Infektológovia radia nechať svoje topánky pred domom. Koronavírus totiž môže na nich prežiť až 5 dní

  • S týmto tvrdením prišla špecialistka na infekčné choroby Mary E. Schmidtová
  • Jej tvrdenia však potvrdila aj praktická lekárka Georgine Nanos, ktorá pôsobí v San Diegu
topanky
Zdroj: Unsplash
  • S týmto tvrdením prišla špecialistka na infekčné choroby Mary E. Schmidtová
  • Jej tvrdenia však potvrdila aj praktická lekárka Georgine Nanos, ktorá pôsobí v San Diegu

Čím dlhšie je na svete rozšírená pandémia nového vírusu COVID – 19, tým viac sa dozvedáme, ako môže tento koronavírus ovplyvňovať naše životy. Všetci odborníci odporúčajú pravidelne si umývať ruky, dezinfikovať mobil či svoje oblečenie.

 

Častokrát sa však zabúda na naše topánky, ktoré sú ideálnym miestom, kde by sa koronavírus mohol usadiť. Špeciálne vtedy, ak sa pohybujeme na rušných miestach ako sú supermarkety, letiská či verejná doprava, uviedol na svojej stránke portál Dailymail.

O novom COVID – 19 vieme stále veľmi málo

Testovanie a skúmanie nového koronavírusu je stále len v zárodkoch, a preto nastáva otázka, ako dlho by mohol tento vírus prežiť na rôznych povrchoch?

Podľa správy Národného inštitútu zdravia by mohil vírus prežiť na kartónoch po dobu 24 hodín a na plastoch či oceli až dva či tri dni. Na základe tejto správy je tak potvrdené, že koronavírusom sa môže človek nakaziť vzduchom alebo fyzickým kontaktom s nejakým kontaminovaným predmetom.

Ako dlho prežije koronavírus na topánkach?

Miestom, kde by sme mohli nájsť koronavírus sú aj naše topánky. Podľa názoru špecialistky na infekčné choroby Mary E. Schmidtovej sa môže vírus na našich topánkach udržať až 5 dní. Tieto tvrdenia vychádzajú z pokusov uskutočnených na materiáloch, z ktorých sa topánky vyrábajú.

To, že naše topánky môžu byť potenciálnym zdrojom kontaminácie potvrdila aj praktická lekárka Georgine Nanos, ktorá pôsobí ako lekárka v San Diegu.

Môžeme sa nakaziť koronavírusom z našich topánok?

Tým,že na internete sa uverejňuje množstvo nepravdivých informácií, je vhodné sa v týchto prípadoch držať odporúčaní lekárov. Jednou z nich je aj špecialistka Carol Winnerová, ktorá sa pre HuffPost vyjadrila, že zatiaľ nebol dokázaný ani jeden prípad prenosu koronavírusu z topánok na človeka.

Súhlasí však, že topánky môžu byť miestom, kde sa môže koronavírus vyskytovať, a preto je podľa nej vhodné si nechať topánky pred bytom, alebo domom. Zabránite tak možnému šíreniu vírusu vo vnútri.

Čistite si pravidelne topánky

Skvelým preventívnym opatrením je aj pravidelné čistenie vašich topánok. Podľa Georgine Nanos úplne stačí ak ich utriete pomocou dezinfekčnej utierky, alebo operiete v práčke.

Zdroje: DailyMail, HuffPost, Nih.gov, drmareyschmidt.com, kindhealthgroup.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech