Kontroverzná zbierka má už 253-tisíc eur. Iniciatíva „Darček pre Putina“ posiela Boženu do výroby

  • Doteraz sa podarilo vyzbierať 40 percent ceny odmínovača
  • Pomáhať bude chersonským hasičom
odminovac, božena 5
Božena 5, Mier Ukrajine
  • Doteraz sa podarilo vyzbierať 40 percent ceny odmínovača
  • Pomáhať bude chersonským hasičom

Iniciatíva Darček pre Putina, ktorá na Slovensku odštartovala svoju činnosť zbierkou na odmínovacie zariadenie Božena 5 slovenskej výroby, je v polovici cesty k cieľu, ako o tom informovala iniciatíva Mier Ukrajine. Doteraz sa celkovo podarilo vyzbierať viac ako 253 000 eur, čo predstavuje 40 percent ceny odmínovacieho zariadenia. Zbierka na Boženu nedávno získala aj záštitu Ministerstva obrany SR.

Iniciátori zbierky však dodali, že uvedená suma predstavuje len 30 % z celkovej požadovanej sumy zbierky. Podľa predbežnej dohody sa už po zaplatení 200 000 eur začne s výrobou odmínovača určeného chersonským hasičom.

„Božena 5 stojí na špičkovej technológii preverenej vo viacerých misiách OSN. Sme radi, že práve náš krupinský a slovenský produkt je predmetom zbierky. Sme pripravení náš záväzok dodržať a dodať Boženu na Ukrajinu v požadovanej kvalite a načas. Týmto môžeme prehlásiť, že spúšťame výrobu,“ povedal Bronislav Balga, CEO Way Industries, výrobcu spomínaného odmíňovača. 

V cene je aj výcvik hasičov

Celková cena zariadenia s príslušenstvom je 650-tisíc eur, pričom táto suma zahŕňa samotnú dopravu prístroja, ale aj výcvik ukrajinského hasičského tímu určeného na likvidáciu výbušnej munície, ale aj vybavenia pre nich a dopravník. Samotnú logistiku má na starosti nezisková organizácia Team4Ukraine tvorená prevažne vojakmi v aktívnych zálohách, ktorí na Ukrajine pomáhajú od roku 2017.  

Podľa oficiálnych zdrojov je mínami pokrytá plocha veľká ako polovica Nemecka, informuje o tom iniciatíva, pričom dodáva, že po zničení priehrady Kachovka sa situácia zhoršila ešte viac. Zamínovaných má byť celkovo až 300 000 km² územia Ukrajiny. 

„Od veliteľa slovenského mierového práporu v rámci misií modrých prilieb a experta na nástražné systémy, pána plukovníka Štefana Jangla, vieme, že počas piatich rokov odmínovacích prác v Juhoslávii im Božena mimoriadne pomáhala na mínových poliach, ako aj v zastavaných oblastiach,“ povedal Dodo Dobrík z  projektu Darček pre Putina.

Slovensko naďalej pomáha

Ako sme ťa ešte začiatkom roka informovali, tak do rezortu obrany prišlo takmer 42 miliónov eur. Slovensko totiž dostalo v uplynulých dňoch z Európskeho mierového nástroja (EPF) ďalších 41,9 milióna eur ako náhradu za pomoc poskytnutú Ukrajine a jej ozbrojeným silám. Ako vtedy informovalo Ministerstvo obrany SR, tieto prostriedky rezort obrany použije na nákup munície a nových technológií pre Ozbrojené sily SR.

V rámci tejto pomoci Slovensku susednej krajine poskytlo systém protivzdušnej obrany S-300, ale aj odmínovací systém Božena. „Ukrajine sme k dnešnému dňu dodali celú batériu veľmi kvalitných delostreleckých systémov z produkcie nášho domáceho obranného priemyslu. Veríme, že ukrajinskí obrancovia zachránia s ich pomocou čo najviac životov a priblížia svoju vlasť k bezpodmienečnému víťazstvu nad nepriateľom, ktorý iba pokračuje v plienení, terorizovaní a zabíjaní, pretože na bojisku naďalej zlyháva,“ uviedol vtedy minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

Zelenskyj sa vyjadril aj k ukrajinskej protiofenzíve zameranej na oslobodenie okupovaného územia na východe a juhu krajiny. Podľa jeho slov je hlavným cieľom oslobodenie Krymského polostrova, ktorý Rusko v roku 2014 anektovalo v rozpore s medzinárodným právom, informuje TASR.

„Nevieme si predstaviť Ukrajinu bez Krymu. A zatiaľ čo je Krym pod ruskou okupáciou, znamená to len jedno: vojna sa ešte neskončila,“ povedal.

Zdroje: SIU, Mier Ukrajine, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá