Inšpiruj sa emocionálne inteligentnými ľuďmi a pracuj inak. Týchto 8 tipov ti môže zmeniť pohľad na prácu

  • Emocionálna inteligencia dokáže skutočné divy, a to nielen v súkromnom živote
  • Prinášame ti 8 vecí, ktoré by si mal v práci robiť inak a možno sa dočkáš veľkých zmien
emocionálna inteligencia
Unsplash/Allef Vinicius/Annie Spratt
  • Emocionálna inteligencia dokáže skutočné divy, a to nielen v súkromnom živote
  • Prinášame ti 8 vecí, ktoré by si mal v práci robiť inak a možno sa dočkáš veľkých zmien

S pojmom emocionálna inteligencia si sa už určite stretol. Niektorí tvrdia, že je dokonca dôležitejšia, než IQ. Ide o schopnosť poznávať a ovládať svoje emócie a rovnako aj emócie druhých ľudí. Emocionálne inteligentní ľudia dosahujú lepšie výsledky nielen v súkromnom, ale aj pracovnom živote.

Dobrou správou je, že emocionálnej inteligencii sa môžeš naučiť. Pokiaľ tak urobíš, otvorí sa pred tebou nový horizont. Prinášame ti preto osem vecí, ktoré robia v práci emocionálna inteligentní ľudia a môžeš ich robiť aj ty.  

  1. Neber si všetko príliš k srdcu

Ak ťa niekto v práci pokarhá, neznamená to, že ťa neznáša a že si absolútne nekompetentný zamestnanec. Aj ľudia na vedúcich postaveniach majú svoj osobný život, ktorý často chtiac-nechtiac ovplyvňuje ich správanie na pracovisku. Ak na teba šéf či kolega zvýši hlas bez toho, aby si si bol vedomý chyby, opýtaj sa ho, v čom spočíva problém.

Keby si sa ticho utiahol do úzadia a nechal v hlave hlodať myšlienku, že za nič nestojíš, pravdepodobne by si rýchlo prišiel o miesto. Je totiž veľká pravdepodobnosť, že by si rovnaký omyl urobil v budúcnosti znova. Chyby robí každý a niekedy sa stane, že si v zhone neuvedomíš, že robíš niečo zle. Kritika existuje preto, aby si sa z nej poučil a posunul sa ďalej. Neber si preto slová hnevu k srdcu, k srdcu si skôr vezmi to, čo hnev nadriadeného spôsobilo.

  1. Namiesto rečí konaj

„Prepáč, teraz to nejde, mám toho veľmi veľa, musím dokončiť toto a začať pracovať na tomto…“ Podobná fráza ti určite nie je cudzia. Problém spočíva v tom, že takýto ľudia sa snažia dokázať svoju dôležitosť a nenahraditeľnosť. Namiesto toho, aby sa do práce skutočne pustili, o nej nekonečné hodiny iba hovoria a polemizujú nad tým, čo všetko musia spraviť.

Ľudia s emocionálnou inteligenciou vedia, čo je náplňou ich práce a domov odchádzajú s tým, že ich denný diel práce je dokončený. Uvedomujú si, že ľudí, rovnako, ako šéfa, nezaujímajú detaily o postupe práce. Dôležité sú výsledky a na to by si nemal nikdy zabudnúť.

EQ
zdroj: Unsplash/Carl Heyerdahl
  1. Ty si ty, nie tvoja profesia

Základným pravidlom emocionálne inteligentných ľudí je, aby nespájali svoje vlastné ja s tým, čím sa živia. Existuje mnoho ľudí, ktorí vedia hovoriť len o svojej práci. Často sa dokonca tým, čo robia, chvália a nadraďujú nad ostatných. Teraz si ale predstav, že prídu o prácu. Pre človeka, ktorý sa doslova prevtelil do svojho pracovného postu, to môže znamenať katastrofu.

Snaž sa, aby to, kde pracuješ, príliš neidentifikovalo tvoju osobnosť. Pokojne môžeš byť hovorcom a dennodenne chodiť do práce v oblekoch a nablýskanom aute. To ale neznamená, že si nemôžeš ísť po práci zahrať šípky do baru s priateľmi bez toho, aby si neustále hovoril o tom, čo sa dialo v práci a ako máš toho veľa.

  1. Rešpektuj a budeš rešpektovaný

Rád skáčeš ľuďom do reči? Tak očakávaj, že to budú robiť aj oni. Rešpekt z teba buď prirodzene vyžaruje, alebo si ho musíš získať. To sa ti však nepodarí, ak nebudeš ohľaduplný voči ľuďom vo svojom okolí. Väčšina ľudí sa k tebe totiž správa rovnako, ako ty k nim, aj keď si to možno neuvedomujú.

Rešpekt je základom každého vzťahu, či už ide o ten osobný alebo pracovný. Neznamená to, že ohneš chrbát a necháš „po sebe skákať“ v snahe rešpektovať druhú stranu. Rešpekt znamená, že aj keď s niečím nesúhlasíš, nezačneš sa dotyčnému za názor či jeho výzor vysmievať, ale budeš to akceptovať. Nikto predsa nikdy nepovedal, že musíš súhlasiť so všetkým a všetkými.

EQ
zdroj: Unsplash/Antonio Janeski
  1. Zmeň svoj pohľad na peniaze

Ak sa ti stáva, že už začiatkom ďalšieho mesiaca netrpezlivo čakáš na výplatu, ktorú opäť minieš v priebehu pár dní, robíš chybu. Emocionálne inteligentní ľudia si totiž uvedomujú, odkiaľ a za čo získali peniaze. Vedia, že bez svojho vlastného pričinenia by nijaké peniaze nedostali, a preto si ich vedia vážiť.

Keď budeš po najbližšej výplate utekať do obchodu s videohrami, na chvíľu zastav a zamysli sa, koľko hodín si odpracoval, kým si si zarobil na jednu z videohier. Stoja ti tie peniaze za to? Pokiaľ áno, nikto ti nebráni v kúpe novej veci. Ak ale zistíš, že postupom času si danú vec prestal potrebovať alebo ju už nechceš, radšej sa otoč a peniaze vlož na sporiaci účet.

  1. Čo ťa nezabije, to ťa posilní

Môže to znieť ako klišé, ale je to skutočne tak. Súvisí to s prvým bodom, podľa ktorého sa musíš veci pozrieť „na kĺb“ skôr, ako odsúdiš niekoho správanie či rozhodnutie. Uvedom si, že najlepšie sa učíš na vlastných chybách. Keď ti ako dieťaťu rodičia povedali, že sporák je horúci a nesmieš sa ho chytať, poslúchol si? Raz si sa určite zo zvedavosti chytil a zistil, že je naozaj horúci. Vďaka vlastnej chybe si dospel k novému poznaniu.

Nebude na škodu, ak si v sebe podobné dieťa zachováš. Neboj sa robiť chyby a neboj sa omylov. Keď niečo zažiješ na vlastnej koži, lepšie tomu porozumieš a je veľká pravdepodobnosť, že sa rovnakému excesu v budúcnosti vyhneš. Rovnako to platí aj v práci. Žiadna pracovná skúsenosť nie je chyba či omyl. Určite si sa niečo nové naučil, či už „z fachu“ alebo o samom sebe.

EQ
zdroj: Unsplash/Kaleidico
  1. Mysli na ľudskosť

Aj tí najvyšší predstavitelia firiem či spoločností by mali myslieť na ľudský prístup. Podľa PR manažérky Profesie Nikoly Richterovej je práve ľudskosť mimoriadne cenená aj na pracovných pohovoroch. Nezabudni na ňu ani po tom, čo získaš dobré pracovné miesto. Pýtaj sa, zaujímaj sa, neber pracovný kolektív ako niečo, od čoho by si sa mal dištancovať v záujme nepošpiniť si osobný život.

Aj tvoj šéf, kolegovia či upratovačka budovy sú ľudia, ktorí zažívajú rôzne radosti i strasti. Nikto netvrdí, že máš robiť psychológa. Niekedy stačí len počúvať a stavať sa k veciam s pokorou a ľudskou tvárou.

  1. Závisť je zlá a zbytočná ľudská vlastnosť

Sú chvíle, kedy je možno ťažké nezávidieť. Keď tvoj kolega dostane vyššiu výplatu za približne rovnakú prácu, môže ťa to mrzieť. Závisťou však nič nevyriešiš, pretože si zbytočne pokazíš náladu. Pamätaj, že tam, kam sa dostal on, sa môžeš dostať aj ty. Za všetko, čo sa deje v tvojom živote, si sám zodpovedný.

Emocionálne inteligentní ľudia nemajú prečo závidieť, pretože vedia o svojich vlastných hodnotách a kvalitách. Dokážu sa tešiť s ostatnými bez zlovestných poznámok či povyšovania sa. Všetko súvisí s poznaním vlastnej hodnoty. Akonáhle sa dostaneš na túto métu, nebudeš mať potrebu závidieť či ponižovať ostatných.

Zdroj: ProHuman

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá