Instagram pre deti mal byť hitom, Facebook však projekt stopol. Jeho vplyv na deti by bol ešte horší, hovoria kritici

  • Instagram pre deti nateraz nebude
  • Spoločnosť sa rozhodla podvoliť verejnej kritike
instagram
Unsplash/Karsten Winegeart, Joshua Rawson Harris
  • Instagram pre deti nateraz nebude
  • Spoločnosť sa rozhodla podvoliť verejnej kritike

Po tom, čo Instagram zverejnil svoje plány na vytvorenie svojej detskej verzie, internet takmer vybuchol. Reakcie na seba nenechali dlho čakať a svoje hovorili nielen bežní ľudia, ale aj vedci. Práve tí upozorňovali, že Instagramová „dokonalá realita“ má veľmi zlý vplyv obzvlášť na ženy a dievčatá. Vytvorenie tejto sociálnej siete pre deti by mohlo celú vec ešte zhoršiť. Po obrovskej kritike sa spoločnosť rozhodla projekt pozastaviť, informuje BBC.

Instagram Kids mal byť vytvorený pre deti mladšie ako 13 rokov. Nateraz sú plány pozastavené, Facebook, pod ktorý Instagram patrí, chce vraj čas „využiť na počúvanie rodičov, expertov, tvorcov politík a regulačných orgánov“. Šéf Instagramu Adam Mosseri to napísal na oficiálnu stránku.

Výskumy ukazujú, že dokonalý svet na Instagrame má obzvlášť zlý vplyv na dievčatá. Navyše, množstvo detí mladších ako 13 rokov už túto sociálnu sieť využíva a to napriek tomu, že pri prihlásení musíš uviesť, že nepodliezaš potrebnú vekovú hranicu. Instagram Kids mal riešiť práve tento problém.

Ešte na jar sa však objavili hlasy, ktoré volali po zavrhnutí tejto myšlienky, píše BBC v inom článku. Tvrdili, že sociálna sieť ohrozuje nielen mentálne zdravie, ale aj súkromie detí. „Realita je taká, že deti sú online,“ píše Mosseri a tvrdí, že je lepšie mať deti pod dohľadom na takejto platforme ako sa spoliehať na overovanie veku.

Wall Street Journal zverejnil interný prieskum, ktorého výsledkom boli škodlivé vplyvy Instagramu na dievčatá. Kritické hlasy sa ozvali aj z Kráľovskej spoločnosti pre verejné zdravie, ktorá označila túto sociálnu sieť za najhoršiu pre duševné zdravie. Práve prieskum WSJ veľmi zaujal verejnosť a hoci má voči nemu Instagram výhrady, rozhodli sa projekt pozastaviť.

Sociálna sieť sa zameriava na zverejňovanie fotografií, pričom realita je často veľmi skreslená. Práve toto môže mať na dievčatá, ktoré sú vo vývine, veľmi zlý vplyv. Na ženy býva často počas dospievania vyvíjaný veľký tlak čo sa týka vzhľadu a mnohé hlasy upozorňujú, že sociálne siete tento problém len podčiarkli a zhoršili.

Zdroje: BBC, BBC, Wall Street Journal, Instagram , Wall Street Journal

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie