Instagram a Facebook nás ovplyvňujú podobne ako rekreačné drogy a hazard. Sme závislí na malých dávkach šťastia

  • Sociálne siete naplno pohltili množstvo Slovákov, ktorí si nevedia život bez nich už ani predstaviť
  • Nie ojedinele sa stáva aj to, že ich nedostupnosť v ľuďoch vyvoláva abstinenčné príznaky
socialne siete
Instagram/@danbilzerian, @giraffe.manor
  • Sociálne siete naplno pohltili množstvo Slovákov, ktorí si nevedia život bez nich už ani predstaviť
  • Nie ojedinele sa stáva aj to, že ich nedostupnosť v ľuďoch vyvoláva abstinenčné príznaky

Nie je to tak dávno, keď Facebook či Instagram zaznamenali obrovský výpadok. Ľudia zostali niekoľko hodín bez sociálnych sietí a mnohí nevedeli, „čo so životom“ a čomu sa venovať. Mnohým sa mohla naskytnúť otázka, čo takéto správanie o nás ako spoločnosti vlastne napovedá.

Lektorka marketingu so špecializáciou na sociálne siete Patrícia Jaššová, je presvedčená, že výpadok spôsobil, že si mnoho ľudí uvedomilo, ako veľmi sú na sociálne siete naviazaní – buď fyzickou potrebou, alebo neustálym návykom kontrolovať telefón, či im nesvieti nejaká nová notifikácia.

„Psychická naviazanosť, respektíve závislosť je skutočná a potvrdzujú to mnohé štúdie, medzi nimi aj záver štúdie z Harvardu, kde vedci potvrdili, že sociálne siete, ako Facebook, Instagram a Snapchat, ovplyvňujú nervovú sústavu podobne ako hazardné hry a rekreačné drogy. Ako spoločnosť žijeme život, ktorý je uzatvorenejší.“

Výpadok podľa jej slov spôsobil, že si niektorí zrazu uvedomili, že večer môžu tráviť aj iným spôsobom. Iní si ho zase ani nevšimli. Marketérka konštatuje, že v najbližšej dobe môžeme takýchto výpadkov očakávať viac.

„Táto situácia vypovedá o tom, že akonáhle došlo k spomínanému výpadku, zrazu nastalo v životoch ľudí prázdno, ktoré nevedeli ničím iným zaplniť. Vďaka sociálnym sieťam sme sa stali závislými na malých dávkach šťastia v podobe notifikácií, nových správ, emailov, komentárov, like-ov či videní na stories,“ hovorí online marketér a Google Certified Trainer Jakub Horváth.

„Je to podobné ako pri alkohole a drogách, ak ich pravidelne užívate, a potom zrazu prestanete, prichádzajú abstinenčné príznaky,“ potvrdzuje.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá