Influencerka Peťa sa musela vysporiadať so znásilnením aj bisexualitou. Pobáda ženy, aby sa nebáli hovoriť (ROZHOVOR)

  • Úspešná influencerka a youtuberka Peťuš otvára vážne témy
  • Prežila traumu a dnes sa o nej nebojí hovoriť
  • Ako sa s ňou vysporiadala a čo ju inšpirovalo k otváraniu tabuizovaných tém nám povedala v rozhovore
Nasklee
Instagram/petush.nasklee
  • Úspešná influencerka a youtuberka Peťuš otvára vážne témy
  • Prežila traumu a dnes sa o nej nebojí hovoriť
  • Ako sa s ňou vysporiadala a čo ju inšpirovalo k otváraniu tabuizovaných tém nám povedala v rozhovore

Sympatická influencerka, youtuberka a šikovná podcasterka. Petru Klimovú Dzvoníkovú mnohí poznajú pod prezývkou Nasklee alebo Peťuš. Na svojom youtubovom kanáli sa nebojí otvárať vážne témy a je inšpiráciou pre mnohé ženy.

Na svojom druhom kanáli Na Gauči s Nasklee prináša rozhovory so zaujímavými ľuďmi, ktoré si môžeš vypočuť aj ako podcasty. Vo svojej práci je poriadne aktívna, no napriek tomu stíha aj materstvo.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Petra (Klimová) Dzvoníková (@petush.nasklee)

Na prvý pohľad sa ti môže zdať, že si žije dokonalý život. No nebolo to tak stále. Petra zažila traumu, o ktorej sa dnes nebojí hovoriť.

O sexuálnom zneužívaní sa hovorí veľmi málo. Je to preto, že veci týkajúce sa sexuality sú do veľkej miery tabu?

Určite je aj to jeden z aspektov, prečo sa o tom hovorí málo. Sexualita ako taká je tabu. No pri zneužívaní je tu ešte jeden aspekt, a to je celkové nastavenie spoločnosti. Jej postoj k obetiam takýchto činov.

Stačí sa pozrieť na reakcie ľudí v komentároch pod akýmkoľvek článkom na túto tému. Takéto reakcie sú však podobné nielen v komentároch, ale aj medzi blízkymi, alebo priamo na polícii.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Petra (Klimová) Dzvoníková (@petush.nasklee)

Petra sa nebojí a vo svojich YouTube videách a podcastoch otvorene hovorí o bisexualite, znásilnení či obťažovaní na internete. „Čo sa týka sexuality ako takej, nikdy som sa tejto témy nebála, a vždy sme sa o nej bavili otvorene aj s kamoškami i s kamarátmi. Je to pre mňa normálne a prirodzené, vyjadrila sa.

Myslíš si, že je potrebné o tom hovoriť?

Sexuálne násilie a obťažovanie sú témami, ktoré sú podľa mňa extrémne dôležité, o ktorých sa hovorí málo, no pritom sa týkajú v rôznych podobách naozaj takmer každého z nás.

Sú na youtubovej či influencerskej scéne osoby, ktoré taktiež rozoberajú takéto ťažké témy?

Sú a je ich stále viac, ktorí sa neboja rozprávať aj o citlivých témach – či už sa to týka sexuálneho obťažovania, psychického zdravia alebo iných, tabuizovaných tém. Som pyšná na to, že väčšina mojich kamarátok z branže má minimálne jednu nejakú svoju ťažkú tému, ktorej sa takto venuje.

Jeden z najúspešnejších youtuberov sveta a rodák z Košíc predstavil aplikáciu, ktorá ťa prenesie do minulosti

Obracajú sa na teba ľudia so svojimi príbehmi o znásilnení či obťažovaní?

Áno. Pravidelne mi chodia takéto správy, väčšinou však píšu, že už som im pomohla, napríklad mojím videom, alebo tým, že o tom jednoducho hovorím a pomáham k detabuizácii tejto témy.

Vo svojich videách Peťuš často spomína svoju prehýrenú mladosť. Viedla ťa práve ona k otváraniu takýchto tabuizovaných tém?

Inšpirovalo ma najmä to, čo sa mi stalo a to, ako mi pomohlo, keď som o tom začala hovoriť. Myslím, že sa to môže stať komukoľvek, nech už má akúkoľvek mladosť.

Budeš so svojimi deťmi rozoberať  témy ako vzťahy, sex, znásilnenia, obťažovanie na internete?

Samozrejme, považujem to za veľmi dôležité. Chcem sa s nimi o týchto témach rozprávať otvorene, vždy však primerane veku a chcem, aby aj oni vedeli, že sa na mňa môžu kedykoľvek a s čímkoľvek obrátiť.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Petra (Klimová) Dzvoníková (@petush.nasklee)

V marci 2019 pridala na svoj kanál video, kde hovorí svoj príbeh. Príbeh, ktorý mal veľmi ďaleko od šťastného konca. Trauma, ktorú jej spôsobil kamarát, mala na jej psychiku veľký dopad. K natočeniu videa sa odhodlávala takmer tri roky.

Bála sa o tom hovoriť, no zlom nastal v čase, keď sa rozhodla navštíviť psychológa. „Veľa som sa o túto tému zaujímala a zistila som, že nie som ani zďaleka jediná, kto si niečo takéto prežil. Napriek tomu sa o tom podľa mňa rozpráva veľmi málo, a aj to je jedným z dôvodov, prečo som sa rozhodla ísť s mojím príbehom von.“

Znásilnil ťa kamarát, ktorému si jasne viackrát povedala, že to nechceš. Vedela si hneď, že ide o znásilnenie?

Nie. Nebolo mi to jasné. Od začiatku som vedela, že som to nechcela, že mi to bolo nepríjemné, a že to bolo proti mojej vôli. Znásilnením som to však nenazývala. Až keď som sa o tom, čo sa stalo, rozprávala so psychológom a inými odborníkmi, objasnili mi, že sa jedná o znásilnenie.

Ale úprimne, mne na týchto pomenovaniach veľmi nezáleží, neriešim to, podstatné je pre mňa to, čo to spôsobilo po psychickej stránke, ako sa s takou traumou dá pracovať, a ako sa s tým vyrovnať.

Vo videu hovoríš, že tvoje telo stuhlo a nedokázala si sa brániť. Čím je podľa teba podmienené to, že sa žena v danom momente nevie brániť?

Z toho, ako to vnímam ja, je to úplne prirodzené. Každý reagujeme inak. Niekto sa aktívne bráni, niekto sa zasekne a nedokáže to. Niekto kričí, iný kričať nedokáže. Môže sa to odvíjať od mnohých faktorov, ale najmä je to úplne podvedomá vec, ktorú v danom momente veľmi nevieme ovplyvniť.

Prečo ťa po znásilnení prepadol pocit hanby?

Stáva sa to mnohým obetiam. Mozog často nerozumie tomu, čo sa práve stalo, nevieme to spracovať a jeden z pocitov, ktorý môže nastúpiť, je pocit hanby. Napríklad preto, lebo sme sa nebránili, aj keď sme chceli. Vinu kladieme na seba, nie na páchateľa.

Obviňovala si samú seba?

Áno, určite. Dosť dlho som sa nevedela vyrovnať s tým, že som sa nebránila, že som sa situácii nevyhla.  

Cítiš voči danej osobe stále nenávisť?

Neviem, či by som to nazývala nenávisťou. Samozrejme, že mám v sebe stále ten hnev na to, že to spravil, aj keď dobre vedel, že to robí proti mojej vôli. Zároveň už mám odstup, nadhľad, a je mi ho aj trochu ľúto.

Hrozná situácia, do ktorej sa Peťa dostala, ovplyvnila nielen jej sexuálny, ale aj partnerský život. „Nevedela som sa uvoľniť, sex pre mňa dlho nebol niečím, čo by pre mňa bolo príjemné a mala som s mojimi partnermi pohlavný styk skôr z donútenia, zo slušnosti. Brala som to proste ako povinnosť, nie ako niečo, čo by som si vedela užiť a prežiť pritom niečo krásne.“

Tvoje vzťahy boli po zneužití toxické a mala si, ako sama hovoríš, pokazených mužov. Prečo?

To súvisí aj so zneužitím, ale aj s mnohými inými vzorcami, ktoré som si pestovala od detstva, alebo v ktorých som fungovala v puberte. Všetko sa to dialo podvedome. Bála som sa príliš sa citovo viazať, bála som sa odmietnutia a zároveň som zúfalo túžila po láske a prijatí. Bludný kruh nefunkčných vzťahov, ktorý skončil až vďaka tomu, že som vyhľadala pomoc psychológa.

Čo by si odporučila ženám, ktoré si týmto prešli, a boja sa o tom hovoriť?

Aby o tom začali hovoriť. Môžu si vybrať niekoho zo svojich blízkych, ale tam hrozí riziko nepochopenia, zľahčovania. Preto by som odporučila psychológa. Ten mne pomohol najviac.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Petra (Klimová) Dzvoníková (@petush.nasklee)

Vo videu na YouTube, v ktorom verejne priznávaš, že si bola zneužitá, spomínaš člena svojej rodiny, konkrétne ženu o 6 rokov staršiu, ktorá sa na tebe učila bozkávať. Mala si v tom čase len 6 rokov. Myslíš si, že táto situácia mala dopad na znásilnenie?

Áno, práve preto som to spomínala vo videu, inak by som tomu nevenovala pozornosť. Nemyslím si, že to učenie bozkávania by malo priamy súvis. Skôr to bola reakcia mojich rodičov, ktorá ma ovplyvnila do budúcna a oveľa viac, ako by sa mohlo zdať.

Vtedy som sa im snažila zdôveriť, vlastne to bolo také volanie o pomoc, a oni ho úplne zamietli, neverili mi a nevenovali tomu pozornosť. To mi dalo veľmi nezdravý základ do budúcna a do množstva situácií, kedy som radšej mlčala, nezdôverila som sa a podvedome som žila v tom, že moje pocity nie sú vôbec podstatné. Je tam teda táto psychologická súvislosť, základ nezdravého vzorca správania.

Večer, kedy si bola znásilnená, si bola ovplyvnená kamarátkou, kvôli ktorej si tam bola. Myslíš, že nás v takomto mladom veku vo veľkej miere ovplyvňujú kamaráti?

Určite. Ja som sa ovplyvniť nechala často, pretože som nevedela ľuďom hovoriť nie, nevedela som sa zastať samej seba a toho, čo som chcela ja. Nechcela som si ľudí znepriateľovať, vždy som chcela zapadnúť, vždy som chcela byť obľúbená.

Existuje podľa teba nejaký návod na to, aby ľudia, predovšetkým deti v ranom veku, neboli ovládané a manipulované inými osobami/kamarátmi?

Samozrejme. Najviac to vieme ovplyvniť ako rodičia naším prístupom a výchovou. Nedať deťom pocítiť, že ich pocity a emócie sú nepodstatné. Práve naopak, musíme im dať najavo, že na nich záleží, a že aj my akceptujeme, keď niečo nechcú. Jednoducho im musíme načúvať už od malička.

Youtuber Selassie: Prvý zárobok bol 2 eurá. Ten najväčší mal hodnotu 2-ročného platu

Vo videu sa Petra vyjadrila aj k tomu, že v minulosti mala problém povedať nie. Už si sa to naučila?

Rozhodne viac, ako kedysi. No stále sú situácie, kedy to neviem, a potom si vyčítam, že som sa nechala dotlačiť do niečoho, čo mi nevyhovuje, alebo v čom sa necítim komfortne. Takže stále mám na čom pracovať.

Máš nato nejaký návod?

Je to neustála práca na sebe samej. Treba si určiť a uvedomovať svoje hranice a prestať myslieť na to, čo si o nás pomyslia iní, a či im vyhovieme alebo nie. Jednoducho dať seba a svoju psychickú pohodu na prvé miesto.

Na svojom youtubovom kanáli má Peťuš aj video, kde hovorí o bisexualite. Sama bisexuálkou je a netají sa tým. „Ako hovorím aj vo videu, vedela som to vždy, len nie vždy som poznala názov bisexualita.“

S akými reakciami na svoju bisexualitu si sa stretla? Nastala aj vlna hejtu?

Samozrejme, boli aj negatívne reakcie, ale oveľa viac tých pozitívnych.

Stretla si sa aj s tým, že ťa ľudia kvôli tomu odsúdili?

Z môjho okolia nie. Neznámych anonymov na internete, ktorí ma odsúdili, bolo kopec.

Ako reagovala tvoja rodina?

Nijak. Niektorí o tom vedeli už dávno, napríklad môj manžel. Tí, ktorí o tom nevedeli, si reakciu nechali pre seba. Predpokladám, že preto, že chápu, že mojou sexuálnou orientáciou sa nič nemení, som stále rovnaká, a hlavne oni s tým nič nemajú. Je to moja osobná vec.

Dnes si úspešná youtuberka, influencerka a podcasterka. Si inšpiráciou pre mnohé ženy. Okrem toho si hlavne mama a manželka. Ako si si stihla popri materstve a všetkých povinnostiach okolo vybudovať tak sľubnú a úspešnú kariéru?

Práve materstvo, kopec voľného času na materskej a najmä vyvetraná hlava po psychickej stránke, oproti tomu, ako som sa cítila v mojom predošlom zamestnaní, mi umožnili rozvoj v týchto oblastiach.

No a samozrejme aj to, že mi manžel pomáha so starostlivosťou o našu dcéru, mi to celé veľmi uľahčilo. Ale rozhodne si teda nepredstavujte náš byt ako vždy dokonale uprataný, alebo našu kuchyňu ako neustále rozvoňanú čerstvo navarenými raňajkami, obedom a večerou. 

Petra na svojich sociálnych platformách pracuje na viacerých nových projektoch. Mám radosť, akým smerom sa to celé uberá.“ Určite sa máme načo tešiť.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Petra (Klimová) Dzvoníková (@petush.nasklee)

Článok sme pôvodne publikovali 5. decembra 2020.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá