Maďari veria, že nový koronavírus niekto rozšíril umelo. Slováci súhlasia

  • Prieskum v Maďarsku ukázal, že väčšina ľudí verí, že pandémia koronavírusu je spôsobená umelo
  • Maďari tiež veria, že vírus vyvinuli a vypustili Američania proti Číne
testovanie, laboratórium, koronavírus
TASR/AP Photo/Sakchai Lalit
  • Prieskum v Maďarsku ukázal, že väčšina ľudí verí, že pandémia koronavírusu je spôsobená umelo
  • Maďari tiež veria, že vírus vyvinuli a vypustili Američania proti Číne

Viac ako polovica Maďarov sa domnieva, že nový druh koronavírusu rozšíril niekto vo svete zámerne. Vyplýva to z prieskumu inštitútu Publicus Intézet, ktorého výsledky zverejnil v pondelok denník Népszava.

Konšpirátori sú v menšine

Konšpiračnú teóriu, že koronavírus mohli vyvinúť v Číne a zámerne ho vypustili von, pripustilo 22 percent opýtaných. Americký útok na Čínu vírusom označilo za pravdepodobný scenár 13 percent respondentov.

Medzi tieto teórie patrí aj zámerné rozšírenie nákazy z dôvodu pomôcť spoločnostiam zbaviť sa ťarchy starších ľudí – tento scenár označilo za možný približne 20 percent Maďarov.

Až 72 percent opýtaných uviedlo, že treba rátať s druhou vlnou nákazy, ktorá zrejme príde na jeseň. Štvrtine Maďarov sa počas pandémie zhoršila ekonomická situácia. Zdravotníctvo riešilo pandémiu podľa 59 percent respondentov dobre.

Slováci sú rovnakí

Podobný prieskum sme nedávno mali aj na Slovensku. Aj v ňom vyšlo, že necelá polovica (45%) Slovákov je presvedčená, že koronavírus vznikol a rozšíril sa umelo. 

Prieskum ukázal, že 45 percent populácie Slovenska si myslí, že nový koronavírus vznikol umelo v laboratóriu, 40 percent sa nazdáva, že vírus sa medzi ľudí dostal prirodzenou náhodnou cestou, a to napríklad prechodom zo zvieraťa na človeka. Približne 11 percent opýtaných konštatovalo, že na pôvod vírusu nemajú žiadny jednoznačný názor. Zvyšné tri percentá majú inú teóriu vzniku.

Ako podľa teba vznikla pandémia koronavírusu?

Zdroj: TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech