Ingrid patrí medzi svetovú elitu, zlato získala krátko po pôrode: V karate nejde o agresiu či knockoutovanie súpera

  • Ingrid sa stala dvakrát víťazkou Svetového pohára
  • Zápasy nie sú o knockoutovaní súpera
  • Karate ju naučilo sebaovládanie a prekonanie negatívnych emócií
Ingrid sa krátko po pôrode stala Majsterkou Európy v kumite
Ingrid sa krátko po pôrode stala Majsterkou Európy v kumite Ingrid Bakoš Suchánková
  • Ingrid sa stala dvakrát víťazkou Svetového pohára
  • Zápasy nie sú o knockoutovaní súpera
  • Karate ju naučilo sebaovládanie a prekonanie negatívnych emócií

Ingrida Bakoš Suchánková patrí k vrcholovým športovcom na Slovensku. Našu krajinu úspešne reprezentuje už dlhé roky na najuznávanejších svetových súťažiach. Profesionálne sa venuje karate, ktoré je spojením tradičného poňatia bojového ducha a modernej, dynamickej športovej disciplíny.

Od štyroch rokov sa Ingrid venovala gymnastike a v ôsmich rokoch ju rodičia prihlásili na karate. Mali pocit, že ich dcéra potrebuje ďalší šport, lebo mala veľa energie. Časom sa ukázalo, že to bolo to najlepšie rozhodnutie, aké mohli spraviť.

Čerstvá majsterka Európy v kumite odohrala dramatický finálový zápas, ktorý otočila v poslednej možnej sekunde. To, že Ingrid je veľká profesionálka, potvrdzuje aj fakt, že krátko po pôrode už zápasila a získala ďalšie pódiové ocenenie.

Popri svojej športovej kariére, výchove malého syna, vedení vlastného klubu, už stihla vychovať aj svoju prvú majsterku Slovenska v kumite, sedemročnú Emmu Malú.

  • Ako sa Ingrid prebojovala medzi svetovú elitu v karate?
  • Ako vyzerá príprava pred zápasmi?
  • Dá sa s týmto športom uživiť na Slovensku?
  • Ingrid vyvracia mýty o tom, že karate je nebezpečný a agresívny šport

Ako vyzerala tvoja tréningová príprava pred Majstrovstvami Európy ?

Celá príprava bola prispôsobená materským povinnostiam a starostlivosti o synčeka. S manželom sa nám podarilo nastaviť režim, aby som sa mohla čo najlepšie pripraviť po športovej stránke, ale zároveň si čo najviac užiť syna a tiež trénovať deti v našom klube.

Tréningový cyklus začal v januári, po zotavení sa zo zlomeniny ruky. Absolvovali sme kondičné sústredenie v zahraničí. Po návrate som v doobedných hodinách mala svoje kondičné a karate tréningy, tak 4- či 5-krát do týždňa.

Poobede som trénovala deti v našom klube ako trénerka. Okrem toho som v stredy chodila na sparingy do Banskej Bystrice. Od februára som postupne absolvovala niekoľko súťaží.

Zo začiatku menej dôležité na rozbeh a potom postupne aj súťaže svetového pohára. Medzitým som mala sústredenia aj na Slovensku. Forma sa podarila načasovať na máj, aj keď mi choroba skomplikovala posledné tri týždne.

Je pravda, že človek musí najprv prejsť a pochopiť filozofiu, až potom by sa mal pustiť do techniky boja?

Karate má dlhú a bohatú históriu, počas ktorej sa vyvinulo viacero smerov a štýlov. Všetky však vychádzajú z rovnakej životnej filozofie a hodnôt, ako je disciplína, vytrvalosť, úcta a rešpekt.

Verím, že kto si osvojí tieto hodnoty, sa stane nielen lepším bojovníkom, ale aj lepším športovcom a ľudskou osobou. Ako som sa ich naučila ja, tak ich ďalej odovzdávam deťom v klube.

U mnohých ľudí učenie sa bojových techník vyvoláva spolu s pohybom viac agresie, vyšší testosterón, adrenalín. Nie je to z tvojho pohľadu nebezpečné? Ako sa presne dá pripraviť na takýto šport?

V karate sme odmalička vedení k sebaovládaniu a prekonaniu aj negatívnych emócií. Agresia v karate nemá miesto. Na druhej strane adrenalín k športu patrí a hlavne k vrcholovému. Za tie roky som sa naučila využiť emócie a adrenalín vo svoj prospech, a preto ich beriem pozitívne.

Koľko času týždenne venuješ bojovým športom?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá