Ako byť na osobnom pohovore lepší ako ostatní: Tetovanie ti prácu „nezoberie“, tvrdí PR manažérka z Profesie

  • Pohovor môže byť poriadne stresujúcou záležitosťou, pravdou ale je, že ak sa na toto stretnutie pripravíš, nemáš sa čoho obávať
  • PR manažérka portálu Profesia.sk prezradila, na čo si treba dať pozor počas prvého stretnutia s potenciálnym zamestnávateľom
  • Za posledné roky zamestnávatelia zmenili názor aj na tetovania, ktorých ponímanie je ale individuálne
tetovanie
Unsplash/Amy Hirschi/Clem Onojeghuo
  • Pohovor môže byť poriadne stresujúcou záležitosťou, pravdou ale je, že ak sa na toto stretnutie pripravíš, nemáš sa čoho obávať
  • PR manažérka portálu Profesia.sk prezradila, na čo si treba dať pozor počas prvého stretnutia s potenciálnym zamestnávateľom
  • Za posledné roky zamestnávatelia zmenili názor aj na tetovania, ktorých ponímanie je ale individuálne

Pohovor, postrach nielen pre introvertov. Pravdou ale je, že pri prvom stretnutí s potenciálnym zamestnávateľom si treba dávať pozor na viacero vecí. Zdravý stres pred pohovorom k tomu všetkému patrí. Jan Urban vo svojej publikácii „Jak zvládnout 10 nejobtížnějších situací manažera“ uvádza, že zdravý stres úzko súvisí so zdravým rešpektom. A ten by si predsa mal mať.

Základom je prísť načas a vedieť, u koho sa hlásiš

Najdôležitejšie zo všetkého je ale nevynervovať sa až príliš. Môže to spôsobiť viacej škody než úžitku. Musíš si byť vedomý chýb, ktoré môžeš počas pohovoru urobiť. Podľa PR manažérky Nikoly Richterovej portálu Profesia.sk je asi najväčším faux-pas neskorý príchod. 

„Personalisti si často potrpia na profesionalitu a v prípade, že sú s uchádzačom dohodnutí na určitý čas, predpokladá sa, že danému človeku záleží na pohovore na toľko, že si dá záležať a príde včas,“ uviedla Richterová. Existuje pár výnimiek, ktoré potenciálny zamestnávateľ dokáže pochopiť, napríklad meškanie spoja alebo problémy s nájdením miesta stretnutia. O všetkom ho ale treba upovedomiť dostatočne vpred a hneď v úvode stretnutia sa za komplikácie ospravedlniť. 

„Medzi časté chyby patrí aj to, že uchádzači rozprávajú o tom, ako veľmi chcú pracovať v danej firme a keď sa ich personalista spýta, či vedia, o akú spoločnosť ide, nevedia povedať základné veci,“ spomenula Richterová. Zároveň odporúča, aby si si pred pohovorom uchádzať naštudoval niečo málo o samotnej spoločnosti a tiež o zamestnávateľovi.

Tetovanie áno, ale…

Určite máš vo svojom okolí kamaráta, ktorý tvrdí, že sa nikdy nenechá tetovať, pretože „čo ak bude niekedy robiť v profesii, pre ktorú sú tetovania neprípustné“. Podľa Richterovej doba pokročila aj v tomto aspekte a dodáva, že podobná myšlienka bola aktuálna v minulom tisícročí.

„Je to veľmi individuálne. Nie je tetovanie ako tetovanie a zároveň personalista ako personalista,“ upozornila zároveň PR manažérka. Údajne je dnes tetovanie považované za bežnú záležitosť. Často je u potenciálnych zamestnancov považované za niečo, čo im dotvára osobitý, originálny štýl. Opäť ale treba rozlišovať, na aký post sa dotyčný hlási.

tetovanie
zdroj: Unsplash/Annie Spratt

Predovšetkým letušky či zamestnanci konzervatívnych luxusných reštaurácií by nemali mať na tele nič výrazné. Takáto spoločnosť sa totiž zakladá na striktnom dress code. „Samozrejme, úplne inak to môže byť, ak ide o tetovanie, ktoré je na viditeľných miestach a je vulgárne alebo urážajúce,“ podotkla Richterová.

Napríklad pokiaľ má zamestnanec banky tetovanie na tvári, u zákazníkov by to mohlo vyvolať negatívnu emóciu. Tá podľa PR manažérky môže zle ovplyvniť nielen reputáciu daného zamestnanca, ale celej spoločnosti.

Stále však platí, že pohľad na tetovania je mimoriadne individuálny. Avšak, ak študuješ, povedzme, ekonomický odbor a vieš, že chceš byť finančným poradcom, tetovaniam v oblasti tváre či krku sa určite vyhni. V prípade neistoty sa informuj priamo na pohovore. Radšej sa vrátiť z kratšej cesty späť, ako opačne. 

Osobný kontakt je stále veľmi dôležitý

I keď sa niekedy môže zdať, že dôležitosti osobných stretnutí dávno odzvonilo, pohovor je dôležitý aj v dnešnej dobe. „Počas rozhovoru sa personalisti dokážu dozvedieť omnoho viac,“ uviedla Richterová. Moderné technológie teda predsa len nedokážu nahradiť osobný kontakt, pri ktorom si ľudia dokážu najlepšie vytvoriť prvý dojem.

Maďari veria, že nový koronavírus niekto rozšíril umelo. Slováci súhlasia

Ďalšou výhodou osobného pohovoru je to, že vidíš potenciálneho zamestnávateľa zoči-voči. Rovnako, ako ty, tak aj on dokáže jednoducho hodnotiť bezprostredné, vopred nepripravené reakcie druhej strany.

Podľa Richterovej však niektorí profesionálni personalisti už majú isté otázky, vďaka ktorým dokážu z uchádzača získať odpovede, ktoré potrebujú. Na základe týchto otázok sa obvykle rozhodnú, či je uchádzač vhodným kandidátom na post v danej firme či spoločnosti.

Sebavedomie je fajn, ale ľudský prístup prekoná len máločo 

Otázkou, ako zaujať personalitov či potenciálneho zamestnávateľa, si trápia hlavy viacerí. Richterová radí, že dobrou taktikou je sebavedomé vystupovanie. „Personalistov vedia zaujať ľudia, ktorí si veria,“ upresnila. Najlepšie preto urobíš, ak sa pred pohovorom uvoľníš a posnažíš sa udržiavať rozhovor v priateľskej rovine.

tetovanie
zdroj: Unsplash/Tim Gouw

„Ak sa personalista cíti pri pohovore s uchádzačom príjemne, je omnoho pravdepodobnejšie, že si vyberie práve takéhoto človeka a nie toho, pri ktorom cítil príliš veľké napätie,“ vysvetlila Richterová.

Posnaž sa na to myslieť počas najbližšieho pohovoru. Uvedom si tiež, že aj človek, u ktorého sa snažíš získať zamestnanie, je len ľudská bytosť a niekde začínala. Istá dávka profesionality je namieste, ale nezabudni pôsobiť ľudsky a otvorene.

Pohovor je rovnako dôležitý, ako profesný životopis

Hovorí sa, že prvý dojem je mimoriadne dôležitý. Je otázne, či zamestnávatelia viac dbajú na prvý dojem z pohovoru, alebo tvoj profesný životopis. „V tomto prípade veľmi záleží od konkrétnej pozície,“ uviedla PR manažérka.

Praktické a odborné skúsenosti môžu byť dôležitejšie v prípade uchádzačov, ktorí majú záujem o post, v rámci ktorého neprichádzajú do priameho kontaktu s ľuďmi. V takomto prípade ide často o manuálne povolania.

Naopak, podľa Richterovej je pohovor veľmi dôležitý pri manažérskych postoch, kde je pre zamestnávateľa dôležité spoznať svojho potenciálneho zamestnanca. „Je dôležité spoznať spôsob komunikácie daného človeka a taktiež pri pracovníkoch, ktorí prichádzajú do kontaktu s klientmi, zákazníkmi či inými ľuďmi a tým pádom budú nejakým spôsobom prezentovať a zastupovať firmu,“ upresnila Richterová.

Personalita nie je tvoj kamarát, ale ani Miranda Priestly 

Rovnako, ako v prípade tetovaní, aj pri prvom dojme či životopise platí, že všetko je individuálne. Ako už bolo spomenuté, aj tvoj potenciálne budúci zamestnávateľ je len človek rovnako ako ty. Nepredstavuj si ho ako tvrdú Mirandu Priestly, prísnu a dominantnú postavu z filmu Diabol nosí Pradu

pohovor
zdroj: Unsplash/Sebastian Herrmann

Počas života zbiera rôzne skúsenosti, na základe ktorých si vytvára isté asociácie. Práve prostredníctvom asociácií dokáže k daným veciam zaujať postoj. Prichádzame teda k myšlienke, že pohovor je skutočne subjektívnou záležitosťou.

Zlatým pravidlom každopádne nie je nepotetované telo a tiché počúvanie otázok druhej strany. Predstavuj si pohovor ako ústnu skúšku. Niekedy sa môžeš pripravovať akokoľvek chceš, jednoducho dostaneš okno a na otázku nedokážeš odpovedať priamo. V takýchto chvíľach je najideálnejšie rozprávať a snažiť sa jedno prepojiť s druhým.

V roku 2020 musí byť životopis tip-top, o skopírované všeobecné drísty nik nestojí. Zisti, čo robíš zle

Ticho totiž väčšinou svedčí o tom, že nemáš k veci čo povedať. Na pohovore by si teda mlčať nemal. Samozrejme, všetko ale záleží na situácii a netreba zabúdať ani na mieru. Človek, čo sedí pred tebou, nie je tvoj kamarát, na škodu teda nie je adekvátny slovník podľa toho, na aký post sa hlásiš. Ak máš hovoriť nezmysly, radšej nehovor nič. Hanbou nie je ani priznať vlastnú chybu a opraviť sa.

Nezabúdaj, že zdravé, sebavedomé správanie, základné znalosti o spoločnosti a dochvíľnosť ti môžu dopomôcť k získaniu perfektného pracovného miesta. Na záver je potrebné dodať iba to, aby si nezabúdal aj na praktické zručnosti a snažil sa pchať nos do všetkého, čo ti môže obohatiť tvoj životopis. Každú skúsenosť predsa skôr či neskôr zužitkuješ. 

Zdroje: Google Books, FMPH/UNIBA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá