InoBat Auto uzavrelo vynikajúcu dohodu. Pomôže v oblasti vývoja plne elektrických lietadiel

  • InoBat Auto uzavrel dohodu s firmou Lilium
  • Lilium je lídrom v oblasti vývoja plne elektrických lietadiel s vertikálnym vzletom a pristátím
inobat
TASR/Lukáš Grinaj
  • InoBat Auto uzavrel dohodu s firmou Lilium
  • Lilium je lídrom v oblasti vývoja plne elektrických lietadiel s vertikálnym vzletom a pristátím

Slovenská spoločnosť InoBat Auto uzavrela dohodu s firmou Lilium, ktorá vyvíja prvý plne elektrický lietajúci stroj s vertikálnym vzletom a pristátím.

Líder v elektromobilite

Ako informujú podniky, spoločne budú skúmať príležitosti na vývoj, výrobu a recykláciu vysokovýkonných batériových článkov pre inovatívne letecké produkty.

„Ambíciou Lilium je priniesť revolúciu v leteckej doprave. Neustále inovujú, a práve preto sú pre nás prirodzeným partnerom na ceste spraviť zo Slovenska lídra v elektromobilite. Je to dôležitý krok vpred na našej ceste k tomu, aby sa prechod na elektrickú dopravu stal nielen realitou, ale aj novým štandardom,“ uviedol generálny riaditeľ InoBat Auto Marián Boček.

lietadlo
zdroj: Unsplash/John McArthur

Lilium plánuje v roku 2024 uviesť na trh prvé elektrické lietadlo s nulovými emisiami. Batérie InoBat, ktoré sú vyrobené na mieru, by mali ponúknuť prúdovým lietadlám Lilium dlhý dolet vďaka vyššej hustote energie s rýchlejším časom nabíjania v porovnaní s ostatnými hráčmi na trhu.

Partnerstvo v Amerike

Ešte počas minulého týždňa spoločnosť InoBat Auto zaznamenala ďalší úspech. Spoločne so spoločnosťou Ideanomics sa dohodli s americkým štátom Indiana na zásadnej investícii do elektromobility na severoamerickom trhu. V rámci strategického partnerstva otvoria výskumno-vývojové centrum a linku na výrobu prototypov, ktoré neskôr pretransformujú na kompletnú továreň.

Ako zdôraznil Inobat Auto, toto spojenie v žiadnom prípade neodsúva jeho plány na Slovensku a v regióne do úzadia

„Myšlienka InoBat presahuje hranice Slovenska a pilotný koncept e-mobility hubu z Voderadov priťahuje záujem zahraničných partnerov. Tešíme sa zo spolupráce s americkou vládou a možnosti priniesť slovenské baterky na severoamericky trh,“ uviedol Boček.

Alf Poor, generálny riaditeľ spoločnosti Ideanomics, považuje partnerstvo za ďalší krok v snahe urobiť z e-mobility prirodzeného nástupcu aktuálne využívaných foriem dopravy.

„Naše partnerstvo s InoBat zabezpečí budúce dodávky batérií a vytvorí multiplikátor síl pre technológie v našich prevádzkových spoločnostiach. Zároveň je to aj ďalší odraz nášho záväzku podporiť pracovné príležitosti v oblasti čistých technológií v USA,“ zhodnotil.

Najlepšia voľba

V prvej fáze partnerstva so štátom Indiana pôjde o nové výskumné, vývojové a výrobné zariadenie na montáž batériových modulov a akumulátorov s počiatočnou ročnou výrobnou kapacitou 100 megawatthodín (MWh).

Partneri sa potom zamerajú na vybudovanie úplného závodu na montáž batériových modulov a balení v komerčnom rozsahu s počiatočnou výrobnou kapacitou dve až tri gigawatthodiny (GWh) ročne.

Prvé dve fázy projektu plánuje firma zásobovať článkami z európskych zariadení InoBat Auto. V závislosti od vývoja na trhu je v tretej fáze na stole aj možnosť postaviť zariadenie na výrobu batériových článkov s počiatočnou ročnou kapacitou 4 GWh.

Partnerstvo so štátom Indiana prinesie v USA nielen pomoc s výberom umiestnenia centra a továrne, ale aj administratívnu, poradenskú a fiškálnu podporu.

„Hľadáme vhodné lokality a rokujeme o potenciálnom stimulačnom balíku. Spolupráca InoBat s Ideanomics spolu so silnými diplomatickými a obchodnými vzťahmi Indiany so Slovenskom dokazujú, že Indiana je najlepším možným miestom pre prvé severoamerické ústredie InoBat, výskumné a vývojové centrum a výrobný závod na výrobu prototypov, neskôr aj prípadný závod na montáž batériových modulov a balení v komerčnom rozsahu,“ dodal minister obchodu Indiany Brad Chambers.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá