Iniciatíva ŽENY ŽENÁM spúšťa aukciu na pomoc matkám, aby mohli zostať so svojimi deťmi

zeny
Ženy Ženám

Dvanásť významných slovenských umelkýň darovalo svoje diela do dražby na pomoc osamelým matkám, ktorým hrozí, že prídu o svoje deti. Iniciatíva ŽENY ŽENÁM vo svojom druhom ročníku organizuje elektronickú aukciu, ktorá na portáli ĽudiaĽuďom.sk prebieha od 28. novembra do 10. decembra 2023. Nad projektom prevzala záštitu prezidentka Zuzana Čaputová.

Druhý ročník iniciatívy ŽENY ŽENÁM naštartovala osobná skúsenosť fotografky Jany Lišky. Pri tvorbe videí pre Úsmev ako dar sa v sociálnych bytoch stretla so ženami, ktorým hrozilo odobratie detí kvôli nepriaznivej finančnej situácii.

„Po týchto silných stretnutiach som sa rozhodla osloviť Janu Brisudovú, Helenu Tomkovú a Romanu Winkler. Spoločne sme pripravili pokračovanie projektu ŽENY ŽENÁM s úmyslom upozorniť na ťažké životné príbehy mám a ich detí. Neskôr sa k nám pridala aj grafická dizajnérka Mikina Dimunová,“ objasnila Jana Liška.

ZENY_ZENAM_19
zdroj: Ženy Ženám

ZENY_ZENAM_1
zdroj: Ženy Ženám

Výťažok z charitatívnej dražby diel významných slovenských umelkýň poskytne pomoc konkrétnym desiatim matkám – samoživiteľkám. Iniciatíva žien oslovila Slovenskú národnú galériu, aby im pomohla s výberom umelkýň a SNG sa tak stala ďalším partnerom celej dobročinnej dražby.

„Veľmi nás teší, že takmer všetky navrhnuté umelkyne súhlasili a do projektu sa s radosťou zapojili,“ hovorí Helena Tomková, spoluzakladateľka iniciatívy ŽENY ŽENÁM.

Dražba diel umelkýň sa začala v utorok, 28. novembra, odštartovali ju na slávnostnej vernisáži diel v priestoroch SNG Romana Winkler spolu s moderátorkou večera, Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou.

„E-aukcia  potrvá do 10. decembra na portáli Zenyzenam.ludialudom.sk. Celý výťažok bude spravodlivo rozdelený medzi desať žien, ktoré sú v núdzi,“ upresnila Romana Winkler, členka iniciatívy ŽENY ŽENÁM a projektová manažérka ĽUDIA ĽUĎOM, n.o.

ZENY_ZENAM_24
zdroj: Ženy Ženám

„Táto krásna iniciatíva nás potešila a s radosťou sme pomohli s výberom rodín, ktoré získajú pomoc. Žiaľ, počas príprav projektu jedna zo žien podľahla zákernej chorobe a pomoci sa už nedočkala. Deti sa nám podarilo umiestniť do náhradnej rodiny a vďaka iniciatíve ŽENY ŽENÁM im poskytneme aj finančnú pomoc,“ povedal Štefan Adamjak, riaditeľ Úsmev ako dar.

„Veríme, že výťažok z aukcie rodinám zlepší život a že sa v budúcnosti nájde funkčné riešenie pre ženy, ktoré sa ocitajú v podobných situáciách,“ dodáva Mikina Dimunová, nová členka iniciatívy ŽENY ŽENÁM.

Podporu matkám – samoživiteľkám vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá nad projektom prevzala záštitu. „Ako prvé mi napadne slovo „hrdinky“. Mnohé z nich dokázali nájsť obdivuhodnú silu, aby odišli od násilníka, neraz v neľahkej finančnej situácii a bez podpory širšej rodiny. Robia nemožné, aby pre seba a svoje deti vytvorili bezpečný a láskavý domov. Veľmi ma preto teší, že vďaka neziskovým organizáciám ĽUDIA ĽUĎOM a Úsmev ako dar vznikol unikátny dobročinný projekt ŽENY ŽENÁM.“

ZENY_ZENAM
zdroj: Ženy Ženám

Prezidentka vzdala úctu aj autorkám diel. „Chcem sa poďakovať aj umelkyniam, ktoré darovali kus svojho talentu a srdca, aby týmto mamám pomohli vytvárať pre svoje rodiny stabilný domov. Vaše diela sú nádherné. Sála z nich krehkosť a súčasne sila žien a ich spojenectva,“ dodala vo svojom vyjadrení.

Na slávnostnej vernisáži bol o diela veľký záujem, preto Jana Brisudová, spoluzakladateľka iniciatívy ŽENY ŽENÁM dúfa, že milovníci slovenského umenia budú štedrí a diela sa podarí vydražiť za čo najvyššie sumy. „Aby matky a ich deti mali tento rok krajšie Vianoce,“ dodala.

ZENY_ZENAM_23
zdroj: Ženy Ženám

ZENY_ZENAM_5
zdroj: Ženy Ženám

Výťažok z internetovej aukcie ide celý desiatim ženám, ktorých príbehy sú zverejnené na stránke https://zenyzenam.ludialudom.sk/pribehy-matiek/.

Umelkyne spolupracujúce na projekte ŽENY ŽENÁM:

ALENA ADAMÍKOVÁ, ALEXANDRA BARTH, JANA BRISUDOVÁ, KRISTÍNA MESÁROŠOVÁ, MONIKA PASCOE MIKYŠKOVÁ, JULIANA MRVOVÁ, MIRA PODMANICKÁ, DOROTA SADOVSKÁ, IVANA ŠÁTEKOVÁ, KRISTÍNA ŠPANIHELOVÁ, MÁRIA ŠVARBOVÁ, LUCIA TALLOVÁ

Ženy Ženám

O projekte ŽENY ŽENÁM

Na Slovensku je dnes až 30% rodín ohrozených chudobou. Sú to prevažne slobodné matky s jedným alebo viacerými deťmi, ktoré sa aj pri menšom výpadku príjmu dostávajú do kritických situácií. Zlá ekonomická situácia a následná strata bývania je najčastejším dôvodom toho, že deti sa ocitajú v centrách pre deti a rodiny.

Projekt s názvom ŽENY ŽENÁM sa uskutočnil už po druhýkrát. Jeho organizátorkami sú Jana Brisudová, Romana Winkler, Helena Tomková, Jana Liška a Mikina Dimunová. Jeho cieľom je pomôcť matkám – samoživiteľkám, ktoré sa ocitli vo finančnej tiesni. Vďaka štedrým dražiteľom sa v prvom ročníku podarilo vyzbierať takmer 20-tisíc eur.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá