Inovačné podujatie Climathon pozná svojich víťazov. Riešenia účastníkov pomôžu mestu v boji proti klimatickým zmenám

  • 31 tímov bojovalo o výhry v celkovej výške 10 000 €
  • Počas celého vývoja a testovania boli účastníkom nápomocní mentori a odborníci z praxe
Startitup/Climathon
  • 31 tímov bojovalo o výhry v celkovej výške 10 000 €
  • Počas celého vývoja a testovania boli účastníkom nápomocní mentori a odborníci z praxe

Klimatická kríza je nezvratnou realitou, ktorá ovplyvňuje planétu, a Slovensko nie je výnimkou.

Naše krajiny a mestá čelia stále zreteľnejším hrozbám v podobe extrémnych poveternostných podmienok, stúpajúcich teplôt a ďalších prejavov zmeny klímy.

Mesto Bratislava spolu s poradenskou spoločnosťou CIVITTA sa však rozhodlo aktívne čeliť tejto hrozbe a hľadať riešenia, ktoré by zlepšili efektívne fungovanie mestskej infraštruktúry a zvýšili jej odolnosť voči klimatickým zmenám.

image1
zdroj: Climathon

Jedným z významných krokov, ktoré Bratislava podnikla, je organizácia a podpora eventu Climathon, ktorý dáva obyvateľom mesta príležitosť zapojiť sa do tvorby udržateľných riešení a podporiť mestskú klimatickú rezistenciu. Hlavnými partnermi boli zaisťovacia spoločnosť Swiss Re a technologická spoločnosť IBL Software Engineering. 

Climathon Bratislava je najväčšie inovačné mestské podujatie na Slovensku, ktoré má za sebou 4. úspešné ročníky. Pravidelne sa doň zapája viac ako 70 miest z celého sveta. Prihlásiť sa tam môžu účastníci z rôznych akademických a profesijných oblastí, ako napríklad projektoví manažéri, IT odborníci, dátoví analytici, marketingoví experti, podnikatelia, inovátori alebo študenti so záujmom o technológie a životné prostredie.

Týmto spôsobom Climathon Bratislava vytvára prostredie, v ktorom sa rôzne perspektívy stretávajú a spájajú, aby našli spoločné riešenia pre mestskú klimatickú odolnosť.

image2
zdroj: Climathon

„Do Climathonu sa tento rok zapojilo množstvo tímov z úplne odlišných prostredí, od stredoškolákov až po mladých profesionálov. Videli sme obrovskú ochotu pracovať na inovatívnych riešeniach za pomoci viac ako 40 skúsených mentorov a expertov z oblasti klímy, analýzy dát či riadenia samosprávy,“ hovorí Eva Šimeková, partnerka poradenskej spoločnosti v oblasti inovácií CIVITTA. 

Posledný ročník sa konal 20. – 22. októbra a pre súťažiacich boli pripravené 3 výzvy, z ktorých si mali vybrať jednu a navrhnúť zlepšenia.

  1. Výzva: Ako by sme mohli urobiť Bratislavu a jej občanov odolnejšími voči extrémnym výkyvom počasia?
  2. Výzva: Ako by sme mohli zvýšiť zapojenie obyvateľov do trvalo udržateľného rozvoja mesta pomocou digitálnych nástrojov, ako je Bratislava ID?
  3. Otvorená výzva: Ako môžeme my ako občania pomôcť mestu stať sa udržateľnejším a bojovať proti klimatickým zmenám?

Podujatie s mnohými výhodami

Víťazný tím s názvom „BRS“, ktorého členmi boli Peter Kulcsár Szabó, Pavel Fiľo, Lenka Robčanová, Patrik Michalička a Francisco Ortega, sa rozhodol venovať druhej výzve. Ich riešenie pozostávalo z troch častí. Prvá časť zahŕňala zdokonalenie aplikácie ID Bratislava, v ktorej by obyvatelia hlasovali o projektoch, ktoré plánuje mesto vyvíjať.

Druhá časť bola edukačný modul, ktorý by pomocou kvízov vzdelával ľudí v oblasti udržateľnosti. Tretia časť, eventový kalendár, by mal informovať obyvateľov o nadchádzajúcich podujatiach v meste. Tím si za tento návrh odniesol peňažnú výhru vo výške 5 000 €.

image3
zdroj: Climathon

Podujatie Climathon prináša množstvo výhod. Nielenže pomáha zlepšiť odolnosť mesta voči klimatickým výzvam, ale zároveň zapája obyvateľov do procesu rozhodovania o budúcnosti svojho mesta.

Poskytuje vzdelávací modul, ktorý prispieva k zvýšeniu povedomia o udržateľnosti a klimatických otázkach. Pre samotných účastníkov Climathonu znamená získanie cenných skúseností v oblasti technológií a životného prostredia, ktoré môžu uplatniť vo svojej kariére a každodennom živote.

Climathon Bratislava je príkladom toho, ako mesto môže aktívne pracovať na zlepšení svojej odolnosti voči klimatickým výzvam a ako môžeme zapájať obyvateľov do tvorby udržateľných riešení. Je to krok správnym smerom na ceste k udržateľnému a odolnému mestu, ktoré sa vie vyrovnať s klimatickou krízou a prispieť k ochrane životného prostredia pre budúce generácie.

Zdroj: Climathon

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá