Inflácia verzus nárast miezd: Odborník odpovedá, či sa Slováci dočkajú vyšších platov

  • Ceny tovarov a služieb v septembri medziročne vzrástli o 14,2 %
  • Splniť očakávania zamestnancov bude pre firmy v nasledujúcom období ťažkým rébusom
Prázdna peňaženka, smutná žena
Ilustračný obrázok, Unsplash/Kyle Broad, Emil Kalibradov
  • Ceny tovarov a služieb v septembri medziročne vzrástli o 14,2 %
  • Splniť očakávania zamestnancov bude pre firmy v nasledujúcom období ťažkým rébusom

Zvýšenie mzdy o výšku inflácie. Presne toto dnes očakávajú zamestnanci od svojich zamestnávateľov. Prieskum spoločnosti MAXIN´S Group ukázal, že väčšina firiem ich očakávania doteraz nenaplnila.

Inflácia tento rok dosiahla rekordných štrnásť percent. Prognóza na budúci rok? Pri pesimistickom scenári vývoja ekonomiky môže byť ešte horšia. Nárast životných nákladov domácností je pritom už dnes pomerne vysoký. Stúpajú ceny základných potravín, pohonných hmôt, nákladov na bývanie.

Ako informovala agentúra SITA, podľa Štatistického úradu SR ide o najvyššiu úroveň za posledných viac ako 22 rokov. Od apríla však podľa úradu vidieť mierne spomaľovanie rastu cien.

Kam sa vyšplhá cena energií? To ešte presne nevieme. Reflektujú zamestnávatelia zvyšovaním miezd svojich zamestnancov na ich rastúce životné náklady?

Pozri sa na to, čo ponúka kaviarenská scéna po celom Slovensku

Dopad vysokej inflácie

Zdražovanie všetkých komodít na trhu má dopad na zamestnancov aj zamestnávateľov. Obe strany majú svoje náklady, ktoré je potrebné uhradiť a ich sumy sa zvyšujú.

„Firmám stúpli najmä ceny energií, pričom tu očakávajú ešte vyšší nárast. Takto sa im predražuje celá výroba a budúcnosť je neistá,“ uvádza výkonný riaditeľ MAXIN´S Group Roman Kučera. Podľa údajov Národnej banky Slovenska má inflácia časovo oneskorený dopad na zvyšovanie miezd.

Pre zamestnancov znamená rekordná inflácia pokles životnej úrovne. Za svoje peniaze si už nedokážu kúpiť rovnaké množstvo tovarov či služieb ako pred rokom. Kompenzáciou by bola zvýšená základná zložka mzdy.

Podľa októbrového prieskumu spoločnosti MAXIN´S Group, ktorý sa uskutočnil na vzorke 1 023 respondentov starších ako 18 rokov, sa len 7 % zamestnávateľov snaží pokryť zvýšené životné náklady zamestnancov. Skoro dve tretiny opýtaných uviedli, že ich zamestnávateľ na túto situáciu nijako nezareagoval.

Prieskum
zdroj: MAXINS Group

Aké sú možnosti?

„Ľudia sú pre každú dobrú firmu cennými článkami a dobrí manažéri vedia, že rovnako dôležité ako ustáť ťažké časy je udržať si dobrých zamestnancov,“ zaznieva z úst šéfa personálnej agentúry. Práve tieto slová by mali mať na pamäti tí zamestnanci, ktorí sa rozhodnú požiadať o zvýšenie platu svojho aktuálneho zamestnávateľa.

Dodáva, že ak sa zamestnávateľ rozhodne nevyhovieť požiadavkám zamestnanca, môže prísť k dohode napríklad o skrátení úväzku pri zachovaní rovnakej mzdy. Práve tento krok vytvorí zamestnancovi priestor nájsť si ďalšiu prácu alebo brigádu.

Prieskum tiež ukázal, že ak by sa ľudia pre rastúce životné náklady museli obzerať po lepšie platenej práci, presvedčila by ich suma minimálne 300 eur navyše oproti ich aktuálnej mzde. Túto hodnotu si ako minimálnu vybralo 58 % respondentov.

Vyšší plat aspoň o 200 eur by na zmenu práce presvedčil 24 % opýtaných.

Stovka k dobru by ako argument stačila 8 % účastníkov prieskumu. Za 100 eur si v dnešných dňoch môžu Slováci napríklad natankovať jeden a pol nádrže benzínu, nakúpiť potraviny pre štvorčlennú rodinu na 5 dní alebo zaplatiť školské obedy pre 2 deti na 2 mesiace. 

Prieskum
zdroj: MAXINS Group

Vyšší výkon, vyššia mzda

„Zamestnávatelia zatiaľ vyčkávajú a radikálne nezvyšujú mzdy,“ uvádza Kučera. Firmy si však potrebujú udržať výkonných a lojálnych zamestnancov. Práve oni tvoria jadro prosperujúcej spoločnosti. Ako zamestnávatelia riešia ich zvyšujúci sa nárok na vyšší plat?

„Čoraz viac sa do praxe zavádza tzv. výkonnostný bonus. Ten je prospešný pre obe strany. Platí totiž, že čím viac výkonných zamestnancov, tým môže mať zamestnávateľ ich nižší kmeňový stav,“ dodáva.

Splniť očakávania zamestnancov bude pre firmy v nasledujúcom období ťažkým rébusom. Pre štvrtinu ľudí zapojených do prieskumu je presvedčivá suma, kvôli ktorej by zmenili pracovné miesto 200 eur. Pri aktuálnej situácií na trhu práce to nie je ťažko dosiahnuteľné navýšenie.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá