Inštinkty na odhalenie klamárov má každý z nás. Psychologička odhaľuje návod, ako rozpoznať, že ti niekto klame

  • Klamárov stretávame takmer každý deň
  • Oslovili sme dve odborníčky, vďaka ktorým spoznáš každého klamára, s ktorým sa stretneš
žena, ktorá pije z hrnčeka
freepik
  • Klamárov stretávame takmer každý deň
  • Oslovili sme dve odborníčky, vďaka ktorým spoznáš každého klamára, s ktorým sa stretneš

Klamstvo – táto jednoduchá, no zároveň zložitá súčasť ľudskej komunikácie, tvorí neoddeliteľnú časť našej spoločnosti. Od bežných neškodných klamstiev až po závažné podvody, klamstvo sa v našich životoch vyskytuje v mnohých podobách. Ale ako môžeme odhaliť klamára? Je možné naučiť sa rozpoznať, kedy nám niekto nehovorí pravdu?

Na toto všetko a ešte oveľa viac sme sa pýtali skúsenej odborníčky.

„Lož je definovaná ako nepravdivý výrok, ktorý je spravidla charakteristický vedomým zámerom človeka oklamať za účelom získať pre seba nejaké výhody, niečo príjemné, odmenu, alebo naopak vyhnúť sa niečomu nepríjemnému, niečomu, čoho sa človek bojí, za čo by ho čakal trest,“ uvádza pre Startitup Juliana Zmrhalová, psychologička online poradne MOJRA.

Odborníčka zároveň dodáva, že za každým klamstvom stojí schválny úmysel a zámernosť človeka, ktorý klame. Klamári majú teda spoločné jedno. Robia to úmyselne. Podľa psychologičky, lektorky a koučky Lucie Šandrik ďalšia spoločná črta klamárov neexistuje. 

Máme totiž klamárov – profíkov, pre ktorých je klamstvo bežnou súčasťou fungovania v spoločnosti. Na druhej strane sú klamári, ktorí sú ‚príležitostní’. Klame každý. Niekto zákerne, iný len preto, aby pravdou niekomu neublíži,“ uvádza s tým, že lož môže byť rozmanitá. My sme sa pýtali na to, ako ju odhaliť. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá