830 za predchádzajúci deň pribudlo 3 009 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 240 511 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 3 109 ľudí

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 829 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich až viac ako 75 % nebolo zaočkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 175 pozitívnych, vyše 76 % z nich sa doteraz nezaočkovalo. Informuje MZSR.

Včera bolo ukončených 8 010 RT-PCR vyšetrení a 14 909 antigénnych testov. Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (176), nasleduje Košický (142), Prešovský (109), Trenčiansky (91), Bratislavský (90), Trnavský (89) a Nitriansky (69) a Banskobystrický (63).

Je medzi nimi 403 mužov a 426 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 194 252 a žien 212 508. V nemocniciach je hospitalizovaných 496 pacientov, potvrdené ochorenie má 396 ľudí. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 83,02 % ľudí. Na JIS je 54 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 45 osôb.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2 osoby. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 594 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 461. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 543 507 pričom takto bolo pozitívne testovaných 406 760 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 38 168 157 z čoho bolo pozitívne testovaných 389 444 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 722 171. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Vyťažený personál

Infektológ Peter Sabaka na sociálnej sieti konštatuje, že sestričky na oddelení, na ktorom pracuje, boli na nohách celú noc v skafandroch.

„Boli dve plus sanitár. Starali sa o štyroch kritických pacientov plus ešte jedného ďalšieho v lepšom stave, dvaja sa museli počas noci intubovať a napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu. Boli skvelé a zvládli to. Otázka je, ako dlho takto vydržia.“

Išiel by sa zaočkovať, ak by si za to dostal peniaze?

Vyjadril tiež presvedčenie, že tí, čo odhovárajú ľudí od očkovania nikdy nič podobné nezažili. „Nezažili noc strávenú bojom o život v ochranných oblekoch, v ktorých ste spotení po piatich minútach, čo by povedali naším sestričkám.“

Priznáva, že každý, sa môže slobodne rozhodnúť, či sa dá očkovať, rovnako ako sa sestričky slobodne rozhodli, že prídu do služby, starať o tých čo sa slobodne rozhodli sa neočkovať, dodáva.

Polícia upozorňuje Slovákov na hoax o očkovaní

Polícia upozorňuje na šíriaci sa hoax o tom, že poisťovne na Slovensku odmietajú plniť poistné plnenia ľudí, ktorí sú zaočkovaní proti koronavírusu. Informuje o tom vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti.

MAŤA, KTORÁ SA VYTEŠUJE, ŽE JU ZATIAĽ NEBLOKLI ŠÍRI HOAX O POISTKÁCH A OČKOVANÍ: NIE, POISŤOVNE NEODMIETAJÚ PLNIŤ…

Posted by Hoaxy a podvody – Polícia SR on Thursday, September 23, 2021

Profil na sociálnej sieti s menom Maťa Bielčiková, ktorý hoax šíri, tvrdenia podkladá anonymným príbehom bez konkrétnej osoby a výňatkom z bližšie nešpecifikovanej poistnej zmluvy, pri ktorej je dopísaná poisťovňa Kooperativa.

„Aj keď ide už na prvý pohľad o totálny blud, tento príspevok zdieľalo viac ako 3 800 ľudí,“ uvádza polícia.

Príbeh na sociálnej sieti tvrdí, že istej osobe mala byť vyplatená životná poistka 65-tisíc eur, keďže jej rodinný príslušník zomrel.

K vyplateniu ale nedošlo, keďže osoba mala byť zaočkovaná „experimentálnou“ vakcínou proti ochoreniu COVID-19.

„Maťka spojila anonymný príbeh bez akéhokoľvek zdroja s výňatkom poistnej zmluvy,“ uviedla polícia, ktorá pripojila aj reakciu poisťovne Kooperativa.

Z tej vyplýva, že poisťovne vo všeobecnosti očkovanie vítajú, pretože v súvislosti s koronavírusom museli v uplynulom období vyplácať vyššie množstvo poistných plnení než obvykle.

Polícia na záver dodáva, že vakcíny proti koronavírusu nemožno označovať za experimentálne, ale sú podmienečne schválené, čo nie je v prípade liekov nič výnimočné.

Zdroje: Facebook/ Peter Sabaka, NCZISK, SITA, Hoaxy a podvody – Polícia SR, MZSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK