Inteligentní ľudia nechcú mať deti a to sa nám vypomstí, varuje Elon Musk. Predpovedá rozpad civilizácie

  • V západnom svete sa čoraz viac rozmáha trend bezdetnosti
  • Dôvodom je zhoršujúca sa klíma, ale aj vyšší blahobyt ako v minulosti
  • Miliardár Elon Musk varuje, že takéto správanie sa nám kruto vypomstí
Elon Musk
TASR via AP Photo/Jae C. Hong, File, Unsplash/Jill Sauve
  • V západnom svete sa čoraz viac rozmáha trend bezdetnosti
  • Dôvodom je zhoršujúca sa klíma, ale aj vyšší blahobyt ako v minulosti
  • Miliardár Elon Musk varuje, že takéto správanie sa nám kruto vypomstí

Kým niektorí ľudia dnes stoja pred otázkou, či mať, alebo nemať deti, pretože si myslia, že planéta je preľudnená, miliardár Elon Musk má na to jasný názor. Ľudí je málo, nízka pôrodnosť je jedno z najväčších rizík pre našu civilizáciu, myslí si.

V debate, ktorú usporiadal denník The Wall Street Journal niekoľkokrát upozornil na to, že nie je dosť ľudí. Dodal, že veľa dobrých a inteligentných jedincov sa rozhoduje nemať deti, čo sa môže neskôr svetovej populácii veľmi vypomstiť.

„Je to úplne naopak,“ povedal Musk, ktorý je otcom šiestich detí. „Ak ľudia nebudú mať viac detí, civilizácia sa rozpadne. Pamätajte moje slová.“

Západný svet potrápi pokles populácie, vrátane Slovenska

Na nízku pôrodnosť sa vo vyspelých krajinách upozorňuje už dlhodobo. Priemerná pôrodnosť v 25 krajinách EÚ sa v roku 2005 pohybovala na úrovni 1,5 detí na 1 ženu. Kým vo Francúzsku na jednu ženu pripadalo 1,9 detí a v Írsku dokonca 1,99 detí, na Slovensku to bolo len 1,25 detí a v Česku dokonca iba 1,23 detí. Demografi pritom varujú, že na plnú reprodukciu generácie je potrebná pôrodnosť na úrovni aspoň 2,1 detí, informoval Európsky parlament

Dlhodobá pôrodnosť na úrovni 1,3 znamená, že za sto rokov sa populácia zmenší takmer o štvrtinu. Ak by tento trend pokračoval, na Slovensku by tam mohol počet obyvateľov klesnúť na 2,56 milióna.

zena, deti, depresia
zdroj: Pexels/ Gustavo fring

Rapídny pokles pôrodnosti tiež môže poriadne zamávať s našim dôchodkovým systémom.

Ten je financovaný z odvodov pracujúcich, ktorých bude čoraz menej. „Hlavný posun nastane s odchodom Husákových detí do dôchodku. Možnosti sú dve. Buď pôjdu neskôr do dôchodku a dostanú penziu na súčasnej úrovni, alebo pôjdu skôr, no s nižším dôchodkom. Dôchodky sú financované z odvodov, ale pracujúcich si vláda nevie vyrobiť (len doviezť ako imigrantov). Takže možnosti sú obmedzené,“ povedal pre Startitup analytik INESS Radovan Ďurana.

S dôchodkovým systémom podľa neho treba narábať opatrne. „Dôchodkový systém bol na dobrej ceste k udržateľnosti, ale kombinácia minimálneho dôchodku a fixovania dôchodkového veku ho poslali opäť do oblasti obrovských deficitov. Udržateľnosť prvého piliera bude vyžadovať veľa práce a rušenie starých sľubov,“ tvrdí analytik.

Prečo si podľa neho mladí ľudia nezakladajú rodiny tak, ako to bolo v minulosti? „Faktorov je mnoho. Sme našťastie dosť bohatí na to, aby sme mohli bývať samostatne. Viacgeneračné domy mali svoje čaro, ale aj veľké problémy,“ hodnotí Ďurana

Počet ľudí na planéte by mál však stúpnuť

Napriek klesajúcej populácii v západných krajinách, svetová by mala podľa prognóz rásť.

Celosvetová populácia sa do roku 2100 zvýši približne o 3,08 miliardy ľudí. Teda z približne 7,79 miliardy v roku 2020 na približne 10,88 miliardy. Až viac ako 95 % tohto prírastku by malo byť v Afrike,“ vyplýva z projekcie, ktorú dala vypracovať OSN, a ktorej údaje pre Startitup k príležitosti Svetového dňa populácie poskytla Národná banka Slovenska.

K celosvetovému prírastku by mala v najbližších desaťročiach pomáhať aj Ázia, no tam sa okolo roku 2055 očakáva zvrat a postupný pokles populácie, aký môžeme už teraz sledovať napríklad v Európe.

Antinatalisti s Muskom súhlasiť nebudú

Opačný názor ako Musk má však skupina ľudí, ktorí sa označujú ako antinatalisti. Hnutie zastáva názor, že novonarodené dieťa je odkázané na utrpenie a bolesť. Dokonca podporujú myšlienku podania žaloby na rodičov kvôli tomu, že dieťa priviedli na svet.

V súčasnosti je teda podľa nich nepochybne lepšie radšej žiadne deti nemať.  Pre ekologických antinatalistov zosobňuje utrpenie sveta biedny stav životného prostredia, informuje BBC

Problém vidia zástancovia hnutia v dnešnej spoločnosti, ktorá plodenie detí príliš oslavuje, a to bez dôkladného zváženia následkov pre už tak preľudnenú planétu.

„Naša kultúra je silne pronatalistická a je to na našu škodu,“ ozrejmila pre denník The Guardian dvadsaťšesťročná antinatalistka Gwynn Mackellenová, ktorá je členkou Hnutia dobrovoľného ľudského vyhynutia (VHEMT).

Ďalším hnutím, ktoré preferuje nemať deti je Green Inclination – No kids (GINK). Ide skupinu párov a jednotlivcov, ktorí chcú prispieť k riešeniu environmentálnej krízy. Dobrovoľne sa rozhodli nemať deti, a tým výrazne znížiť svoju uhlíkovú stopu. K tejto skupine patrí aj niekoľko celebrít, napríklad Miley Cyrus.

Deti
zdroj: unsplah/Kelly Sikkema

Podľa štúdie vedcov zo švédskej univerzity v Lunde, mať deti je to najničivejšie, čo môže človek urobiť pre životné prostredie. Výsledky štúdie uvádzajú, že mať o jedno dieťa v jednej rodine menej, môže ušetriť v priemere 58,6 ton oxidu uhličitého.

Vedúci autor Seth Wynes pre The Local uviedol: „Zistili sme, že existujú štyri kroky, ktoré by mohli viesť k podstatnému zníženiu uhlíkovej stopy jednotlivca, a to stravovanie sa rastlinnou stravou, vyhýbanie sa leteckej doprave, presuny bez automobilov a menšie rodiny.“

„Napríklad život bez áut ušetrí ročne asi 2,4 tony oxidu uhličitého, zatiaľ čo konzumácia rastlinnej stravy ušetrí 0,8 tony ročne,“ doplnil. 

Zdroje: The Wall Street Journal , Európsky parlament, Startitup, BBC, The Guardian, The Local, The Independet

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá