Inovatívne solárne panely našli ďalšie využitie. Dokážu vyrobiť aj pitnú vodu

  • Solárne panely nemusia slúžiť iba na výrobu elektrickej energie
  • Hydropanely SOURCE dokážu vyprodukovať okrem elektriny aj pitnú vodu
  • Unikátna technológia by mohla pomôcť v oblastiach so suchým podnebím
zeromasswater.com
  • Solárne panely nemusia slúžiť iba na výrobu elektrickej energie
  • Hydropanely SOURCE dokážu vyprodukovať okrem elektriny aj pitnú vodu
  • Unikátna technológia by mohla pomôcť v oblastiach so suchým podnebím

Keď sa idea solárnych panelov začala šíriť celým svetom rýchlosťou svetla, len málokto si vedel predstaviť aj iné využitie akou je premena solárnej energie na elektrickú. Netrvalo však dlho a solárne panely sa dnes môžu pýšiť prívlastkom „vodné„.

Americký tím výskumníkov pochádzajúci z Arizony, známej hlavne vďaka svojim kaňonom a púšťami, prišiel na trh so startupom, zameriavajúcim sa na využitie solárnych panelov pri zbieraní pitnej vody zo vzduchu. Projekt s menovkou Zero Mass Water sľubuje, že ich hydropanely dokážu za deň vyprodukovať až 10 litrov pitnej vody.

Špeciálne SOURCE panely sa skladajú z dvoch komponentov. Solárna časť panelu sa nijako špecialne nelíši od klasických solárnych panelov. Avšak tá druhá časť panelu je to, čím sa solárne panely SOURCE líšia od konkurencie. Po bokoch solárneho panelu sa nachádzajú dva hydropanely. Prvý hydropanel zachytáva teplo zo slnečného žiarenia a ten druhý sa stará o absorbovanie vlhkosti zo vzduchu.

Súčasťou hydropanelov je aj veľká 30-litrová nádrž, v ktorej sa zozbieraná voda obohatí o horčík a vápnik. Tento proces zaistí, že voda je stopercentne nezávadná a pitná.

Hlavnou výhodou a cieľom týchto hydropanelov je, že nájdu vysoké využitie v oblastiach s nízkou vlhkosťou vzduchu. To by znamenalo, že hlavne v suchších podnebiach by dokázali hydropanely zásobovať ľudí často chýbajúcou pitnou vodou.

A čo cenovka? Rozhodne nebude nízka. SOURCE hydropanely stoja až 4000 dolárov, no ďalších 500 dolárov zaplatí zákazník za ich samotné nastavenie a inštaláciu. Životnosť panelov sa odhaduje na 10 rokov.

zdroj: inhabitat.com / theverge.com / zeromasswater.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá